Autor Wątek: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.  (Przeczytany 18719 razy)

Offline CzarnyLewis

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 79
Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« dnia: Luty 18, 2014, 13:21:35 pm »
Witam

Niedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem auta, które jest wyposażone w skrzynię automatyczną 5R55N. Ponieważ jest dużo tematów, ale nie ma podanych sprecyzowanych materiałów w jednym miejscu, dlatego też zakładam ten wątek. Czy poniższy zestaw jest prawidłowy do wymiany oleju w skrzyni automatycznej:
Filtr oleju - A4LD045 - jedna sztuka
Uszczelka miski - A4LD004 - jedna sztuka
Olej przekładniowy - ATF COMMA MVATF - 7 litrów

Dodam, iż wymiany chcę dokonać sam. Niestety z tego co czytam samemu można wymienić olej jedynie statycznie - lepsze to niż nic. Jeżeli ktoś ma dokładną instrukcję lub link do wymiany oleju w tej skrzyni to prosiłbym o jego przesłanie. Dziękuję.

Z wymiany zdam relacje wraz ze zdjęciami.
Był S-Type 3.0 2000 rok...
...jest S-Type 3.0 2005 po drugim lifcie ;)

dukigiant

  • Gość
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2014, 13:50:54 pm »
Witam więc tak ja też nie dawno wymieniałem u siebie olej i dokładnie taki sam zestaw zastosowałem filtr , olej, uszczelka .Co do wymiany to łatwizna ale fakt całości się nie spuści .Ja zrobiłem tak wlałem nowy olej i po kilkunastu kilometrach spuściłem i wlałem nowy czyli jak by nie patrzył mam teraz olej nówka .Ja wiem że koszt przynajmniej za olej jest troszeczkę większy ale to i tak dużo taniej jak dawać mechanikowi który wcale nie musi zrobić tego w inny sposób mówiąc że zrobił --  doświadczenia złe z napraw na warsztatach w poprzednich autach ---  .Teraz robię sam i wszystko jest git a więc nie ma się czego bać co do poziomu oleju to do przelania się w miejscu napełniania . Pozdrawiam .Acha  co do samej wymiany to najpierw zlej olej przez korek w misce potem odkręć miskę .Możesz odrazu odkręcic miskę ale narobisz sobie bałaganu .Po spuszczeniu oleju odpaliłem auto wrzuciłem wszystkie biegi po kolei oczywiście nie za długo i wyczyściłem miskę i tyle .Potem już tylko montaż i olej .
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2014, 13:56:08 pm wysłana przez dukigiant »

Offline CzarnyLewis

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2014, 23:30:17 pm »
Dzięki dukigiant, choć z tego co dobrze rozumiem i czytam po internecie to proces wymiany oleju powinien wyglądać tak:

1. Wjeżdżamy na kanał i gasimy auto.
2. Odkręcamy śrubę "Drain Plug" i czekamy jak spłynie olej do pojemnika.
3. Odkręcamy miskę, odkręcamy filtr.
4. Czyścimy dokładnie miskę, magnes, miejsce po starej podkładce
5. Zakładamy nowy filtr (10Nm), nową uszczelką i dokręcamy miskę (11Nm) "na krzyż".
6. Odkręcamy śrubę "Fill Plug" oraz "Check Plug", ale przy dokręconym "Drain Plug"
7. Na wyłączonym silniku wlewamy olej poprzez "Fill Plug" aż do momentu kiedy poprzez otwór po śrubie "Check Plug" zacznie lecieć olej.
8. Odpalamy silnik i wahlujemy kilka razy po wszystkich położeniach skrzyni.
9. Czekamy jak olej w silniku osiągnie przynajmniej 27 stopni ale nie więcej niż 49 stopni Celsjusza.
10. Dolewamy oleju poprzez "Fill Plug" aż do momentu kiedy olej zacznie się lać poprzez "Check Plug"
11. Na włączonym silniku zakręcamy "Check Plug" oraz "Fill Plug".
12. Gotowe.

Czy procedura jest ok?
dukigiant używałeś tego oleju ATF COMMA MVATF?
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2014, 23:44:07 pm wysłana przez CzarnyLewis »
Był S-Type 3.0 2000 rok...
...jest S-Type 3.0 2005 po drugim lifcie ;)

dukigiant

  • Gość
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2014, 12:13:48 pm »
Witam właśnie tak robiłem jak napisałeś a wlałem olej Comma  MVATF  Semi-Synthetic .Poprzedni właściciel mówił że wymieniał ale ja zlałem około 5 litrów a wlałem prawie 7 i dziwne bo nic ze skrzynią się nie działo .Teraz skrzynia nadal chodzi idealnie i nie mogę narzekać na swojego Jaguara bo jak czytam na forum jakie te auta mają problemy to aż się boję .Mogę ci wysłać filmik z mojej wymiany oleju taki krótki podam ci e-maila wyślij mi swojego to ci prześlę .dukigiant@wp.pl    .

