Autor Wątek: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie  (Przeczytany 8864 razy)

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 25, 2016, 18:02:01 pm »
dzieki zaraz sprawdze dokładnie ten link . Wracając do tematu sterownik skrzyni przelutowany , zero poprawy.
zdemontowałem popielniczke i panel srodkowy żeby było lepsze dojście do wybieraka zmiany biegów . Jak wcześniej wspominałem  nie zawsze po zapieciu biegu np swieci sie własnie ten wybrany albo mając na swiecącym P auto nie odpala mimo wcisniętego stycznika. Stojąc w garażu próbowałe ustawić linkę zmiany położenia biegów ale jak ustawiłem że działało PRN to D nie świeci się lub lewa sstrona 23D wogole nie wybiera się czasem wskakuje 3 ale nie jedzie samochod . wkoncu delikanie przekładając wajche miedzy przełożeniami auto ruszyło do przodu , wiec wyjechałem z gadaru przejechałem kawałek i wiadomo juz nie mogłem trafic w to samo miejsce tak łatwo , ale sie udało auto o własnych siłach wjechało do srodka.
Obstawiam teraz na cały lewarek zmiany biegów z elektroniką lub linka od zmiany przełożeń jest wyciągnieta .

Prosze o opinnie i sugestie dodam ze o ile przełączając biegi w dół linka jest luzna (jak ........) a w górę ma duże opory

Panowie a jak jest ze skrzynia ma ona do sterowania linke i elektronike . linka jest odpowiedzialna jak sie domyslam za wybranie kierunku jazdy przod lub tyl . nastepnie jak juz mamy wybrany D to dalej zmiana biegów na wyższe lub niższe odbywa sie za pomocą elektroniki i zaworów wewnatrz skrzyni . czy moze jest inaczej.
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 25, 2016, 20:51:52 pm »
Już pisałem sprawdź pozycjoner(jest przy skrzyni) możliwe że się rozsypał w środku i masz choinkę na wybieraku. Ale najpierw wyreguluj linkę, dźwignia powinna przechodzić płynnie w całym zakresie od P do 1 bez żadnych oporów i bez użycia siły
Twój pozycjoner to czarna plastikowa pucha na zdjęciu, jeżeli jest uszkodzona to możliwe że dźwignia wybieraka ma taką pracę jak opisujesz. A działa to tak że linka przesuwa pozycjoner( jest to przełącznik elektryczny)na odpowiednią opcję (D,R itd) sterownik skrzyni dostaje sygnał i załącza odpowiedni elektrozawór, dodatkowo linką już mechaniczne ustawiacz główny zawór i olej w płycie sterującej popłynie tam gdzie powinien, cała reszta steruje już sterownik( czujniki samo zmienia)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2016, 23:25:51 pm wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 25, 2016, 23:24:07 pm »
Szwagier u mnie tego pozycjonera nie ma wogole przy skrzyni . Jest tylko podpięta linka od zmiany przełożeń bezpośrednio do skrzyni nic wiecej. Dodatkowo są dwa gniazda jedno jest widoczne u ciebie na foto a drugie zaraz jest obok niego. Jest jeszcze jedna wtyczka przychodząca do skrzyni patrzac od strony gdzie wał napedowy jest, okrągła   wtyczka .
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 25, 2016, 23:28:39 pm »
Mozesz zrobić foto tego??
Te gniazda to czujniki, może Ci odpadł ten pozycjoner??
:)

s-type 4.0 2000r

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 25, 2016, 23:42:47 pm »
dzieki, wiem ze to czujniki. Pozycjonera nie ma u mnie na milion procent nawet nie widać zeby było coś tam urwane i jakieś wiszące kable były by widoczne. jeszcze jedna wtyczka jest jest od tyłu skrzyni i nic więcej . Może to nie zdjęcie skrzyni xjr-a bo spotkałem sie właśnie ze zdjęciami na ktorych pozycjoner był a na niektórych nie.   Jak ktoś ma xjr-a niech sie wypowie jak tam u nich skrzynia wyglada bo ja juz sam nie wiem .znalazłem foto jak moja skrzynia wygląda bo teraz ze wzgledu na pozna godzine nie zrobie foto swojej niestety
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2016, 23:54:26 pm wysłana przez robsson86 »
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 25, 2016, 23:59:14 pm »
Ile masz biegów 4 czy 5? Ta na moim foto to 4L80E i one mają tak jak widać pozycjoner muszą mieć.
:)

s-type 4.0 2000r

Offline Jedrzej

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.828
  • 4.0 2001, 200D 1982
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 26, 2016, 00:02:54 am »
ma o jeden mniej...
Jaguar S-type 4.0 2001
Mercedes-Benz W123 200D 1982

