Autor Wątek: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91  (Przeczytany 2356 razy)

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
Witam.
Jako, że temat z problemem nie włączającego się wentylatora klimy podupadł postanowiłem sam bardziej to rozkminić i wyszło parę spraw przy okazji.

Zrobiłem test odpalając auto podpiąłem 2 czujnik wentylatora pod kostkę i podgrzewałem suszarką do włosów aż wentylator się załączył czyli wniosek jeden z 2 czujników termicznych tego wentylatora klimy jest sprawny tylko chyba problem jest ze zbyt małą temperaturą cieczy w chłodnicy.
Po około 5 - 10 minutach woda nagrzewa się do tego stopnia że w aucie na wskaźniku pokazuje na równo po środku i wąż od termostatu do chłodnicy jest bardzo gorący ale sama chłodnica letnia a dolny wąż praktycznie jeszcze zimny. Dopiero po ok 15 - 20 min na postoju ten dolny wąż jest ciepły ale nie aż tak jak na górze? Chłodnica nigdzie nie przecieka ale wygląda dosyć słabo zdjęcia poniżej. Jak szybko powinna się nagrzać i może to jest przyczyną nie włączania się wentylatora?? Ciecz ma za niską temperaturę w dole. Czy to może być kwestia termostatu że za mało przepuszcza czy chłodnica już nie wiem jest do niczego?? Mam auto 7 lat i nie robiłem nic przy tym a wcześniej nie wiem kiedy i czy w ogóle coś ktoś naprawiał wymieniał. Temperatura w aucie jest zawsze na równo nie wychyla się bardziej ani mniej. Ogrzewanie działa klima też ale mam wrażenie że tylko jak zmieniam pokrętłem z zimnego na ciepłe to reaguje bo jak tym suwakiem po środku to nie zmienia na ciepło. Jak pokrętłem zmienię to z kratek ciepłe leci.
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/491/6161243_20160921_132427_resized.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/491/6161244_20160921_132506_resized.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/491/6161245_20160921_132514_resized.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/491/6161246_20160921_132452_resized.jpg
Kocia moc :)

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.276
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2016, 09:20:33 am »
To może być zapchana chłodnica, zapowietrzony układ. Nie wiem ile kosztuje korek zbiorniczka wyrównawczego (nowy) ale zawsze zaczynam naprawy od wymiany płynu, termostatu i korka zbiornika.

Powoli robi się zimno więc będzie coraz trudniej. Ale wyciągnąłbym chłodnicę, przemył dokładnie myjką pod ciśnieniem. I przepłukał samą chłodnicę jakimś odkamieniaczem.

A w ogóle auto jeździło na płynie czy wodzie?
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2016, 09:34:50 am »
Od kąd go mam 7 rok to jest płyn, dolewałem ewentualne braki. Płyn zielony. A czy czynnik z klimy mi nie ucieknie po ewentualnym wymontowaniu jej? Wymienie termostat bo ma pewnie minimum koło 10 lat. A korek po co?
Kocia moc :)

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.276
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 22, 2016, 10:34:00 am »
Miałem na myśli chłodnicę płynu. Powinno się dać bez rozpinania układu klimy.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 22, 2016, 11:24:21 am »
Chłodnice płynu da się wyciągnąć bez demontaż układu klimy. Robiłem to z 3 lat temu.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline Cubae

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 22, 2016, 21:37:55 pm »
Z tego co wiem wentylator od klimy powinien chodzić na postoju, poniewaz robi sie duze cisnienie w ukl. klimatyzacji i wtedy wentylator chlodzi chlodnice klimy. A co do ukladu chlodzenia, zrob plukanke calego ukladu, byc moze termostat tez jest do wymiany

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 22, 2016, 23:30:11 pm »
No nie włącza się nawet po 20 min pracy na biegu jałowym. Wydaje mi się że albo te czujniki (jeden z nich bo mam 2), potrzebują wyższej temperatury do zamknięcia obwodu albo woda nie osiąga takiej temperatury wysokiej w dolnej części chłodnicy. Wszystko działa inne... Ale czy może być problem z chłodnicą i tym wszystkim skoro temperatura na wskaźniku na desce jest idealnie na środku? W sumie czujnik od tego wskaźnika jest przy termostacie tam gdzie najcieplej a dalej może nie przechodzić już taka gorąca?
Kocia moc :)

