Autor Wątek: jakie felgi do XKR ? 01r  (Przeczytany 12441 razy)

LCQ

  • Gość
jakie felgi do XKR ? 01r
« dnia: Czerwiec 28, 2015, 23:30:10 pm »
Jak w temacie, auto porusza się na serii 18". Zastanawiam się nad 20". Problem to dostępność, z tego co wygrzebałem rozstaw to 5x120.65, et jeszcze nie sprawdziłem.. najlepiej pasi wsadzić 20" BBSy takie jak były w oryginale, ale nic nie ma ciekawego na rynku, z Anglii nie chce sprowadzać. Macie jakieś sensowane propozycje co wykombinować z tym rozstawem??  czy z modelu XF 20" przypasują?



dzięki za pomysły  ;D

Offline RemNoo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2015, 23:54:34 pm »
Cześć.
Walczę z tym tematem od wielu tygodni (szukam felg do swojego XKR z 2005). Rozstaw 5x120.65 jest bardzo nietypowy i ciężko o nowe felgi w rozsądnych cenach. Jedyny producent (którego udało mi się znaleźć) oferujący takie felgi to włoski OZ... Oczywiście fele są fajne ale koszt to około 25 tyś za komplet!!! Bez sensu.
Używane odradzam - zazwyczaj po grubym dzwonię, więc krzywe i biją w czasie jazdy.
W UK możesz znaleźć nowe 20 (ze starej produkcji) ale nie ma ich w komplecie, wiec musisz kupować pojedynczo. Może być więc tak, że zamrozisz kasę w trzech felach, a czwartej będziesz szukał przez kolejne dwa lata.
Odradzam też opcję (gdyby ktoś Ci wciskał taki patent rodem ze stodoły), żeby kupić felgę 5x120 i wstawić "pływające" nakrętki. Przy takiej mocy i takim momencie jakie jest w XKR, rozwiązanie z pływającymi nakrętkami i rozwierconymi otworami w felgami to zbyt duże niebezpieczeństwo.
Wydaje się, że znalazłem opcję, która jest warta dalszych rozważań. Kupujesz dowolną felgę (według wzoru i finansów jakie Ci pasują) oczywiście musi być na 5 szpilek. Zamawiasz specjalny dystans redukujący (rozwiazanie ze sportów motorowych). Taki dystans z jednej strony ma otwór o średnicy piasty i rozstaw otworów od XKR, a z drugiej strony ma kołnierz i rozstaw szpilek pasujące do wybranej felgi. Szerokość dystansu odbierasz do felgi tak, aby całość (suma ofsetu (ET) felgi i szerokość dystansu) była zgodna z zaleceniami producenta auta. Dystans toczony jest na obrabiarkach cyfrowych ze specjalnego stopu aluminium o bardzo wysokich parametrach mechanicznych.
Jeśli chodzi o parametry naszych felg to:
Przód: 9 lub 9.5" i ET między 22 a 30 i do tego opona 255/35 R20
Tył: 10 lub 10.5" i ET między 20 a 25 i opona 285/30 R20
Felgę i tak trzeba przymierzyć wraz z dystansem, bo trzeba mieć pewność , że całość się zmieści w nadkolu i że będzie miejsce na zaciski (ja mam Brembo Performance wiec miejsca w feldze muszę mieć sporo :-) ).
W takim układzie nowe fele wybierzesz sobie za jakieś 5 tyś za komplet (są też tańsze opcje, ale ja nie polecam) + dystanse (miedzy 600 a 900 zł)... w porównaniu do 25tyś za OZ'y to całkiem dobra cena.
Dystansów jest trochę w necie. Musisz poszukać, bo ja jeszcże nie zdążyłem rozgryźć tematu (daj proszę znać co znalazłeś). Jakość musi być dobra, bo chodzi o bezpieczeństwo.
Podsyłam Ci namiary na stronę, na której znajdziesz bardzo przydatny kalkulator do felg i opon. Będziesz mógł sprawdzić jak (teoretycznie) zmienia się geometria koła itd.. http://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=205-55-16X6.5ET45&wheel2=225-45-17X7.5ET40&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm

Daj znać, jak skończysz grzebać w temacie. Jestem żywo zainteresowany :-).
Pzdr. Remo

