Autor Wątek: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła  (Przeczytany 34959 razy)

Pierwszak

  • Gość
Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« dnia: Luty 24, 2014, 23:13:16 pm »
Witam wszystkich.
1. Tak jak już ktoś pisał o zawieszeniu. Sprawdzalem zawieszenie do wymiany tylko był prawy sworzeń wahacza. Tylko, że po wymianie dalej jakieś postukiwanie a mechanicy nic nie widzą. Musze chyba sprawdzić te mcphersony :)
2. To dziwne stuknięcie w układzie napędowym:
Objawy:
- przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła ( jakby na wale bo czuć to pod podłogą)
-w trakcie jazdy np. na 3cim biegu odpuszczam gaz i pozniej gdy chce go dodać jest to uderzenie.
-łatwo te stuknięcie sprowokować gdy auto stoi w miejscu. Odpalam silnik wrzucam pierwszy bieg i trzymam wciśnięty hamulec oraz sprzęgło. Odpuszczając sprzęgło prawie do końca słyszę uderzenie. Pompując sprzęgłem na hamulcu wywołuję kilkukrotnie uderzenia. Do tego w trakcie jazdy auto przy wyższych obrotach wpada w wibracje.

Diagnoza mechaników :
Mechanik 1: łożysko w wale napędowym, proponuje rozciąć wał i zmienić łożysko ale sam nie wie jakie.
Mechanik 2: cały wał do do wymiany i proponuje kupić używany od Anglika na gwarancji.
Mechanik 3: wał do wymiany, możliwe że także i most. Proponuje, żeby najpierw wymienić olej w moście a jeśli nie pomoże kupić używany wał.
Serwis Jaguar- nie byłem na diagnostyce bo koszt jednej roboczogodziny mechanika to 350zł netto.

Teraz pytania do was:
Ktoś miał taki problem?
Wystarczy wymiana wału czy tylko oleju?

Jeśli wymiana wału to w grę wchodzi tylko używka około 350zł z gwarancją bo w serwisie Jaga 3000zł plus 800zł robocizna.

Tak ogólnie to super autko :)
Jaguar X-type 2002 2.5 AWD
Dzięki i pozdrawiam.

Offline CiGaR

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 384
Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2014, 23:45:36 pm »
Co Ci to da, że kupisz używane części na gwarancji, które po pewnym czasie mogą paść jak ta stara, jak kupiłeś Jaguara, to kupuj nowe części i zapomnij o problemie. Przed kupnem mogłeś pomyśleć, teraz musisz się liczyć z cenami części i ewentualnych napraw. A kupowanie używanych części to dla mnie bez sens i głupota.
Jaguar:
X350 4.2 V8 2006
X-type 2.1 V6 2002
X-type 3.0 v6 2008
S-type 3.0 V6 2000

Pierwszak

  • Gość
Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2014, 00:18:51 am »
Dzięki za szybką odpowiedź. Zastanawiam się czy nie kupić w Anglii bo mam znajomego i moze uda sie znaleźć w dobrej cenie.
Czy po objawach myślisz, że trzeba bedzie wymieniać cały wał czy tylko podporę wału? Bo podporę można kupić nową za 230zł, to już dobra cena tylko czy załatwi problem.
Może ktoś zetknął się z takim przypadkiem?
Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2014, 02:20:24 am wysłana przez Pierwszak »

morhot

  • Gość
Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2014, 09:34:02 am »
Kolego, to są klasyczne objawy uszkodzonych  poduszek skrzyni biegów lub silnika.
Sprawdź to jeszcze zanim zaczniesz szukać nowego wału.
Poza tym jeśli wiesz jak "sprowokować" stukanie, to najłatwiej będzie znaleźć staromodnego mechanika z klasycznym kanałem żeby auto stało na kołach, i jeden za kierownicę, drugi do kanału i szukac co łupie  ;D

...a parę ostatnich wpisów powinno wylecieć stąd do nowego tematu, żeby nie śmiecić w tym kompendium niedociągnięć X-ów

Pierwszak

  • Gość
Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2014, 10:27:05 am »
Poduszka skrzyni wymieniona parę dni temu ale stuknięcie pozostało. Wizyty u mechaników tak wyglądały, że siedziałem w aucie na podnośniku i prowokowałem uderzenia. Jeden cos mówił o łożysko w wale a sam tez czytałem ze niektórzy wymieniali podporę wału tylko czy to pomoże w moim przypadku.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2014, 11:20:04 am wysłana przez Choina »

ghrh

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk w układzie napędowym. Wał? Most?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2014, 10:51:35 am »
U mnie też tak wali, głuche łupnięcie z tyłu. Według mojego speca to łączenie tylnego mostu z wałem. W poniedziałek odstawiam kotka na regenerację wzmiankowanego mostu, ma rozwiązać ten problem, jak i huczenie podczas jazdy. W razie dam znać co wyszło.

