Autor Wątek: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type  (Przeczytany 28245 razy)

Offline qlimaxer

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 633
  • S-type 2002, I lift, 2.5 V6/LPG
[FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« dnia: Maj 24, 2017, 00:06:04 am »
Witam Wszystkich !

Obiecałem, że dodam fotostory z rozklejania lamp i wymiany regulatorów, więc zapraszam Was do przeczytania, mam nadzieje, że Wam się to przyda w przyszłości :)

1. Lampa przed przystąpieniem do prac, widoczne zmatowienie, ogólny brak przejrzystości, niestey lampy mają jakieś delikatne wżery, widoczne jak zacieki po jakimś płynie i niestety nie udało mi się ich usunąć ale tylko nieco zniwelować z obawy na uszkodzenie klosza, a jak wiadomo w wersji EU nasze lampy są na wagę złota. :)



2. Rozklejenie lampy.Wyciągamy wszystkie żarówki, osłony wejść na żarówki. Lampę ładujemy do piekarnika z termoobiegiem na 180 stopni i przestrzegam, nie więcej !!! Maksymalny czas to 5 minut i tutaj również przestrzegam przed dłuższym trzymaniem lampy, pod koniec zauważyłem już lekkie kopcenie w piekarniku.



3. Ostrożnie wyciągamy lampę, uwaga żeby się nie poparzyć : ) Kładziemy na wcześniej przygotowany stół i za pomocą śrubokręta płaskiego odklejamy. !! Pamiętajcie !! Najpierw odhaczcie te zatrzaski które są na kloszu i obudowie, pociągając do góry, to uwolni klosz i da się rozkleić. Nie robiąc tego i szarpiąc na pałę uszkodzicie klosz!



4. No to lampa rozklejona. Moja lampa miała jeszcze oryginalny klej. Przy okazji wyciągamy druga część odbłyśnika, nie wiem jak to nazwać po fachowemu :) Trzyma się to na trzech podłużnych " językach " które są wsunięte w obudowę lampy, mocowane są za pomocą takiego samego kleju jakim klejona jest lampa, odchodzi bez problemu.





Wreszcie możemy ujrzeć przykry obraz połamanych regulatorów. Były tak skruszałe, że łamały się w palcach, normalnie szok. :)






5. Przystępujemy do wymiany. Swoje regulatory zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym na A :) Kosztowały 35zł + koszty wysyłki. Wymienia się je prosto, po prostu wykręcamy stary i zastępujemy nowym.
Najtrudniejszą wymianą była wymiana tych małych kółeczek służących do regulacji wysokości. Mega mocno siedziały w śrubie wychodzącej do środka klosza i koljnego regulatora. Śrubka ta posiada taką gumę stabilizującą na swoim końcu. Samo wyjęcie ich zajęło mi ze 20 minut ponieważ jak widać na końcu było sporo jakiejś rdzy, i musiałem użyć sporej siły aby z tym się uporać. Nie da się tego normalnie wyjąć. Najpierw trzeba podważać te duże kółko za pomocą śrubokręta, a dopiero póżniej można wyjąć to na zewnątrz.




Tutaj zamontowany kolejny regulator. I taka wskazówka. Wkręćcie sobie sporo gwintu, tak żeby wam się nie wyhaczyło podczas regulacji. Kółeczko większe dobrze nabijcie na tą śrubę by nie było dużego luzu. Później są problemy z ustawianiem, górna zębatka nie zazębia się z tym większą.



tutaj montujemy regulator, w który wchodzi jabłuszko od silniczka do automatycznej regulacji wysokości. ( czarny na dole ) Ten górny to kolejny uszkodzony, u mnie wszystkie były wyłamane.