Offline konik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 167
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2015, 20:43:42 pm »
Witam,
"LCQ" wybierz sobie ładną felgę 20-tkę np. 8,5 5x120, następnie założysz sobie dystans 25mm - przy ET 49 (na allegro są od 120 PLN - facet zrobi Ci rozstaw szpilek jaki Ci będzie potrzebny - czyli 5x120,65 na 5x...) spokojnie Ci się zmieści bo w XK jest dużo miejsca w błotniku. Szerokość felgi 8,5 ET 49; 9,5 ET30. Proponuję brać wszystkie 8,5 żeby nie komplikować sobie życia  ;) pod oponę 255/35. Ja sobie zaadoptowałem 20'' BBS z XJ z rozstawem fordowskim 5x108.

P.s. Kolegę powyżej fantazja poniosła z cenami felg i dystansów :), ale jak się kupiło taką furę  :-chyt

- pozdrawiam Julian

X306

LCQ

  • Gość
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 30, 2015, 20:46:54 pm »
Cześć.
Walczę z tym tematem od wielu tygodni (szukam felg do swojego XKR z 2005). Rozstaw 5x120.65 jest bardzo nietypowy i ciężko o nowe felgi w rozsądnych cenach. Jedyny producent (którego udało mi się znaleźć) oferujący takie felgi to włoski OZ... Oczywiście fele są fajne ale koszt to około 25 tyś za komplet!!! Bez sensu.
Używane odradzam - zazwyczaj po grubym dzwonię, więc krzywe i biją w czasie jazdy.
W UK możesz znaleźć nowe 20 (ze starej produkcji) ale nie ma ich w komplecie, wiec musisz kupować pojedynczo. Może być więc tak, że zamrozisz kasę w trzech felach, a czwartej będziesz szukał przez kolejne dwa lata.
Odradzam też opcję (gdyby ktoś Ci wciskał taki patent rodem ze stodoły), żeby kupić felgę 5x120 i wstawić "pływające" nakrętki. Przy takiej mocy i takim momencie jakie jest w XKR, rozwiązanie z pływającymi nakrętkami i rozwierconymi otworami w felgami to zbyt duże niebezpieczeństwo.
Wydaje się, że znalazłem opcję, która jest warta dalszych rozważań. Kupujesz dowolną felgę (według wzoru i finansów jakie Ci pasują) oczywiście musi być na 5 szpilek. Zamawiasz specjalny dystans redukujący (rozwiazanie ze sportów motorowych). Taki dystans z jednej strony ma otwór o średnicy piasty i rozstaw otworów od XKR, a z drugiej strony ma kołnierz i rozstaw szpilek pasujące do wybranej felgi. Szerokość dystansu odbierasz do felgi tak, aby całość (suma ofsetu (ET) felgi i szerokość dystansu) była zgodna z zaleceniami producenta auta. Dystans toczony jest na obrabiarkach cyfrowych ze specjalnego stopu aluminium o bardzo wysokich parametrach mechanicznych.
Jeśli chodzi o parametry naszych felg to:
Przód: 9 lub 9.5" i ET między 22 a 30 i do tego opona 255/35 R20
Tył: 10 lub 10.5" i ET między 20 a 25 i opona 285/30 R20
Felgę i tak trzeba przymierzyć wraz z dystansem, bo trzeba mieć pewność , że całość się zmieści w nadkolu i że będzie miejsce na zaciski (ja mam Brembo Performance wiec miejsca w feldze muszę mieć sporo :-) ).
W takim układzie nowe fele wybierzesz sobie za jakieś 5 tyś za komplet (są też tańsze opcje, ale ja nie polecam) + dystanse (miedzy 600 a 900 zł)... w porównaniu do 25tyś za OZ'y to całkiem dobra cena.
Dystansów jest trochę w necie. Musisz poszukać, bo ja jeszcże nie zdążyłem rozgryźć tematu (daj proszę znać co znalazłeś). Jakość musi być dobra, bo chodzi o bezpieczeństwo.
Podsyłam Ci namiary na stronę, na której znajdziesz bardzo przydatny kalkulator do felg i opon. Będziesz mógł sprawdzić jak (teoretycznie) zmienia się geometria koła itd.. http://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=205-55-16X6.5ET45&wheel2=225-45-17X7.5ET40&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm

Daj znać, jak skończysz grzebać w temacie. Jestem żywo zainteresowany :-).










