Autor Wątek: Olej silnikowy  (Przeczytany 14349 razy)

Offline Niunia

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 400
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 27, 2015, 20:43:47 pm »
Wszystko to piekne...ale zasmuca mnie wielce fakt ze zaden z kolegow tak bardzo
dominujacych temat oleju nie wypowiedzial sie na temat  Activy - o ktorej pisalem
w jednym z poprzednich postow ( o 13.24 )

Przy moim malym rocznym przebiegu oraz uwzgledniajac spokojny styl jazdy mysle ze
kontynuowanie tego samego oleju jest rozsadnym rozwiazaniem.
Pod warunkiem, ze ten olej nie posiada jakichs kompromitujacych wlasciwosci o ktorych
ja w odroznieniu od Was - nic nie wiem...  :)

Offline grzechch

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 663
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 27, 2015, 20:59:01 pm »
Niunia nie gniewaj sie. A może nikt o tym oleju nic nie wie. Sam nie jestem w tym dobry. Skąd wiedzieć, który jest dobry a który nie. Trzeba mieć dokładne specyfikacje oleju i jeszcze umieć z punktu widzenia chemicznego je odczytać.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 27, 2015, 21:08:59 pm »
No właśnie sprawdziłem. No ogólnie źle nie jest ale - nie spełnia wymagań Forda, wskaźnik lepkości do,ść mocno niski jak na oleje z tej półki oraz brak danych na temat wskaźnika TBN.  Sama lepkość poprawna, praktycznie jak 90% olejów o tej lepkości. Popioły również w normie. Nic więcej nie znalazłem  :- pojecia
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 27, 2015, 21:15:03 pm »
Driv33r

Jak wiadomo Jaguar zaleca oleje CASTROL, tak???

Czyli po co w ogóle jest poruszany temat??? Według Was powinno się lać taki jak jest na korku i tyle w temacie! No to chyba czas zamknąć temat!!!

Ale ja (a właściwie mój brat, ale ja widziałem jak wygląda silnik po oleju CASTROL Magnatec) już się kiedyś boleśnie przejechałem właśnie na CASTROL-u i tego oleju już nigdy przenigdy nie kupię.

Teoretyczne "rozkminy" w stylu bicia piany może i komuś imponują, ale niestety nie mi, bo sam osobiście przez wiele sezonów stosowałem w moich dwóch poprzednich Hondach Civikach i już ze 2 razy w Jagu MOBIL1 5W50 i to jest świetny olej. To jest olej najczęściej przeze mnie używany i jestem z niego bardzo zadowolony.

Tyle w temacie


2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline Niunia

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 400
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 27, 2015, 21:15:45 pm »
Dziekuje za info - koledzy.

Pragne dodac, ze ja sie nie gniewalem - tylko smucilem...  :-thank

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 27, 2015, 21:22:27 pm »
Driv33r

Jak wiadomo Jaguar zaleca oleje CASTROL, tak???

Czyli po co w ogóle jest poruszany temat??? Według Was powinno się lać taki jak jest na korku i tyle w temacie! No to chyba czas zamknąć temat!!!

Ale ja (a właściwie mój brat, ale ja widziałem jak wygląda silnik po oleju CASTROL Magnatec) już się kiedyś boleśnie przejechałem właśnie na CASTROL-u i tego oleju już nigdy przenigdy nie kupię.

Teoretyczne "rozkminy" w stylu bicia piany może i komuś imponują, ale niestety nie mi, bo sam osobiście przez wiele sezonów stosowałem w moich dwóch poprzednich Hondach Civikach i już ze 2 razy w Jagu MOBIL1 5W50 i to jest świetny olej. To jest olej najczęściej przeze mnie używany i jestem z niego bardzo zadowolony.

Tyle w temacie

Nikt nie napisał, że trzeba lać Castrol. Ja sam go odradziłem zresztą i napisałem co wlewać. Mobil 5W50 to jeden z 4 najlepszych olejów w tej klasie lepkości i to jest fakt. Ale czy dobry do tego silnika - śmiem wątpić. Powody napisałem powyżej. Do tego to zmienianie lepkości zima/lato. Zabieg bez sensowny.