Regulator środkowy



Teraz ważna część. Połamane jabłuszka zalegały w plastikach do których te jabłuszka musza wskoczyć. Wyjęcie ich wymagało też małej gimnastyki, jeden wybiłem za pomocą cienkiego śrubokręta, a drugie było tak kruche że trochę poszturałem i się rozleciało samo ułatwiajac mi życie :)



Bierzemy odbłyśnik i wciskamy wszystko na miejsce ( jabłuszka w plastiki na odbłyśniku ) . Najpierw jednak czyścimy wszystko dokładnie, również klosz. ! I teraz uwaga !!!! odbłyśniki czyścimy tylko suchą mikrofibrą ewentualnie lekko zwilżoną, a później przecieramy suchą !!!! One mają już swoje lata i niestety w moim przypadku chciałem przedobrzyć i powłoka z obłyśnika nieznacznie zeszła powodując u mnie lekkie wzburzenie. Nie polerujemy również za mocno, starajcie robić się to z czuciem.

przed:


i po :


a to dla Was przestroga :



No to wciskamy :



6. Teraz pozostaje tylko wszystko złożyć ostatecznie i skleić. Ja jednak postanowiłem jeszcze lekko przepolerować swoje lampy przez ostatecznym złożeniem. Starego kleju do złożenia lampy nie usuwałem, nagrzałem go suszarką a później poczęstowałem lampę silikonem bezbarwnym w ilości niezbyt dużej, ale równomiernie rozprowadziłem. Za duża ilośc powoduje to, że sylikon wywala do środka lampy albo na zewnątrz więc nie kitujcie za dużo !!! Papier p2000 na wodę, wiertarka z krążkiem bawełnianym i pasta. W moim przypadku uniwersalna Formuła SCRATCH OUT w żółtym opakowaniu sprawdziła się super. Teraz fotki z polerowania papierem wodnym i efekt końcowy mojej pracy. Jestem bardzo zadowolony że udało zrobić mi się to samemu :) I jestem pewien, że każdy z Was sobie poradzi bo nie jest to skomplikowane.




Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania to walcie śmiało, jestem gotowy Wam pomóc. Mam nadzieję, że zrobiłem to w miare czytelnie i udało mi się to jakoś po ludzku objaśnić.

Powodzenia! :)




« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2017, 00:16:28 am wysłana przez qlimaxer »
GO HARD OR GO HOME...

Offline jaguarstype2004

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 531
  • Kocham to forum
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2017, 11:10:29 am »
Świetna robota, jak znajdę trochę czasu i chęci, to też u siebie zrobię lampy. Taka ciekawostka, widziałem do kupienia na ebayu jakiś czas temu za 40$ nowe klosze lamp do s typa :)

Offline qlimaxer

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 633
  • S-type 2002, I lift, 2.5 V6/LPG
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2017, 11:33:10 am »
kolego, jakbyś był w stanie znalazłbyś mi tę aukcję?  Z chęcią rozkleję je jeszcze raz i wrzuce nowe klosze :) Chyba że sam znajdę szybciej to wrzucę tutaj :)
GO HARD OR GO HOME...

Offline tomtrz

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • S-type 4.2
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2017, 12:34:50 pm »
Według mnie przy okazji rozbierania lamp obowiązkowa jest regeneracja odbłyśników. Nie są to duże koszty, a lampy w końcu zaczynają świecić jak powinny. Polerowanie klosza to tylko estetyka. Szukać pod nazwą metalizacja próżniowa.
Jaguar S-Type 4.2 2007

Offline Zdrapciooh

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 441
  • S-Type 2004 2.7 Diesel Sport
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2017, 17:39:36 pm »
Piękny poradnik. Szacun za poświęcony czas  :-za

Podepnę kilka rzeczy ze swojego ogródka, bo kilka lat temu też naprawiałem lampy.

