Autor Wątek: Montaż subwoofera  (Przeczytany 9218 razy)

Fandango

  • Gość
Montaż subwoofera
« dnia: Sierpień 01, 2013, 09:33:56 am »
Witam,
ponieważ brakowało mi trochę basu w autku, więc korzystając z serwisu alledrogo:)))) nabyłem drogą kupna fabryczny sub z systemu premium audio za jedyne 200 zeta. Chodzi o ten montowany pod tylna półkę od strony bagażnika. To rozwiązanie jest praktycznie niewidoczne i nie zabiera miejsca w bagazniku. Po rozkreceniu skrzynki suba (na cholere tyle śrub, to nie wiem:) moim oczom ukazał się mały wzmacniacz oraz dwa głośniki niskotonowe. Przy pomocy znajomego elektryka wzieliśmy sygnał audio z tylnych drzwi, a zasilanie z gniazda czytnika DVD, którego i tak nie mam (wszystko widać po zdjęciu lewego boczku w bagażniku). Największy problem był z przykręceniem tego suba w fabryczne miejsce. Śruby do kupienia w Castoramie (5 sztuk plus duże podkładki), natomiast w karoserii są  fabrycznie takie plastikowe gniazda (których ja nie miałem oczywiście:((( Dlatego skręciłem to przy pomocy zwykłych nakrętek plus duże podkładki.  No i teraz powiem Wam..... basik jest......  Koszt całej operacji ca. 250 zeta plus 1 dzien pracy w garażu. Polecam szczerze. Koszt niewielki a zysk z lepszego audio... nieoceniony:))

Jawe83

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2013, 13:47:30 pm »
Zaciekawiło mnie to niezmiernie :) Czy masz może link do tej aukcji, gdzie kupiłeś? Bo jedyne, co znajduję na alle*** to subki, ale do s-type. Też od dłuższego czasu kombinuję, ale żal mi miejsca w bagażniku...

Fandango

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2013, 15:05:14 pm »
Link do aukcji aktualnej:
http://allegro.pl/jaguar-x-type-i3377557606.html?source=mlt

Moja sie juz przeterminowała:).
Ale musisz "polowac" na allegro. Wcale nie tak znowu rzadko się pojawiają. Cena tez z reguły zawsze ok. 200 zeta. Montaz jest banalnie prosty, oczywiście w porówananiu z innymi modyfikacjami w x'sie. Miejsca w bagazniku nie ubywa. Montaz nie jest może superprofesjonalny, bo nie da sie sterować samym subem (do tego potrzebny jest dodatkowy wzmak, np. taki http://allegro.pl/wzmacniacz-audio-do-jaguara-x-type-2004-i3392245293.html No i czeka cie wizyta w serwisie, bo komp musi go zobaczyć, żeby wszystko działało.

bobusiek

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2013, 22:15:33 pm »
Muszę powiedzieć że temat wart zastanowienia nad realizacją :-super

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2013, 00:04:04 am »
Jak dla mnie temat nie wart czasu.. Osobiście mam navi, premium audio na Alpine.. i jest tragedia.. jeśli już chcecie suby w półce mieć to lepiej głośniki od razu wymienić na coś lepszego.. wzmacniacz też słabiutki i do wymiany na dzień dobry. Bas i sub ustawiony mam na max drugą kreskę bo wyżej charczy przy jakimś mocniejszym basie.. Porównując do Bostona to.. nie ma porównania.. Boston niebo.. premium Alpine ziemia..
Bardziej mnie interesuje te 160KM w opisie ;)
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sier¶æ ;]

Fandango

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2013, 08:02:21 am »
160 KM:)))) powiadasz Cie interesuje:))))  Tylko mapowanie chipa Ci pozostaje. Mnie podnieśli do 160 km i 380 Nm momentu. Wyżej skrzynia biegów wpadała mi  w dziwne wibracje. Fun jest, ale jest tez ryzyko, że wtryski szybciej padną:))) No ale ja na razie o tym nie myślę. To juz mój drugi X w dieslu i tamtym po chipowaniu zrobiłem 240 tys. i wtryski wytrzymały. Dwumas padł po 160 tys., ale i tak barzdoooooooo długo wytrzymał:)) Polecam. Koszt - 1500 zeta w moim przypadku.