Offline Pawel_M

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2014, 20:30:20 pm »
Nie wiem jak w 3.0 ale w 4.0 można spuścić cały olej łącznie ze sprzęgła hydrokinetycznego.  Skrzynia 3.0 i 4.0 wizualnie jest bardzo podobna, więc jeżeli od spodu skrzyni przy dzwonie jest okrągła zaślepka zdejmujemy ją i kręcimy sprzęgłem aż do chwili kiedy ukaże się nam odstający korek na ampula ( jak mnie pamięć nie myli ampul 5-tka )  8)
XK 4.2 2008r
S-type 4.0 Sport 2001r
S-type 4.0 2001r

Offline CzarnyLewis

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 23, 2014, 18:57:35 pm »
Pawel_M czy też uzupełniałeś olej  (po napełnieniu wstępnym),zakręcałeś śruby od badania poziomu i dolewania na odpalonym silniku?
Był S-Type 3.0 2000 rok...
...jest S-Type 3.0 2005 po drugim lifcie ;)

Offline Pawel_M

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2014, 21:15:15 pm »
Ostatnio wymieniałem olej w skrzyni i stan oleju sprawdzałem na pracującym silniku
XK 4.2 2008r
S-type 4.0 Sport 2001r
S-type 4.0 2001r

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.879
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2014, 23:16:20 pm »
witam panowie dziękuję za poruszenia tego tematu na wiosnę zbieram się za wymianę oleju wasze wskazówki na pewno będą przydatne choć auto ma dokumentacje serwisową ciężko stwierdzić kiedy miałem olej wymieniony
( jeżdżę okazjonalnie )na razie nie mam problemów ze skrzynią a olej sprawdzałem po zakupie
może macie gdzieś parametry oleju w moście -też bym wymieniał
pozdrawiam
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline CzarnyLewis

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2014, 23:29:10 pm »
Ja rezygnuje z wymiany statycznej, ze względu na to, iż znalazłem mechaników zajmujących się tylko automatami bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania. Dodatkowo - wymienią olej dynamicznie, czyli przepompują cały olej ze skrzyni, co generalnie jest lepszym rozwiązaniem, niż wymiana statyczna gdzie wymianie zostaje poddane niewiele ponad 5 litrów.

Koszty:
Filtr - 56 zł
Uszczelka - 22 zł
Przesyłka - 20 zł
Olej ATF COMMA MVATF 11 litrów - 300 zł
Koszt wymiany - 250 zł

Łącznie: 648 zł

Koszt raczej jednorazowy, po wymianie dynamicznej będę wymieniał jedynie statycznie co 50 kkm (jeżeli kot dożyje  ;)).
Był S-Type 3.0 2000 rok...
...jest S-Type 3.0 2005 po drugim lifcie ;)

Offline Domi7

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 01, 2015, 22:35:18 pm »
Odgrzeje kotleta :)
Pytanie do tych ktorzy wymieniali olej statycznie. Jak tam wasze skrzynie, wynikly jakies problemy po wymianie oleju?

Offline pablo87

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 37
  • S-type 2004 r
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 08, 2015, 13:38:18 pm »
Macie może kogoś w okolicach Warszawy czy Radomia, kto wymieni olej w automacie za rozsądną cene? w serwisie wołają ponad 3 tyś, w Jag Car koło 1800, a jak widać po powyższych wpisach można to zrobić taniej i dobrze.. Prośba o namiary jeśli macie

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 08, 2015, 21:41:21 pm »
W Radomiu masz VIP Serwis. Inaczej OVS Wdowczyk.  Robia rowniez Volvo bo to sie rozroslo trochę. Zaczynali z Volvo ale otworzyli tez nie autoryzowany JLR
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Domi7

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 08, 2015, 23:19:15 pm »
Panowie jak tam te wasze skrzynie po wymianach statycznych?

Offline tomasz

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 626
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 08, 2015, 23:28:57 pm »
Panowie jak tam te wasze skrzynie po wymianach statycznych?

bez problemu

razal

  • Gość
Odp: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej S-Type 3.0 2000r.
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2017, 10:08:33 am »
Cześć koledzy,
przymierzam się do wymiany oleju w skrzyni biegów 5R55N i generalnie mam problem ze znalezieniem filtra do niej. Żaden katalog popularnych marek filtrów nie dysponuje w swojej ofercie takim filtrem. Znalazłem w jednym ze sklepów internetowych (z częściami do anglików) dwa rodzaje (zestawy: uszczelka misy + filtr) takie jak powinny być jeden ~150zł (zamiennik), drugi ~250zł (oryginał). Czy ktoś kupował taki zamiennik za 150zł? Może macie namiary gdzie i jaki zestaw kupić do tej skrzynki? Z góry dzięki za info!