Autor Wątek: demontaż oparcia tylnej kanapy  (Przeczytany 5243 razy)

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 480
  • XJ8 3.2 Executive 1999
demontaż oparcia tylnej kanapy
« dnia: Wrzesień 24, 2016, 11:19:01 am »
Czołem,
Czy ktoś może mi doradzić jak wyjąć oparcie kanapy. Przejrzałem manual, zdemontowałem siedzisko, odkręciłem wkręty mocujące oparcie w dolnej części, te które pojawiają się po wyjęciu siedziska i tu kończą się sukcesy. Oparcie można odchylić ale za żadne skarby nie udaje mi się zdjąć tego oparcia - coś je trzyma na linii półki. Trzeba wykonać jakiś magiczny ruch tym oparciem ? - ciągnąć w górę czy jak ? czy w górnej części oparcia są jeszcze jakieś wkręty ?
Ma ktoś doświadczenia w tej materii ?
Piotr

Online Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.281
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2016, 11:28:05 am »
Najpierw do góry, potem do siebie. Kanapa w górnej części wisi na hakach.
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 480
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2016, 21:51:52 pm »
Czy żeby ją zdjąć z haków należy jakoś wypiąć plastikowe ramki pasów ?
Mam wrażenie że to one trzymają to nieszczęsne oparcie. Te ramki mają prostokątne otwory, które sugerują że należy wsadzić w nie płaski wkrętak i wypiąć jakiś zatrzask. Może tak być ?
Piotr
 

Offline billbo

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2016, 11:28:33 am »
Tak jak mówi Choina - trzeba podnieść do góry, żeby wyszło z haków, później ciągnąć do siebie. Sprawdź czy pasy Ci się nie napinają i nie trzymają całości.

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 480
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2016, 14:16:30 pm »
Ciągnę w górę czyli w płaszczyźnie oparcia i ewidentnie coś je trzyma przy pasach. Same pasy są luźne, popatrzę dzisiaj na te zaślepki.
Piotr

Offline niewaskieauto

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.725
  • piękność dnia postrach nocy
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2016, 16:32:47 pm »
Szarpnij w stronę dachu do góry  musi puścić
była zielona bestia 300km s type 4.2  V8
był saab 95 2.3 turbo 220km
był citroen c5 3.0 V6 207 km
jest alfa romeo 166 2.5 V6 190 km
i kilka jaguarów do serwisu
będzie x350 super V8 400KM

slavo-x300

  • Gość
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2016, 03:13:44 am »
Cześć.W gniazdach pasów są śruby mocujące dolną część oparcia do nadwozia - może je przeoczyłeś i dlatego masz trudności z podniesieniem oparcia . 

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 480
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2016, 08:51:07 am »
Czołem,
Dolna krawędź oparcia mocowana jest dwoma wkrętami do tylnej ściany kabiny. Wkręty stają się widoczne po wyjęciu siedziska.
Co masz na myśli mówiąc gniazda pasów ? Pas wychodzi w górnej części oparcia przez plastikową ramkę. Czy chcesz powiedzieć że pod tą ramką są śruby ? Mi to tak wygląda. Teoria haków na których wisi oparcie nie sprawdza się - szarpałem to oparcie w górę ile wlezie i nie poddaje się. Być może te haki są ale oparcie można z nich zdjąć po odkręceniu czegoś jeszcze. Dzisiaj po pracy jeszcze raz się za to zabiorę.
Piotr

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 480
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2016, 00:04:55 am »
Czołem,
Jakby kogoś interesowało jak zdjąć oparcie to śpieszę z opisem.
Otóż tak jak zostało to już tu powiedziane, należy:
- otworzyć skrzynki bezpieczników pod siedziskiem
- wykręcić 2 wkręty mocujące siedzisko
- wymontować siedzisko
- odkręcić 4 wkręty mocujące dół oparcia - widać je po wyjęciu siedziska.
- delikatnie wypiąć zatrzaski w plastikowych osłonach pasów bezpieczeństwa w górnym pasie oparcia po czym wyjąć te owalne osłony
- UWAGA to one trzymają oparcie i bez ich demontażu oparcie nie puści - pod nimi nie ma żadnych śrub czy wkrętów. Informuję że szarpanie się z oparciem powoduje wyłamanie zatrzasków lub w ogóle popękanie ramek co oczywiście udało mi się zrobić. Jak wygląda ta nieszczęsna ramka widać tu:
 https://drive.google.com/drive/folders/0B3b8VBfARc-cRGdNazZJdHdfZEk?usp=sharing
- na jednym ze zdjęć widać połamany zatrzask - drugi ocalał. Pozostałe dwie ramki nadają się do kosza - ucierpiały bardziej niestety.
- trzeba odchylić pas, od góry, w prostokątne szczeliny włożyć dwa płaskie wkrętaki o szerokości 5-6 mm i delikatnie pchnąć je w kierunku szyby, nie za mocno, z czuciem - ot i cała filozofia.
- po wyjęciu zaślepek chwycić dolną część oparcia i pociągnąć je w górę - wzdłuż płaszczyzny oparcia, nie odginać w kierunku wnętrza kabiny.
- oparcie wisi na zwijaczach pasów które wchodzą w prostokątne gniazda w górnej części oparcia

To tyle,
Mam tylko nadzieję że uda mi się kupić te zaślepki. Niby po zmontowaniu wszystkiego do kupy pas przykrywa te uszkodzenia ale wstyd pozostał :)
Demontowałem to oparcie by wykleić matami tylną ścianę kabiny bo bębni jak membrana, wygłuszyłem też nadkola. Producent nakleił na nie żałosny pas twardej maty o szerokości 8-10 cm uznając ze to wystarczy i uzupełnił wyciszenie cienką warstwą gumowatej pianki.
Zobaczymy - może miał rację i moja praca poszła na marne ...
Piotr



Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 998
Odp: demontaż oparcia tylnej kanapy
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 30, 2016, 21:12:03 pm »
Potwierdzam, w starym x300, w ogole nie mialem tych ramek i wystarczylo do gory pociagnac i wszystko ladnie wychodzilo, w nowym tez mam te plastikowe ramki i takze je polamalem przy okazji montazu instalacji lpg :(