benjamin

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk w układzie napędowym. Wał? Most?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 25, 2014, 11:01:15 am »
podpora to mało prawdopodobne, obstawiałbym luz w skrzyni rozdzielczej lub w tylnym dyfrze (stawiam na to pierwsze),  i nie wierze że nie da się określić skąd dochodzi dźwięk na podniesionym samochodzie
ps, podporę wymienia się bez rozcinania wału, po wyjęciu wału będzie widać co i jak, trzeba zdemontować końcówkę wału która jest przykręcona do skrzyni rozdzielczej (zabezpieczona jest pierścieniem typu 'seger") następnie "zbić" podporę w kierunku skrzyni rozdzielczej,

Pierwszak

  • Gość
Odp: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 25, 2014, 12:22:37 pm »
Czyli regeneracja mostu wchodzi też w grę. Tylko w Białymstoku nie słyszałem zeby ktos tym sie zajmował, wały owszem ale nie mosty.
Ghrh masz identyczne objawy przy zmianie biegów? Przy pompowaniu sprzęgłem?
Ile kosztuje regeneracja?
Czekam na info czy problem został rozwiązany.
Dzięki.

ghrh

  • Gość
Odp: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2014, 12:59:41 pm »
U mnie jest automat :) Najłatwiej powtórzyć problem jak powoli dotaczam się do świateł, tuż przed zatrzymaniem się jest taki efekt.
Cały proces (demontaż mostu, wymiana łożysk, usunięcie luzów, montaż plus zalanie olejem z jakimś uszlachetniaczem) ma wynieść 1500zł. W tym jest też przesyłka gdzieś do Trójmiasta i z powrotem.

Pierwszak

  • Gość
Odp: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2014, 14:58:06 pm »
Szczerze zastanamiałem się nad regeneracją wału ( zeby nie kupować używki ) skoro 3mechaników mówiło, że w tym leży przyczyna. Jutro pojadę do zakładu gdzie zajmują sie wałami i zlecę diagnostykę.
Napiszę jaki bedzie efekt ten wizyty.

Offline CiGaR

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 384
Odp: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2014, 15:18:51 pm »
U mnie zauważyłem to samo, ale w S-type, jak to zdiagnozuje to dam znać co się działo, może w X-type okaże się ten sam problem.
Jaguar:
X350 4.2 V8 2006
X-type 2.1 V6 2002
X-type 3.0 v6 2008
S-type 3.0 V6 2000

Pierwszak

  • Gość
Odp: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 03, 2014, 15:13:56 pm »
Czesc wam ponownie.
Byłem u mechaników którzy zajmują sie naprawą i regeneracją wałów napędowych.
Ku mojemu zaskoczeniu mechanicy stwierdzili ze wał napędowy jest cały/sprawny i nie trzeba go regenerować.
Diagnostyka wykazała, że przyczyną jest przegub wewnętrzny i rzeczywiście jest do wymiany bo sam widziałem jak nim ruszali to jest roztrzaskany i wydaje dźwięki jak grzechotka ( chyba to ten sam dźwięki pojawiający sie na wybojach a mechanicy nic w zawieszeniu nie widzieli ).
Szukaliśmy owego przegubu wewnętrznego ale nigdzie nie jest dostępny. Człowiek w biurze  dzwonił do serwisu jaguara ale powiedzieli ze odpiszą na maila jak coś znajdą.
Zostawiłem swój numer w warsztacie i jesli odezwą sie z jaguara to od razu dostanę telefon z wyceną i ewentualnym terminem.

Proszę skomentujcie sytuację, może ktoś słyszał o podobnym przypadku.
Czy serio jest to możliwe ze wymiana tego przegubu załatwi problem? Mechanik starał mi się wytłumaczyć jak to działa ( przyniósł stary zniszczony przegub wewnętrzny) i przyznamy ze brzmiało to całkiem sensownie.

Trzech stawiało na wał napędowy a nagle czwarty, że to jednak lewy przegub wewnętrzny ?!?!


ghrh

  • Gość
Odp: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 03, 2014, 15:19:23 pm »
Mi wszędzie, łącznie z aso, mówili, że dostępna jest tylko cała półoś, bagatela 3000zł. Tutaj niestety sztukowałem używaną, ale w idealnym stanie.

Pierwszak

  • Gość
Odp: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2014, 16:26:49 pm »
Dzwonił mechanik.
Cena w serwisie 3500zł cała półoś i nie można kupić samego przegubu zwenętrznego.
Powiedział też, że sami mogą odbudować za 2000zł albo jak znajdę używaną to oni podejmą się wymiany.
Tylko dalej nie jestem pewien czy to pomoże.



ghrh

  • Gość
Odp: Stukanie przy zmianie biegów po odpuszczeniu sprzęgła
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 03, 2014, 16:59:29 pm »
Przegubu samego nawet specjaliści od przegubów nie byli w stanie dopasować (wymiary, ilość zębów etc). Za 150zł na Allegro znalazłem używkę. W tej cenie już warto spróbować przed ewentualnym wtopieniem grubszej kasy.
A skoro wiesz, że przegub jest walnięty to i tak trzeba zrobić. W najgorszym razie będziesz szukał dalej.