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 26, 2016, 00:07:00 am »
No zagadka
Masz 4 a te zdjęcia o których mówisz są ze zdemontowanym pozycjonerem tak jak na tym i myślę że zgubiłeś urwał Ci się razem z wiązka kabli dlatego nic nie zwisa ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2016, 00:27:49 am wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 26, 2016, 10:26:29 am »
Szwagier też przeglądałem te skrzyni,  jedne mają to a drugie nie mają.  Patrzę na stronę jaguar classic parts.  Na zdjęciach pogladowych pozycjoner jest ale tylko do skrzyni zf z 4 litrowegonie nie doladowanego xj. U mnie nic takiego do xjr- a nie było.  Stawiam na cały wybierak od zmanybiegow wraz z linką bo za nic na świecie nie mogę ustawić żeby wszystkie biegi się zapalały w swoim położeniu .  P raz świeci raz nie r świeci nie w swoim położeniu ale jedzie auto.  N- ka jest za każdym razem ale też nie w swoim położeniu a d od dłuższego czasu się nie zapalalo ale auto jeździło do przodu.  Tak jak pisałem wcześniej około dwóch lat zaciela mi się linka i nie mogłem przerzucić biegow a że siły człowiek ma sporo to sobie poradził korzystając z zasady nic na siłę wszystko młotkiem.  Wybierak się poddał coś pękło ale jeździł przez ten czas, oczywiście nie używałem młotka tylko na siłę przelaczylem bieg.  Zaraz po tym zdarzeniu pojechałem na warsztacie.  Wyjeli linkę przesmarowali ja i rozruuszali.  Osoba która to robiła mówiła że linka już jest wyciągnięte.  Dlatego najpierw wymienię cały selektor z linką.  Tylko najpierw rozloze przy lewarku jest taki pozycjometr czarny przy którym jest linka zmiany biegow i łączy się z wajcha

Ps niech się ktoś jeszcze wypowie czy ta skrzynia miała pozycjoner do Jaguara xjr czy to jest w lewarku zmiany biegow w kotach a w innych autach przy skrzyni?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2016, 10:34:35 am wysłana przez robsson86 »
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 26, 2016, 10:43:49 am »
Pytanie jaką masz skrzynię w końcu? Jak możesz to zrób foto wybieraka tego pozycjonera przy nim i najlepiej skrzyni to może coś się wyjaśni bo narazie bladzimy ;) coś mnie się zdaje że Twoja skrzynia to ZF4HP24 chyba że masz silnik 4.2 to wtedy ZF4HP22 a w tych skrzynkach pozycjoner przy wybieraku ;D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2016, 11:13:25 am wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 27, 2016, 16:27:29 pm »
nie no skrzynia raczej oryginał jak do tego modelu, sterownik kompa  tez jest od tej skrzyni i ma eprom z softem do xjr 4.0 kostka blue  jak zagladałem do niego i dobrze pamietam  . Czekam aż kolega Jarecky zdemontuje dla mnie całą wajchę do zmiany biegów wraz z linka , jak zamontuje i to nie bedzie to, prawdopodobnie auto pojedzie wtedy  na lawecie do Iławy czy koło Iławy. Podobno tam jest bardzo dobry fachowiec od skrzyń. słyszałem tą opinie po warsztatach w Elblagu oraz sklepach motoryzacyjnych jak szukałem filtra własnie do tej skrzyni i nikt nie miał , również na v12 nie maja tego filtra chwilowo. Ale zamówie z www.britishparts.co.uk bo  mają na miejscu. tylko jaki olej do tej skrzyni lać, zakładając ze jest to skrzynia GM 4l80E taka jaka powinna byc w xjr .


