Autor Wątek: nierówna praca na zimnym silniku , wręcz gaśnie silnik 4.2 wolnossący  (Przeczytany 1522 razy)

Offline promotion

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 142
jak w temacie . Mam problem z moim kotem . Rano po odpaleniu jak jest zimny silnik przygasa i nierówno pracuje , a nawet zgaśnie , jak się zagrzeje wszystko jest ok. Nie wyświetla żadnego błędu .
Podczas jazdy jak auto jest zagrzane nie mam z nim żadnych problemów  zarówno na benzynie jak i LPG wszystko jest ok - owszem czasami wywala błąd P2096 i P2098 , ale te błędy wyświetlał od  czasu gdy jest w moim posiadaniu ( ponad 4 lata ) , teraz doszedł jeszcze czasami błąd P0101 .
Wcześniej miałem wypadanie cylindrów na 5 i 6 cylindrze , wymieniłem wszystkie świece na nowe ( denso IK16TT dedykowane w/g katalogu do jaguara z LPG ), oraz obie cewki zapłonowe i problem z wypadaniem  zniknął.  Wydaje mi się , że po wymianie świec auto jakoś dużo szybciej się nagrzewa do 90 stopni , do tego stopnia , że teraz w zimę po jeździe po wyłączeniu zapłonu chodzi jeszcze wentylator chłodnicy przez jakieś 3 minuty .Układ chłodzenia odpowietrzony i stan płynu prawidłowy
Dodatkowo stwierdziłem , że jest słaba masa na pasie przednim po lewej stronie - naprawiłem i poprawiłem od razu prawą masę . Filtr powietrza jest nowy . Zadaję sobie pytanie czy nie jest to wina przepustnicy - ale wtedy powinien wywalać błędy na zimnym , a tak nie jest ?!
Ma ktoś jakąś sugestię?
xj8 x350 4.2 long 2004
xj8 x350 4.2 long 2007

Offline Tomo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: nierówna praca na zimnym silniku , wręcz gaśnie silnik 4.2 wolnossący
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2022, 20:10:37 pm »
P2096 i P2098 polecam nie ignorować - upewnij się, że sondy lambda działają poprawnie.
Ja ignorowałem, a teraz mam tymczasowo wybebeszone lewy kat, bo mi popłynął (zorientowałem się w momencie wymiany sond, coś jedna wyjść nie chciała...  :-nuts)
Innym powodem może być LPG. Może jest źle wyregulowany emulator ciśnienia listwy paliwa (albo go nie ma) i korekty nabija (na zimnym silniku powinien być obieg bez sprzężenia, więc może jaga np zalewać).
Jest - 1999 Mazda mx-5 1.6
Jest - 2005 Jaguar XJR (US)