Autor Wątek: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora  (Przeczytany 82589 razy)

frostbive

  • Gość
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 17, 2017, 12:30:43 pm »
Cytuj
Jest cos takiego jak twardosc gumy wyrazana w skali ShA. Bardzo wazna sprawa w elementach zawieszenia gdyz zastosowanie za miekkich badz za twardych tulei gumowych ma duzy wplyw na charakterystyke pracy zawieszenia. Dlatego tez zajmuja sie tym profesjonalisci.
Rozumiem że zmierzyłeś i porównałeś siłę tłumienia i jego progresję dla jaguarowej pianki i tej gumki z ebay?

Cytuj
przeciez guma bedzie miala mniejszy zakres pracy niz pianka
Pytanie jaki zakres pracy ma pianka po 3 miesiącach pracy w zawieszeniu? Bo nowej to ona nie przypomina.

Ale trzeba zauważyć że pianki lepiej tłumią drgania wysokich częstotliwości, co gumie wychodzi gorzej.

Poza tym, błędnie zakładasz że gumka wykonana przeze mnie będzie okropną rzeźbą.

To nie jest gumka z eBay, tylko certyfikowanego producenta czesci dla old- oraz youngtimer'ow Jaguara (Jaguar Classic Parts), czyli ÜRO Parts / A.P.A. Industries. Na pewno robiac pierwsze lepsze gowno nie dostarczaliby czesci do ASO.

Mozliwe ze blednie zakladam iz gumka wykonana przez Ciebie bedzie okropna rzezba. Udowodnij mi ze jestem w bledzie. ;-)

Co do zakresu pracy mam na mysli to, ze pianke mozna scisnac bardziej w stosunku do jej pierwotnego ksztaltu, gume juz mniej a poliuretan jest tak twardy ze mozna zapomniec... musi byc bardzo dokladnie dociety. Wiem to bo mialem do czynienia z roznymi zamiennikami poliuretanowymi i w przypadku tulei gumowych trzeba praktycznie projektowac je od nowa. Produkty amatorskich firm tj. 'Poliuretany Olkusz' nawet nie pasuja. Trzeba giac i naciagac zeby je wlozyc. Dlatego poliuretan to sliska sprawa. Na pewno grubosc tej gumki bedziesz musial zmniejszyc.


Dlatego dalej obstaje za gumowymi zamiennikami i spokojem na lata majac pewnosc ze ktos juz zadbal za mnie by wszystko idealnie pasowalo. ;-)

Offline mikozaczek

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
  • Kocham to forum
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 24, 2017, 01:22:34 am »
Witam Panowie jestem tu nowy , kotka mam od niedzieli , ale czytając temat wpadłem na pomysł i mógłbym zrobić takie mocowania , potrzebowałbym tylko dokładny wymiar. Pozdrawiam

Offline Kiełbek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 01, 2017, 13:50:16 pm »
Panowie i jak jest z tymi podkladkami? Gdzie kupic i jakie? W najblizszym czasie będe robił całe zawieszenie z przodu i takie drobiazgi tez chce zmienić.

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 02, 2017, 06:03:07 am »
Bierz oryginały piankowe, będziesz miał lepszy komfort jazdy, guma może być zbyt sztywna.
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 02, 2017, 16:53:38 pm »
Miałem oryginalne piankowe, dobre, ale szybko zużywają się i potem już dobija i stuka.
Miałem poliuretany, twarde i nieśmiertelne, ale za twarde.
Teraz razem z amortyzatorami kayaba dostałem cały komplet, blaszki plus gumy.
Stwierdzam, że to najlepszy jak na razie wybór.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline Kiełbek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 02, 2017, 18:50:31 pm »
A ma ktoś wymiary tych gumek? Może bym dopasował z innego auta.

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 02, 2017, 23:30:49 pm »
Masz informację w tym wątku, wystarczy się wczytać.
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

BRX

  • Gość
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 15, 2017, 10:30:25 am »
Gumki przychodzą razem z amortyzatorami, montaż żółtych pianek w ich miejsce jest błędem, pianki są dedykowane od strony komory silnika.

Offline Kiełbek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 19, 2017, 20:56:28 pm »
Wytoczyłem komplet gumek z gumowego wałka. Jak zrobie zdjęcia to wam pokażę. Pobrałem wymiary z oryginalnych pianek.

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 19, 2017, 22:23:05 pm »
Guma powinna być cieńsza, ponieważ przy pracy wymiar pianki jest sporo mniejszy/ o 5 mm?/.
Czy wziąłeś to pod uwagę?
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 19, 2017, 22:55:34 pm »
Gumki przychodzą razem z amortyzatorami, montaż żółtych pianek w ich miejsce jest błędem, pianki są dedykowane od strony komory silnika.
Tyle tylko, że w serwisówce jaguara jest to ten sam element, na górze i na dole.  MMD2144AA Czyli według jaguara pianka na dole i na górze. Ja dostałem z amorkami gumki góra i dół.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline Kiełbek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 19, 2017, 23:06:52 pm »
Guma powinna być cieńsza, ponieważ przy pracy wymiar pianki jest sporo mniejszy/ o 5 mm?/.
Czy wziąłeś to pod uwagę?

Nie wziąłem ale zawsze można to poprawić ;) Będe testował różne grubości. Jak coś to chwila na demontaż mocowania amortyzatora, podszlifowanie gumy i dalej testujemy

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 20, 2017, 11:03:35 am »
W celu eksperymentu, polecam wykorzystać kumki mocowania chłodnicy traktora MTZ. (Poduszka chłodnicy MTZ 701302018)
Są w miarę miękkie i tanie.
Tylko że trzeba je trochę przyciąć, redukując średnicę. Ścinamy też takie nadlewy.
Gonzalles, nie koniecznie musi być cieńsza. Skręcając amortyzator ona się z powodzeniem zgniata. Tak jak pianka z resztą. Kiedy przesadzimy ze zmniejszaniem jej grubości, wygniecie się i zacznie mam stukać.

Poniżej to, co ja zrobiłem. Prawie od roku koniec z ciągłym problemem pianek. Ale należy pamiętać, że pianki są do tłumienia wysokich częstotliwości. Dlatego na gumkach możemy się dosłuchać szumu opon na niektórych nawierzchniach.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 997
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 20, 2017, 12:46:54 pm »
U mnie to normalka nawet z tylem na nowym zawieszeniu. Przodu nowego nigdy nie mialem ale siedzial zawsze na odpowiedniej wysokosci. Ja tam lubie plywajace zawieszenie, na normalnym szybciej sie mecze, a w Jagu jade nawet 10 godzin i jest ok.

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 20, 2017, 18:30:22 pm »
Pewnie masz rację truten23, zakładając, że jest miękka.
Po namyśle stwierdzam, że na tyle jest długości szpili amortyzatora, że z powodzeniem można dać takiej samej grubości, może nawet odrobinę grubsze.Większa guma pozwoli częściowo wytłumić nawet drgania wysokiej częstotliwości.
Przy wyrobieniu się gumy, czyli po np. 2000-3000 km można zawsze dokręcić zmniejszając luz i jest do tego niekłopotliwy dostęp.
Ja osobiście w ten sposób spróbowałbym.
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.