Autor Wątek: wymiana podsufitki w szyberdachu  (Przeczytany 3553 razy)

Online leso

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 22
wymiana podsufitki w szyberdachu
« dnia: Kwiecień 19, 2016, 18:49:58 pm »
wymieniałem podsufitkę w xj40 inisgnia udało się dobrze oczywiście problem z wyjęciem jedynie  przez prawe przednie drzwi teraz chcę wymienić w xj40 1990 z szybrem na którym to również jest materiał chyba muszę odkręcić całe mocowanie szyberdachu czy Ktoś to robił pozdrawiam

optre

  • Gość
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2016, 16:21:02 pm »
Może sie przyda, mi pomogło.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2016, 16:43:11 pm »
Już trochę kotlet. Ale może się przyda.  :-gwizd Zapewne konstrukcja szybera w xj40 jest taka sama jak w x300.
Żeby wymienić materiał w szyberdachu pasuje mieć wyjętą podsufitkę.

Potem:
Podnosisz szyber. Bierzesz to wykończenie z materiałem i pociągasz w tył równolegle do szyberdachu. I to uwaga, wyjdzie tylko kawałek bo wyskoczy z takich blokad. Ale w tylnych rogach tej płyty masz takie sprężynki. Trzeba je przycisnąć do tej płyty i dopiero wtedy będzie można tą płytę wysunąć przez uchylony szyber na dach.
Przyda się do tego 2 osoba, ale da radę zrobić to w pojedynkę.

Teraz została ta mniejsza płyta. Ona zamocowana jest na takich plastikowych ślizgach. Ślizgi mocowane są do szyberdachy przez takie dźwigienki z kołeczkiem. Trzeba te dźwigienki rozchylić żeby uwolnić ślizg.
Będziecie wiedzieć o co chodzi.
Przesuwamy płytę na tył. Na końcu prowadnic szyberdachu są gumowe zaślepki. Usuwamy je i pamiętamy żeby nie zepsuć, bo one zapobiegają wyciekom wody. Oprócz tego jest tam jeszcze taka gąbka która utrudnia wysunięcie całej płyty z ślizgami.
Więc zrobiłem tak:
I tak, ta mała płyta mocowana jest do ślizgów przez takie metalowe klipsy po 1 na ślizg. Wypinamy klipsy, podnosimy płytę od strony tyłu auta (jest ciasno), delikatnie pociągamy w tył i powinna wyjść.

Montujemy wszystko zwracając uwagę żeby ta płyta ładnie wskoczyła w mocowania na ślizgach. Zwracajcie uwagę gdzie jest jej tył a gdzie przód. Nie zapomnijcie o tych metalowych klipsach i gumowych zaślepkach.  ;)
Przesuwacie płytę do przodu, zahaczacie dźwigienki do ślizgów.
Przez podniesiony szyber wsuwacie główną płytę dociskając ją trochę do płaszczyzny szyberdachu. trzeba pchnąć ją w kierunku przodu auta, żeby "zaskoczyła". Na początku może być ciężko trafić na oba bolczyki takimi zatrzaskami.

Ogólnie całość jest łatwiejsza niż się wydaje po opisie.  8)
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline KRISS

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.089
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2016, 08:58:33 am »
Już trochę kotlet. Ale może się przyda.  :-gwizd Zapewne konstrukcja szybera w xj40 jest taka sama jak w x300.
No nie, akurat konstrukcja szyberdachu w xj40 jest całkowicie inna niż w x300/x308 i tak jak napisałeś nie da się wyciągnąć sufitu z szyberdachu.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2016, 09:07:54 am »
No to nie potrzebnie się opisałem  :-wstyd
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2017, 23:06:56 pm »
Potrzebnie, bo naświetliłeś mi ,jaki błąd popełniłem i uszkodziłem metalowe końcówki cięgien.
Wstawiałem główną płytę szyberdachu nie od strony wysuniętego szyberdachu, tylko wsuwając od wewnątrz auta na szynach.
Zaskoczyło przednie zabezpieczenie na sprężynę i włączyłem szyberdach i tylko dwa dżwięki pękających końcówek :-thumpdownMam nie lada problem z dokupieniem części lub całego sunroofa fuck
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2017, 10:30:28 am »
chyba kompletny szyber musisz, W częściach raczej nikt nie sprzeda. No chyba że upatrzysz gdzieś na szrocie jakiegoś kota?
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2017, 20:03:10 pm »
Na szrotach, wydaje mi się, że nie ma szans.
Najgorsze, że stoję z robotą :-thumpdown
Jest jeszcze jedno wyjście, nie używać szyberdachu i zabezpieczyć antykorozyjnie i przeciw przeciekaniu, ale to ostateczna ostateczność :-gwizd
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2017, 22:35:49 pm »

