Autor Wątek: transmission fault (skrzynia biegów)  (Przeczytany 5298 razy)

XJ8-X350

  • Gość
transmission fault (skrzynia biegów)
« dnia: Wrzesień 27, 2015, 14:14:51 pm »
Witam,

Czy ktoś miał taki problem ?
Podczas jazdy nagle włącza się komunikat "transmission fault" i czuć wręcz że nagle skrzynia biegów szarpie aż całym autem przy zmianie na wsteczny i przy wrzucaniu na "D" też czuć szarpnięcie - jazda wtedy jest chyba w trybie awaryjnym bo nie zmienia na wyższe biegi i jazda 80 km/h jest przy 3 tyś obrotów.

Problem dwa dni - krótkie odcinki jazdy.
Następnego dnia odpalam i skrzynia płynnie zmienia biegi, nie czuć żadnego szarpnięcia - wszystsko działa jak gdyby nigdy nic! Idealnie wręcz,

Problem zauważyłem pojawia się np jak robi się zimno na dworzu, jak są upały problemu brak.

Problem widzę ze nie jest uzależniony np od tego czy nagrzane auto czy nie.

Ostatnio miałem problem z czujnikiem ABS'u.... jeszcze nie wymieniłem (pojawia się błąd system DSC ASR), nie wiem czy ma to jakiś związek ze sprawą bo w zbliżonym czasie się pojawił ? ale to chyba przypadek, w przyszłym tygodniu wymieniam czujnik.

Domyślać sie tylko - mogę przypuszczać że coś z elektroniką lub jakiś mechanizm w skrzyni zawodzi - czy wiecie co to może być ?

Jak jadę moim kotem do warsztatu boję się że wymyślać mi będą niezłe historie :)


Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: transmission fault (skrzynia biegów)
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2015, 14:31:32 pm »
Wymień ten czujnik i obserwuj skrzynię. Skrzynia bierze dane z czujnika ABS. Jeśli dalej się będzie problem pojawiał to diagnostykę kompem trzeba przeprowadzić - to pokaże co nieco...albo i nie, bo różnie z tym bywa w Jagu.

Piszę tak bo to może się dziać od:
- jak powiedziałem czujnika ABS
lub
- problemy ze sterowaniem skrzyni czyli elektrozawory

Wycieków ze skrzyni nie ma? Jeśli są to stan oleum do sprawdzenia
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

XJ8-X350

  • Gość
Odp: transmission fault (skrzynia biegów)
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2015, 15:40:46 pm »
Wycieków brak ze skrzyni.

Jak często powinno się wymieniać w Jagu olej w skrzyni ? Czy w ogóle jest zalecana wymiana oleju w skrzyni ? (mam XJ x350 2003 rok 3,5 V8 automat Europa) czytałem gdzieś na necie że co 50 tyś mil ? Ile się mieści oleju ? (posiadam dane od 4 do 6 litrów ?) jaki filtr do skrzyni ?

Widzę też że nie ma bagnetu do skrzyni biegów a trzeba lać do jakiego poziomu ?

 

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: transmission fault (skrzynia biegów)
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2015, 16:27:31 pm »
Wymiana co 60-80 tys km. Na wymianę idzie mniej więcej 9-9,5l oliwy. Wlew z boku skrzyni jest jednocześnie okienkiem stanu oliwy. Sprawdza się przy temp. oliwy 30-40 stopni. Jak wycieka przez otwór delikatny strumyk lub krople jedna po drugiej to stan jest OK.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

XJ8-X350

  • Gość
Odp: transmission fault (skrzynia biegów)
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2015, 17:08:05 pm »
Pojawiło mi się pytanie,

(nie wiem jak to sprawdzić) ale zakładając ze uda mi się złapać temp. 30-40 ? (może pojeździć autem z 15 min)
to czy przez ten wlew ("okienko") jak napisałeś jak jestem wstanie zinterpretować poziom oleju ?
czy mam go widzieć że jest ? czy ma wyciekać jak pisałeś ? bo nie wiem czy dobrze rozumiem ?

Bo z tego co widzę w XJ8 X350 u mnie będę miał słabą widoczność tego kapsla wlewu.


Możesz polecić jakiś olej ?
Czy jest sens czyszczenia spodu miski olejowej tej skrzyni jak na wskazanym filmiku ?

https://www.youtube.com/watch?v=brx6aIMOMG4&list=PLNTkf4aJoEVzp8c8lP-beyYbdq52zOG3U&index=27

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: transmission fault (skrzynia biegów)
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2015, 17:18:11 pm »
Gość nie czyści miski tylko zakłada nową bo tam jest zalany fitr. Miska, 10l oliwy Ravenol 6HP oraz "holajza" wtyczki płyty z elektrozaworami to koszt ok. 800zł

Jeśli olej nie wycieka to trzeba dolewać do momentu aż zacznie.

Dlatego jeśli nie znasz dokładnej historii auta to oliwa jest definitywnie do wymiany
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8