Cześć,



bardzo sensowana odpowiedź, z góry dzięki. Wracając do tematu, ten myślałem o dystansach ale nie ma do nich do końca przekonania, lubię jak jest po prostu felga bez patentów, ale tutaj sprawa jest dosyć skomplikowana. Co do dystansu zmieniającego rozstaw grubość jego musi być z min 20 parę mm, co za tym idzie już zmieniamy dosyć mocno obciążenia działające na tą część felgi. Bezpiecznie dystanse daje się zwykle do ok 15 mm z tego co pamiętam, auto jest ciężkie i dosyć mocne więc trzeba uważać, ja jestem przezorny w tego typu przeróbkach. Link który podałeś jest fajny, przyda się do nietypowych zmian. Nowe felgi to w 20" rzeczywiście też znalazłem tylko OZ, w 19" są jeszcze MAK.


Jak będziesz coś kombinował daj znać również :-), u mnie temat ciut łatwiejszy bo nie mam systemu Brembo (01r)


Witam,
"LCQ" wybierz sobie ładną felgę 20-tkę np. 8,5 5x120, następnie założysz sobie dystans 25mm - przy ET 49 (na allegro są od 120 PLN - facet zrobi Ci rozstaw szpilek jaki Ci będzie potrzebny - czyli 5x120,65 na 5x...) spokojnie Ci się zmieści bo w XK jest dużo miejsca w błotniku. Szerokość felgi 8,5 ET 49; 9,5 ET30. Proponuję brać wszystkie 8,5 żeby nie komplikować sobie życia  ;) pod oponę 255/35. Ja sobie zaadoptowałem 20'' BBS z XJ z rozstawem fordowskim 5x108.

P.s. Kolegę powyżej fantazja poniosła z cenami felg i dystansów :), ale jak się kupiło taką furę  :-chyt



no właśnie ja chciałbym 20" z XKR 5x108 najbardziej albo BBSy seryjne pod mój rozstaw. Tylko jak pisałem wyżej dystanse nie przemawiają do mnie, zobaczymy.


P.S. felgi OZ 20" na oponeo między 5600-5900 za sztukę, możesz zerknąć :)


dziękuję również za odp
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2015, 20:52:53 pm wysłana przez LCQ »

Offline konik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 167
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2015, 21:08:36 pm »
Witaj,
Jeśli nie masz przekonania, nie będę Cię przekonywać ja jeżdżę i nie narzekam. Dla przykładu masz ładne i oryginalne http://allegro.pl/felgi-aluminiowe-20-8-5-9-5-5x108-jaguar-i4890097332.html za "przyzwoitą cenę". Facet dość długo sprzedaje nawet do 2500 PLN zszedł z ceny ale znalazłem stare BBS, odnowiłem i śmigam.
- pozdrawiam Julian

X306

LCQ

  • Gość
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2015, 22:10:16 pm »
Witaj,
Jeśli nie masz przekonania, nie będę Cię przekonywać ja jeżdżę i nie narzekam. Dla przykładu masz ładne i oryginalne http://allegro.pl/felgi-aluminiowe-20-8-5-9-5-5x108-jaguar-i4890097332.html za "przyzwoitą cenę". Facet dość długo sprzedaje nawet do 2500 PLN zszedł z ceny ale znalazłem stare BBS, odnowiłem i śmigam.

skąd wiesz że to oryginały?? jakie masz dystanse u siebie jeżeli chodzi o grubość??

Offline konik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 167
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 01, 2015, 19:21:04 pm »
Dzwoniłem i otrzymałem taką informację od sprzedawcy.
Są identyczne zarówno parametrami (ET) jak i wyglądem jak w nowszym XKR. Tu masz przykład: https://en.wikipedia.org/wiki/Jaguar_XK_(X150). Z resztą wpisz sobie na aledrogo i wyskoczy Ci kilka XK właśnie z tym modelem felgi. Dystanse minimum 25mm, pamiętaj że szpilka oryginalna się musi schować ;).
Wygląda to mniej więcej tak https://www.google.pl/search?q=jaguar+bia%C5%82ystok&biw=1360&bih=673&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=GSCUVfffHIKQsgG8073oAQ&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgrc=CvCcm01Gk6xJgM%3A jeszcze jest sporo miejsca w błotniku  :-super
- pozdrawiam Julian