1. Lampy ksenonowe. Zestaw naprawczy - tj. uchwyty odbłyśników - ten dostępny na allegro na 35 zł, nie pasują w znacznym stopniu do ksenonów, a konkretniej to pasuje tylko jeden uchwyt z trzech. W załączniku fotka jak wygląda uchwyt z zewnętrznego brzegu lampy i uchwyt do silniczka regulacji poziomu lamp w mojej lampie ksenonowej. Nie pamiętam niestety, gdzie ja dostałem zestaw z tą "wajchą", chyba na allegro. Nigdzie nie widziałem zestawu, który miałby odpowiedni uchwyt dla silniczka poziomowania.
2. Przetarcie odbłyśnika albo innych nabłyszczanych elementów. Faktycznie bardzo delikatna sprawa, nawet fibrą można to brzydko porysować, absolutnie nie używać żadnych preparatów jak np. nawilżane ściereczki do okularów. Najlepiej to w czasie prac uważać, żeby nie wymacać palcami a jak już trzeba czyścić to chuchać i przecierać czymś miękkim (włókna fibry są dość ostre). W razie wystąpienia przetarcia powodującego "lekkie wzburzenie"  :-chyt na tych "zewnętrznych odbłyśnikach", które są de facto dekoracyjne, to warto kupić na allegro używaną lampę choćby z anglika za grosze, rozebrać i zrobić przeszczep.
3. Regeneracja odbłyśnika w zwykłej lampie? Czy ja wiem  :-gwizd Może w ksenonie, ale problem jest taki, że soczewka jest mechanicznie złączona z odbłyśnikiem takim "nitem", więc trzeba byłoby to rozłączyć i po zabiegu połączyć, bo chyba tego szkła nie można dać do pieca? Ja przynajmniej na taki zabieg się nie zdecydowałem.
Jest: XF 2015 2.0t Luxury
Był: S-Type 2.7d Sport

Offline jaguarstype2004

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 531
  • Kocham to forum
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2017, 20:52:18 pm »
kolego, jakbyś był w stanie znalazłbyś mi tę aukcję?  Z chęcią rozkleję je jeszcze raz i wrzuce nowe klosze :) Chyba że sam znajdę szybciej to wrzucę tutaj :)

Szukałem trochę dziś,niestety nie mogę znaleźć :(

Offline jaguarstype2004

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 531
  • Kocham to forum
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 23, 2017, 19:03:57 pm »
Zrobiłem lampy w polecanej tak bardzo tutaj firmie Carlami i szczerze, kolega sam w piekarniku robotę zrobił dużo lepiej niż oni za 500 zł, zamiast nanieść nową powłokę na odbłyśniki,byle jak je tylko powycierali, na jednym widać jeszcze kurz, a na jednej lampie wystający sylikon, tragedia! Dodatkowo zostały stare regulatory (tam gdzie reguluje się wysokość) taką kasę wziąć za pryśnięcie bezbarwnym to świetny interes, chyba sam taki założę! Kwestia teraz czy to poprawią,bo ja nie mam zamiaru ich zakładać... Szkoda że tak polecana firma na forum a gówno wyszło z tego


Offline qlimaxer

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 633
  • S-type 2002, I lift, 2.5 V6/LPG
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2017, 19:34:14 pm »
Dlatego ja zawsze powtarzam że NIGDY NIE DAJĘ ŻADNEMU CHOCIAŻBY NAJLEPSZEMU CUDAKOWI  auta jeśli wiem, że sam mogę spróbować i to zrobić. Tutaj doskonały przykład, szkoda że Cię to kolego spotkało. Bierz ich za morde i niech to robią, za te pieniądze powinieneś mieć odbłyśniki odnowione, wszystkie nowe regulatory i lampy idealne. A masz lipe. Nie popuszczaj im chłopie nie daj się orżnąć, takich skurwieli trzeba krótko bo brać pieniądze to każdy chce a robote odpier.... byle jak. Tak samo mi lakiernik robił tylne błotniki 2 razy i 2x zje... dlateog kupuje sam sprzęt i bede robił to sam. Chce te reparaturki ogarnąć dla siebie i dla innych ale nikt nie chce mi pomóc z okolic krakowa, bo trzeba auta dać do zeskanowania tych błotników by maszyna mogla to odtworzyc, ale każdy jak na razie to olewa.
GO HARD OR GO HOME...