 Kolego truten23 może w tym temacie pomożesz....
Po demontażu szyberdachu/dolne poszycia demontowałem wewnątrz auta/ i ponownym składaniu w odwrotnej kolejności, usłyszałem tylko metaliczne pęknięcia obydwu końcówek cięgien :-thumpdown Końcówka to metalowy element sterujący wysuwem daszku do góry/wewnętrzna strona/, jak i zaczepieniem i wysuwem do tyłu/zewnętrzna strona/.Wiem powinienem montować dolny panel tapicerowany do daszka od strony zewnętrznej/ przy otwartym daszku wsuwam do środka od góry/.Nigdy sam bym na to nie wpadł, to przeczy logice :-gwizd
Ze względu na problem z dostępnością części, wpadłem na pomysł, aby zrobić to inaczej.
Nie zależy mi na pełnej funkcjonalności szyberdachu/wysuwu do tyłu/, mógłbym wykorzystać tylko funkcję, która mi /jeśli już/ najbardziej się przyda, mianowicie podnoszenie daszku. Muszę dodać, że mam uszkodzone/ pęknięte/ końcówki cięgien od stron zewnętrznych, odpowiedzialne za wysuwanie daszka do tyłu.
Zamierzam zablokować na szynach z lewej i prawej strony wysuw końcówek ku tyłowi na pewnym etapie.Mam nadzieję, że sprzegło/element amortyzujący/ pozwoli na krótki zakres pracy/pewnie 3-4cm/.Jeśli dobrze myślę, to włączając przycisk do przodu, daszek wychyli się do góry, natomiast wciskając do tyłu, zamknie się/wymagane idealne miejsce blokady/.
Co o tym sądzisz? Ma to rację powodzenia?
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2017, 11:41:10 am »
Wiesz, już nie pamiętam jak te ramiona dokładnie wyglądały, ale to powinno się udać. Trzeba tylko przymocować jakoś trzpienie szberdachu do tych ramion żeby to miało jakąś swobodę ruchu.
Podrzuć jakieś zdjęcie jak to teraz wygląda po uszkodzeniu.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 23, 2017, 19:08:48 pm »
Oto zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f43ef33f47a5212c
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/b499749ff220a540
na dole widać pęknięte ramię końcówki, wewnętrzna część sterująca podnoszeniem szyberdachu niestety mało widpczna
 I film
https://youtu.be/QzOPzH7MAYE
jak dam przesuw do przodu, to węwnętrza część/ tutaj dość widoczna/ podnosi szyberdach, jak wciskam do tyłu, to daszek opada/ tutaj zbyt nisko, ale to kwestia regulacji i tu nie ma problemu/.
Na filmie wewnętrzna część po całkowitym wysuwie i ponownym ruchu do przodu blokuje się o blachę, która nie powinna być tak nisko/ kwestia regulacji/.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2017, 19:37:59 pm wysłana przez Gonzalles »
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2017, 14:26:22 pm »
Hm, nie wiem czy nie będzie trzeba odbudować jakoś to pęknięte ramię. Ogólnie to może być lipa.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: wymiana podsufitki w szyberdachu
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 24, 2017, 21:37:43 pm »
Dziś zamontowałem, działa sprawnie, szyberdach się otwiera robiąc przestrzeń do wentylacji/wymagana regulacja przylegania daszka do częsci tapicerowanej, bliżej daszku/.
Sprzęgło/ jeśli takie jest/ lub silniczek, hamując działa poprawnie, więc jestem bardzo zadowolony, posłuży jeszcze myślę długi czas :-
Końcówka jest znana wśród handlarzy jako część awaryjna, więc cena wysoka i sprzedają cały szyberdach, zainteresowanych mogę pokierować w temacie 8)

Odbudowanie ramienia nie ma sensu, jest to odlew, część małogabarytowa/ delikatna/ i istnieje ryzyko pęknięcia, rozbierania, jak by nie było delikatnej podsufitki, i innych listew....1 raz rozbierasz i montujesz, ok, drugi raz demontujesz i montujesz już nie jest ok, dokupuj spinki, listwy, skórę w odpowiednim kolorze i odbarwieniu, pozdrawiam w kompletowaniu i poszukiwaniach :-thumpdown
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.