X306

Offline MI6

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 23
  • XKR
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2016, 14:48:00 pm »
Hej, ktoś napisał, że pływające szpilki to rozwiązanie ze stodoły:) nie zgadzam się z tym. Nawet producenci aut wypuszczają z fabryki auta z takimi i jest ok. Szpilki pływające mają wszelkie atesty i nie ma się czym martwić.
Problem leży gdzie indziej x100 i z tego co pamiętam dlatego zdecydowałem się na dystanse zmieniające rozsta śrub. Kupiłem felgi do BMW 5x120 i chodz o to, że jag ma inną średnice piasty.
Jeżdzę już 12 M-czy na 20' prędkości grubo powyżej 200 i jest ok, polecam

LCQ

  • Gość
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2016, 23:06:09 pm »
Panowie, nic nie znalazłem fajnego, pytanie czy te fele wejdą?

5X108 9JX20H2 ET49

1)dystans 25 mm? 5x108 na 5x120,65
2)przód nie będzie walił o nadkole?
3) planuje zakupić za dwa patyki springi -45 mm H&R więc musi się to zgrać,

jak myślicie?

Offline RemNoo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2016, 23:42:48 pm »
Cześć.
Walczyłem trochę z tym tematem w swoim XKR. Nie obniżałem, ale miejsca na obniżenie wydaje się być zaskakująco dużo, więc prawdopodobnie nowe sprężyny nie powinny robić problemów ani z przodu ani na tylnej ośce.
Zastanawiam się tylko nad ta Twoją konfiguracją w kontekście tylnych kół. Ja mam założone na tyle  10jx20H2 z offsetem 25 do tego opony 285/30... Czyli tak jak "nakazuje" producent. Okazuje się, że miedzy elementami zawieszenia a krawędzią opony zostało nie więcej niż 5mm.... Bardzo ciasno :-). Twój dystans 25 i offset 49 wydają się więc OK, ale sprawdź jeśli masz możliwość. Tylko sprawdź na pełnym kole (z oponą), bo niektóre opony mają bardzo duży rant ochronny i może obcierać.
Inna kwestia to szerokość twojej felgi. Piszesz, że chcesz wziąć 9calowe. Jakie opony planujesz? Jeśli chcesz na 9cali nawinąć 285 to moze to wyglądać nieciekawie, a poza tym zdeformujesz oponę (będzie miała tendencję do wyginania się w kształt, bardziej pasujący do motocykli :-)). Oczywiscie jeśli planujesz na tył węższe opony niż 285 to problem znika.
Jeśli chodzi o przód, to jest tam wiecej miejsca, ale i tak coś mi obcierało po zmianie kół i chłopaki musieli coś tam kombinować, nic poważnego.
Powodzenia.

LCQ

  • Gość
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2016, 21:18:51 pm »
Cześć.
Walczyłem trochę z tym tematem w swoim XKR. Nie obniżałem, ale miejsca na obniżenie wydaje się być zaskakująco dużo, więc prawdopodobnie nowe sprężyny nie powinny robić problemów ani z przodu ani na tylnej ośce.
Zastanawiam się tylko nad ta Twoją konfiguracją w kontekście tylnych kół. Ja mam założone na tyle  10jx20H2 z offsetem 25 do tego opony 285/30... Czyli tak jak "nakazuje" producent. Okazuje się, że miedzy elementami zawieszenia a krawędzią opony zostało nie więcej niż 5mm.... Bardzo ciasno :-). Twój dystans 25 i offset 49 wydają się więc OK, ale sprawdź jeśli masz możliwość. Tylko sprawdź na pełnym kole (z oponą), bo niektóre opony mają bardzo duży rant ochronny i może obcierać.
Inna kwestia to szerokość twojej felgi. Piszesz, że chcesz wziąć 9calowe. Jakie opony planujesz? Jeśli chcesz na 9cali nawinąć 285 to moze to wyglądać nieciekawie, a poza tym zdeformujesz oponę (będzie miała tendencję do wyginania się w kształt, bardziej pasujący do motocykli :-)). Oczywiscie jeśli planujesz na tył węższe opony niż 285 to problem znika.
Jeśli chodzi o przód, to jest tam wiecej miejsca, ale i tak coś mi obcierało po zmianie kół i chłopaki musieli coś tam kombinować, nic poważnego.
Powodzenia.