Offline Cubae

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 24, 2016, 19:18:52 pm »
Zamknięcie  obwodu? Jesli temp  ma 90 stopni i rosnie a waz na dole chłodnicy jest letni swiadczy o uszkodzonym termostacie.  A on otwiera sie bez czujnika

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 24, 2016, 21:31:53 pm »
Zamkniecie obwodu w czujniku. Termicznym włączniku wentylatora. Ok to wymienie termostat. Bo na górze jest dosyć szybko gorący wąż a na dole długo potrzebuje i nie jest tak gorący jak góra.
Kocia moc :)

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.276
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 24, 2016, 21:38:29 pm »
Jeśli się jeszcze nudzisz trochę to wyjmij termostat i dla pewności sprawdź, czy działa. Ugotuj go oraz wsadź do zamrażarki. Zobacz czy się zamyka i otwiera.

Przy zakładaniu nowego zwróć uwagę, by otworek przepuszczający płyn był w odpowiednim miejscu (najczęściej na górze).
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 30, 2016, 00:10:12 am »
Waz na dole ma byc zimniejszy, bo na tym polega dzialanie chlodnicy, skoro ogrzewanie ci dziala, wskazowka stoi normalnie, to termostat i cala reszta i chlodnica sa ok, nie ruszaj tego.

Po drugie watpie czy dotykales wogule chlodnicy, bo na zdjeciach nie wstawiles chlodnicy silnika tylko zdjecie skraplacza klimatyzacji.

To co wdzisz z przodu przez zderzak i grill to skraplacz klimatyzacji, chlodnica silnika jest za nim z tylu.

Wentylator powinien sie wlaczyc odrazu po wlaczenu klimy,  slychac wtedy klikniecie sprzegla elektromagnetycznego sprezarki.

Chociaz po zazielenieniu skraplacza (wyglada na dziurawy), sadze, ze poprostu nie masz gazu i klima ci wogule nie chodzi. Czy mas pewnosc ze klima chlodzi?, czy po wlaczeniu klimy slyszysz klikniecie sprzegla elektromagnetycznego sprezarki??

Bo z tego co piszesz to uklad chlodzenia silnika dziala Ci poprawnie wiec radze ci nie ruszac dobrego ukladu clodzenia wymieniac na darmo termostatow czy plukac chlodnic.


Jutro przejze schematy elektryczne i postaram sie zobaczc przy jakich warunkach wlacza sie ten dodatkowy wentylator z przodu.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2016, 01:03:42 am wysłana przez sebek1111 »

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
Odp: Układ chłodząco grzejący i klimatyzujący - reanimacja - pytania i porady xj40 91
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 30, 2016, 10:10:37 am »
Klima dziala na 100% nawet jak lezalem pod autem to widze jak zalacza sie sprzeglo sprezarki i rozlacza. Chlodzi. A czujnik jak nagrzalem suszarka do wlosów to sie wentylator zalaczyl. Watpie ze powinien sie zalaczac wentylator od klimy od razu po wlaczeniu bo czujnik temperatury tego wentylatora musi miec odpowiednia temperatuje to załąćzenia obwodu. Na krótko dziala jak zamiast czujnika zewrę 2 przewody. Nie wiem jakiej temperatury potrzebuje ten czujnik zeby załączył wentylator.
Kocia moc :)

Offline Frycu80

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
  • :)
witam
 proszę o pomoc xj6 4,0 93 rok
muszę wymienić chłodnice oleju ale po odpięciu wszystkich przewodów pozostają cztery dziwne złączki ( dwie od oleju skrzyni i dwie od płynu wspomagania ) nie potrafię sobie poradzić jak je rozkręcić żeby nic nie urwać - jeżeli już ktoś miał  do  czynienia, proszę o poradę
zdjęcie złączki
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2017, 17:11:21 pm wysłana przez MicGin »
Xj6 4.0 Tygrysek