Transmission Shift Solenoids  - moze ktoś dokładniej wie za co to odpowiada w skrzyni , jedyne co doczytałem na szybkiego to że odpowiada za komunikacje skrzynia auto i za zmiane biegów . Jezeli jest usterka to wyskakuje błąd związany z tym,  czy po podłączeniu pod kompa będzie widział to jako błąd czy nie , bo błędów skrzynia na chwilę obecną nie ma żadnych , ale jak zaklęta do przodu ruszyła jaguśa tylko raz wczoraj w koło domu .
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2016, 17:39:46 pm wysłana przez robsson86 »
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 27, 2016, 21:34:24 pm »
Będę drażył dalej widziałeś swoją skrzynię? Czy wygląda jak ta na zdjęciu? U mnie też nikasilu nie powinno być a jest a Ty masz auto 1995 ale np napęd jest z 1994. A ten pozycjoner (który widziałeś )wygląda jak na foto nr 2?
Transmission Shift Solenoids( elektrozawór w płycie sterującej) i w Twoim przypadku raczej jest sprawny bo dalej obstawiam uszkodzenie pozycjonera
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2016, 22:31:05 pm wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 28, 2016, 11:03:34 am »
dzisiaj chyba nie dam rady sprawdzic jaki model jest tej skrzyni. Nawet jak to by był ten selektor walniety i po wymianie wszystko by działało, a okaże sie że jest skrzynia ZF u mnie zamiast gm to zmieniam jak w oryginale bo nie lubie strasznie nazwijmy DRUCIARZy garażowych którzy jeżdżą jagiem a  jak przychodzi do napraw to chca placic jak za fanty do malucha i kombinują po taniości . Oczywiście jak znajdę przyczynę to napiszę co było może przyda sie komuś. Dzisiaj zadzwonie do speca od skrzyn do Iławy i podpytam co to może być, oczywiście będę pisać o postępach i również czekam na konstruktywne podpowiedzi.
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 28, 2016, 11:16:20 am »
Panowie, trzeba uściślić, że do doładowanych Xj czyli XJR powinny iść skrzynie GM 4L80E, takie same były montowane chyba też w V12, ale tego akurat nie do końca wiem..  :-trudno
Do wolnossących XJ szły skrzynie ZF. Z tym że do silników 3,2l szła ZF 4HP22, do silników 4,0l szła ZF 4HP24 (jeśli mamy przełącznik sport).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2016, 11:25:15 am wysłana przez truten23 »
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: XJR awaria skrzyni automatycznej R działa D nie
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 06, 2016, 13:27:39 pm »
Czy ktoś się orientuje ile litrów oleju wchodzi  do skrzyni gm4l80e, czytałem że całego oleju nie da się zlac.. Dlatego chciałem wiedzieć jak auto mamy stojące wypoziomowane to ile powinno oleju się dolać zakładając że spuscilismy tyle co się dało używając tylko korka spustowego.  Tak wiem powinno się łac i sprawdzać.  Ale ile najpierw dolać żeby wogole odpalić auto?  W tej skrzyni czytałem że olej dolewa się przez bagnet od sprawdzania jego stanu. Dobrze doczytałem?

Chwilowo w skrzyni wymieniłem cały wybierak i linkę od zmiany biegow.  Moja linka po zdemontowaniu nie była do dalszego użytku przez zapieczenie się. 

Jaga mam od 5 lat.i nie zmieniałem oleju w skrzyni dlatego ostatnie co zrobię to zmienię olej i zobaczę czy ten zabieg coś pomógł.  Jeżeli nie to druga skrzynia idzie. 
Wczoraj auto zaraz po odpaleniu normalnie załączyłem drive,  obroty spadły auto ruszyło.
Po chwili jak się nagrzalo miałem już tylko wsteczny bieg.  Po przełączaniu w pozycje drive elektronika auta nie działał bo na obrotomierzu nie było widać spadku obrotów po zapięcie biegu do jazdy na wprost.  Tylko obroty wchodzą na 1200- 1400 , a auto jak by było na luzie.

Panowie znalazłem coś takiego na forum :
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php?topic=17826.0

Szkoda że autor nie napisał co pomogło w jego przypadku.
Ja w swoim jagu własnie też regenerowałem koło pasowe z tłumikiem drgań skrętnych przez co auto stało u mechaników miesiac czasu gdyż tyle czekać musiałem na regeneracje. po założeniu zregenerowanego koła auto odpaliło idealnie nic nie piszczało .
Po tym działało jakiś tydzień i zaczeły sie problemy ze skrzynia . Zastanawiam sie czy czegoś przypadkiem nie mozna rozwalic od skrzyni wymieniając koło pasowe ? Bo dwa takie same przypadki?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2016, 17:36:29 pm wysłana przez Choina »
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r