opony mniejsze, dobiorę nie problem 6 lat dla producenta pracowałem ;), chodzi tylko o te 9 cali i glebę -45 mm bo szkoda wydać dwa tysiące na springi i wyrzucić :), każdy kto tu ma wiedzę prośba o dodanie czegoś do tematu

P.S. dystanse 5x108 na 5x120,65, poleca ktoś jakąś firmę? śruby jakiej długości trzeba zastosować chce wszystko sobie przygotować. Czy 9 cali z przodu będzie ok? teraz mam seryjne 18" nie pamiętam czy 8,5 czy 9

Offline MI6

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 23
  • XKR
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2016, 15:52:13 pm »
Hej, ja swoje dystanse zmieniające rozstaw dorabiałem w Częstochowie, tam mi polecali. Wtedy jak wyliczałem et na felgi, które kupiłem to potrzebowałem dystansu tył 22mm przód 25, ale zrobiliśmy wszędzie 25mm i jest dobrze. Co do sprężyn to właśnie w tym tygodniu będziemy zakładać h&r, wydaje mi się, że te 45mm tyczy się xk8, a nie xkr. Także nasze xkr zejdzie pewnie jakieś 30mm i skuteczność amorów powinna być właściwa. Cóż założymy to zobaczymy:)
Aha ja z tylu mam 275/30/20.

Ps przy dorabianiu dystansu pamiętaj o zmianie wielkości piasty.

LCQ

  • Gość
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 21, 2016, 19:07:54 pm »
Hej, ja swoje dystanse zmieniające rozstaw dorabiałem w Częstochowie, tam mi polecali. Wtedy jak wyliczałem et na felgi, które kupiłem to potrzebowałem dystansu tył 22mm przód 25, ale zrobiliśmy wszędzie 25mm i jest dobrze. Co do sprężyn to właśnie w tym tygodniu będziemy zakładać h&r, wydaje mi się, że te 45mm tyczy się xk8, a nie xkr. Także nasze xkr zejdzie pewnie jakieś 30mm i skuteczność amorów powinna być właściwa. Cóż założymy to zobaczymy:)
Aha ja z tylu mam 275/30/20.

Ps przy dorabianiu dystansu pamiętaj o zmianie wielkości piasty.


gdzie kupowałeś H&R?? wrzucisz mi foto jak zapodacie springi? , sorry ale nie trybie dzisiaj, zmiana wielkości piasty?

Offline MI6

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 23
  • XKR
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2016, 01:07:08 am »
  Sorry źle się wyraziłem, Piasta nie ulega zmianie ale w moim przypadku felga miała mniejszy otwór i oprócz zmiany rozstawu śrub z 5x120,65 na 5x120 musiałem zmienić średnice kaptura w dystansie ( to tak woli wyjaśnienia, fachowcy i tak Ci wszystko wymierzą, ale gdyby nie ta za duża piasta to pewnie bym pływające nakrętki montował.)
Tak, jak tylko dostanę haery i zamontujemy wyślę fotki, sam jestem ciekawy efektu i mam nadzieję, że blacharz nie będzie musiał zaginąć błotników, teraz niestety ma większy prześwit niż Cayenne:)

LCQ

  • Gość
Odp: jakie felgi do XKR ? 01r
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 24, 2016, 18:06:29 pm »
  Sorry źle się wyraziłem, Piasta nie ulega zmianie ale w moim przypadku felga miała mniejszy otwór i oprócz zmiany rozstawu śrub z 5x120,65 na 5x120 musiałem zmienić średnice kaptura w dystansie ( to tak woli wyjaśnienia, fachowcy i tak Ci wszystko wymierzą, ale gdyby nie ta za duża piasta to pewnie bym pływające nakrętki montował.)
Tak, jak tylko dostanę haery i zamontujemy wyślę fotki, sam jestem ciekawy efektu i mam nadzieję, że blacharz nie będzie musiał zaginąć błotników, teraz niestety ma większy prześwit niż Cayenne:)


ok czekam na foty, mam firmę do dystansów, pytanie tylko bo będzie et 19 (fela ma et 49), 30 mm dystans bo taki musi być, 6mm więcej niż w serii? tam, było et25 przy 18" zwykłych felach?

http://imged.pl/jaguar-xk8-xkr-felgi-alu-18-oryginal-96-04-gliwice-6287141.html
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2016, 18:10:48 pm wysłana przez LCQ »