Offline qlimaxer

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 633
  • S-type 2002, I lift, 2.5 V6/LPG
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 23, 2017, 19:39:29 pm »
A jak boisz się za to zabrać to przyślij mi lampy i zrobię Ci to za skrzynkę dobrego piwa, dogadamy się. :)  Ale mam nadzieje, że to Ci "szpece" Ci to zrobią i to w podskokach.
GO HARD OR GO HOME...

Offline jaguarstype2004

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 531
  • Kocham to forum
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 23, 2017, 19:39:41 pm »
Jestem podkurwiony na maksa już, tydzień ponad bez auta i zapowiada się przynajmniej kolejny tydzień, bo odsyłam na 100% te lampy, chciałem zrobić to sam, ale nie mam ani garażu ani narzędzi, nawet piekarnika :D więc wysłałem no i lipa po całości. Generalnie nikt tutaj sobie za bardzo nie pomaga na forum,więc będzie ciężko ci to ogarnąć

Offline qlimaxer

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 633
  • S-type 2002, I lift, 2.5 V6/LPG
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 23, 2017, 20:41:12 pm »
Mam nadzieje, że zrobią Ci to jak należy, a jak coś to zawsze możesz mi podesłać to Ci to zrobie w 1 wieczór i odeślę od razu. No niestety, jak sie wku... to sam tam pojadę i zrobię tylko dla siebie bo na 2 strony reparatury tylnych błotników za 3 stówy to przecież śmiech na sali, gdzie wiadomo że tego nie ma. Daj znać jak Ci to naprawią :)
GO HARD OR GO HOME...

Offline jaguarstype2004

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 531
  • Kocham to forum
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 23, 2017, 21:45:44 pm »
Szkoda bo dałbym je od razu do ciebie, nie wiedziałem. Problem w tym że mieli nanieść nową powłokę na odbłyśniki bo już na pewno nie są jak fabryczne,o to mi chodzi, bo rozbierać drugi raz żeby resztkę kurzu przetrzeć to nie ma sensu już, czekam na odpowiedź jutro i zobaczymy

Offline Boodzio2

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.072
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 13, 2018, 08:53:32 am »
Carlami to tragedia NIE POLECAM  usług tej firmy. Dwa razy lampy wysyłane i nadal wymagaja interwencji. Rysy na zew i wew stronie klosza po właczeniu widac wew smugi , nie udolne rozklejanie ,które zostawiło trwałe uszkodzenia na obudowie lampy . Klosze miały zostać zabezpieczone lakierem ,nie są . Przestrzegam ,bo mimo dwu krotnej wizyty lamp usługa nie została wykonana prawidłowo.
Konstruktywna dyskusja  ,kluczem do rozwiązania złożonych problemów.
Aktualnie bez Jaguara.

Offline Adt81

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 272
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 13, 2018, 10:03:32 am »
Niestety ale muszę potwierdzić opinię boodzio2 - ja wysłałem lampy 2 lata temu do wymiany regulatorów i regeneracji kloszy. O ile regulatory wymienili i jest ok to już same klosze są spartolone - smugi, rysy, zacieki - chyba w ogóle niezabezpieczone lakierem z zewnątrz bo od razu zaczęły się rysować. Nie mam nerwów do reklamowania ale operację trzeba będzie powtórzyć żeby to miało ręce i nogi.
Porsche Cayenne Turbo 4.8 V8 >:D >:D
Był Jaguar S-Type R
Był S-Type 3.0 2001

Offline jaguarstype2004

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 531
  • Kocham to forum
Odp: [FOTOSTORY] Wymiana regulatorów lamp przednich - S type
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2018, 21:10:47 pm »
mi się udało 150 zł zwrotu wywalczyć, ale 350 zł to i tak dużo za lipnie zrobioną robotę. Kiedyś sam zdejmę i zrobię to porządnie.