Autor Wątek: Uzupełnienie gazu R12 w klimie - jaki zamiennik?  (Przeczytany 20460 razy)

Offline raflik1977

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Uzupełnienie gazu R12 w klimie - jaki zamiennik?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 15, 2018, 09:27:09 am »
W moich okolicach obdzwoniłem chyba wszystkie firmy które znalazłem w internecie. Nikt nawet nie chce rozmawiać o R12.

Offline jarek-jerryjag

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 279
  • Ja kochaminienawidze Jaga to jest jedno słowo
Odp: Uzupełnienie gazu R12 w klimie - jaki zamiennik?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 15, 2018, 05:38:38 am »
 Pamiętam jak nawet Jaguar wydawał info na temat zamianę   r12 na r134.  . Wtedy chyba 1992   zaczął sie  syf.  Regulacje dotyczyły  ze niszczy sie ozon R12 i tzreba go wymienić . fabryki Takie jak merc i Saab zaczeły zalecać 134 ale  inne firmy  zaczeły spzredawać  inne zamienniki  ozi  arktyk i inne swiństwa.  Rzadowa firma przeciw zanieczyszczeniowa w USA EPA   . wprowadziła  nakazy   i kary za wywalanie  R12 do atmosfery . OK .  było to zwiazane z małymi warsztatami  ktore  musiały zakupić  specjalne maszyny do recycling freonu typu R12 czy R134 i ich sprawdzania . Niby dobrze ale co zrobic z tymi co nie wiadomo   co to jest !!!
  wywalać  w atmosfere gdy nikt nie widzi.
  Teraz mamy problem z R134   ( notabene  ten freon miał doić duze problemy  . Jeśli ktoś palił papierosy a gdy ten freon wydostawał się do kabiny lub koło palacza , powodował zawał serca. FAKT.
  Jednak  firmy  jak dupoint i inne zrobiły szmal i  teraz stwierdzają ze lepiej  inny syf wprowadzać .
  Jak ktoś ma r12  a potem zmieni na r134 to widzi efekt  ! auto chłodzi ale nie tak jak R12  .  Nie było lepszego  systemu jak r12 . Problem ze aby kupić  R12 to prawie jak marihuanę bez recepty w USA .
  Ja mam jeszce sporo aut które trzymam na R12 . Szukam wszędzie gdzie mozna dostać puszki - z tym freonem . czasami 15 -30 dolców za puszkę ale  jesli system jest dobry to jedna puszka na rok   wystarczy w systemie jak xjs z 1989  +- który potrzebuje około 3 puszek aby cały system nabić .
 Tak jak kolega pisał w Europie jest sporo urządzeń które mają R12 . Nawet parę lat temu widziałem  Lodówkę nową Boscha  z tym freonem !!!.
 
I love and hate Jaguars

Offline jagmaniac

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • DAIMLER XJ40, 1992
Odp: Uzupełnienie gazu R12 w klimie - jaki zamiennik?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 17, 2020, 18:44:15 pm »
hej, minely 2 lata, moze cos sie zmienilo na rynku? sa zamienniki r12 ktore nei wymagaja przerobek i po prostu mozna isc i nabic klime?

znalazlem takie cos:

https://www.easyklima.pl/easyklima-starterkit-r12-dodatkowy-gaz

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2020, 18:52:06 pm wysłana przez jagmaniac »
DAIMLER XJ40, 1992

Offline Stołek

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
  • Kocham to forum
Odp: Uzupełnienie gazu R12 w klimie - jaki zamiennik?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 30, 2020, 08:50:08 am »
Napisz do dowolnego hurtownika gazów, ogłaszającego się
Na FB. Wytłumacz, że masz klasyka na r12 i nie ma części do konwersji na inny gaz. Myślę, że bez problemu załatwisz. Tylko że będzie to butla 13kg, ok 1500zl.

Offline Boodzio2

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: Uzupełnienie gazu R12 w klimie - jaki zamiennik?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 30, 2020, 12:18:12 pm »
Zamiennik r408 lub409.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Konstruktywna dyskusja  ,kluczem do rozwiązania złożonych problemów.
Aktualnie bez Jaguara.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: Uzupełnienie gazu R12 w klimie - jaki zamiennik?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 09, 2020, 12:17:11 pm »
@jagmaniac, jest pewien kontrowersyjny (w Polsce) temat alternatywnych gazów chłodniczych.
Otóż, można zastosować z powodzeniem mieszaninę 50:50, lub zbliżonych proporcjach izobutanu R600a i propanu R290a.
Np. w Australii i w Kanadzie też się spotyka czynnik "minus 30". Jest to właśnie mieszanina powyższych gazów.
W polskiej części internetu prędzej spotkasz się z ostracyzmem i chęcią spalenia na stosie, niż wiarygodnymi informacjami na ten temat.
Od siebie mogę dodać, że w ramach eksperymentu, napełniłem układ taką mieszaniną w jednym ze swoich klamotów i to po prostu działa.
Tu możesz coś czytnąć: https://hychill.com.au/en/products/minus-30
A tu tabele z ilością w stosunku do r12, czy r134a: https://hychill.com.au/en/info/chargeweights
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<