Jeśli nie jeździsz w trybie 0-1 to nie wykorzystasz potencjału 5W50. A w wysokiej temperaturze i korkach czy normalnej jeździe 5W30 ochroni silnik w 100%. Tak jak pisałem - chcesz olej dobry na zimę i żeby śmiało depnąć gazu to 5W40 będzie idealnym. Jaki posiada normy Forda - podałem wyżej.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline grzechch

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 663
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 27, 2015, 21:22:54 pm »
bodi ten olej jest zbyt gęsty. w krórkim czasie nie będzie różnicy ale po dłuższej eksploatacji źle sie skończy

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 27, 2015, 22:12:01 pm »
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 27, 2015, 22:28:21 pm »
Tak jak pisałem Castrol ma słabe dodatki. Często i gęsto nie odpowiadające temu co jest na etykiecie. Np. jeśli napisane na etykiecie, ze olej zamarza przy -35 stopniach to tak naprawdę już jest kisiel lekki przy -25. A płynność która pozwala na swobodne odpalanie silnika bez większych oporów to już w granicach -20.

Nie pamiętam która firma ale któraś zza wielkiej wody chyba podaje temperaturę zamarzania oraz właśnie temperaturę w której olej ma normalną płynność. Różnica w granicach ok. 15 stopni.
Ogólnie u nas nie ma mrozów jakiś tam wielkich. Jednakże osoby mieszkające w górach lub suwalszczyzna powinny mieć oleje które wg. etykiety wytrzymują te -35 do -40 stopni. Tam czasem potrafi wyskoczyć mrozisko w nocy o 5 stopni większy niż w innych rejonach Polski.

Aczkolwiek to też mówię mocno koloryzując bo sami widzicie jaką mieliśmy zimę w tym roku. Ale już tamten rok u mnie np. wyskoczyło ze 2-3x po ok. -20 stopni i auto które by stało na dworze nie odpalało by za pięknie. A osoby z olejem 10W40 czy 15W40 nie wiem czy odpaliły by nawet po minucie kręcenia. Przy pseudo syntetyku czyli takim jaki produkuje np. Castrol myślę, ze kontrolka oleju świeciła by się dość długi czas.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 27, 2015, 23:21:35 pm »
Ja właśnie mieszkam na północnym wschodzie. I stąd właśnie moje różnice w laniu na lato 5W50 a zimą 0W40. I wbrew temu co napisałeś powyżej ma to sens.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline Niunia

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 400
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 27, 2015, 23:51:08 pm »
Na polnocnym wschodzie to ja sie kapalem w jeziorze Galadus - oczywiscie latem.
Mieszkasz daleko od Suwalk?

Faktycznie - zimy tam srogie. Kotom na dworzu nie jest latwo... :)

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 27, 2015, 23:52:51 pm »
Mieszkam w Łapach 30km od Białegostoku niunia. Temperatury takie same jak w Suwałkach.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline aro

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • s-type 2000 manual lpg
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 28, 2015, 07:41:21 am »
wiitam kolegów,czytam ten wątek z zainteresowaniem,wiele sie można nauczyć,dowiedziec,jestem pod wrazeniem wiedzy waszej na temat olejów ale...czy nie przesadzamy?czy jest sens stosowania najnowszych technologi i osiągnięć w dziedzinie olejów do silnikow które były projektowane dość dawno?starsze konstrukcje na starszych olejach mniej zaawansowanych technologicznie robiły wieksze przebiegi niz nowe silniki na nowych cudownych olejach...do silnikow do 2002 roku Jaguar nieoficjalnie polecal stosowanie gestszych olejów,wraz z nowszymi osiągnięciami w technice olejów producenci silników zwiekszają przebiegi miedzy wymianami do kilkudziesieciu tys..tak ze wg mnie mija sie z celem wlewanie najnowszych wynalazkow do silnika ktory byl skonstruowany iles lat temu,lepszy olej nie wydłuzy mu zycia...chyba teraz dolałemoliwy do ognia w tej debacie ;)

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 28, 2015, 08:53:41 am »
Ale gluty z tego Castrola. Ja leję Millersa XF ECO 5W30. Cena nie jest kosmiczna, do tego wymiana <10k km bo jeżdżę zwykle na krótkich odcinkach i jest bardzo w porządku.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

kurak22

  • Gość
Odp: Olej silnikowy
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 28, 2015, 17:25:27 pm »
ja biorę teraz na testy 5w50 mobila, bo przy szybszej jeździe olej ssie :D