Jawe83

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 02, 2013, 09:52:54 am »
Link do aukcji aktualnej:
http://allegro.pl/jaguar-x-type-i3377557606.html?source=mlt

Dziękuję ślicznie kolego, już zakupiłem  :-thank

Co do parametrów grania, nie obchodzą mnie za bardzo, ważne, że będę mieć dedykowaną skrzynkę, która nie zabierze mi przestrzeni bagażnika! Same głośniki, czy może i nawet wzmacniacz, będę w stanie sam wymienić... tylko zmierzenie pojemności tej skrzyni, aby dobrać coś nowego, będzie dość ciężkie.

Inna sprawa, że mój system audio jest już lekko zmodyfikowany:
1. Jednostka grająca - radio fabryczne, ale ponieważ mam uszkodzony odtwarzacz CD, jest także jednostka grająca Parrot MK9200i, która posiada swoją własną końcówkę mocy - wszystko gra "po tych samych kablach", Parrot jest wpięty rzędowo między oryginalnym radiem a głośnikami.
2. Głośniki z przodu - MacAudio, zestaw wyseparowany z własną przetwornicą
3. Głośniki z tyłu - Alpine, ale już współosiowe (z czasem do zmiany)

Gra to o niebo lepiej od fabrycznych papierowych Philipsów, ale brakuje jeszcze właśnie niskich tonów - tutaj fabryczny subek w półce będzie nadawać się idealnie  :-tylko
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2013, 10:07:12 am wysłana przez Jawe83 »

Fandango

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2013, 13:16:27 pm »
Jest dokładnie tak, jak mówisz. Ja wolałem jednak zainwestować w lepsze wyciszenie auta. Ma to znacznie wieksze znaczenie, moim zdaniem, w samochodzie. Choćbyśmy nie wiem, na jakie głosniki zmienili, to jeśli bedzie słychac halas z zewnątrz, to 5 symfonii i tak nie posłuchamy:))))

Jawe83

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2013, 14:42:44 pm »
Tutaj jest prosta kwestia, wyciszenie sprawia, że blachy przestają rezonować, a jeśli mata wygłuszająca jest gąbko-podobna (bądź ma jej warstwę), zwiększa to także pojemność "akustyczną" drzwi... zakładając, że są szczelnie wygłuszone.
Jestem amatorem w tych kwestiach, ale parę "systemów" audio już zdążyłem zbudować całkowicie samodzielnie (w poprzednich swoich autach i u znajomych), lubię więc się udzielać w tematach z tym związanych :)

Jawe83

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 06, 2013, 18:52:34 pm »
Odebrałem dziś mój subek fabryczny, parę spostrzeżeń

Po rozkreceniu skrzynki suba (na cholere tyle śrub, to nie wiem:) moim oczom ukazał się mały wzmacniacz oraz dwa głośniki niskotonowe.

Tyle śrub potrzebnych, żeby skrzynia trzymała szczelność, jakość wykonania jak przystało na Alpine :) Ale jedno mnie zastanawia... u mnie nie było dwóch głośników nisktonowych, tylko jeden! To drugie natomiast to tylko kopułka, bez magnesu (jakby głośnik bez magnesu i dolnego zawieszenia)... ciekawe rozwiązanie

Przy pomocy znajomego elektryka wzieliśmy sygnał audio z tylnych drzwi, a zasilanie z gniazda czytnika DVD, którego i tak nie mam (wszystko widać po zdjęciu lewego boczku w bagażniku).

To może mógłbyś mi zdradzić, które przewody z kostki są odpowiedzialne za sygnał audio i zasilanie? Chciałbym sprawdzić, jak będzie to grać fabrycznie, jeśli nie zadowoli, to:

1. Ten "wzmacniacz" ze środka idzie na śmietnik i w jego miejsce podłączę jakiś zgrabny monoblock Alpine
2. Głośniki i wzmacniacz idą na śmietnik, skrzynia dostanie 1, bądź 2 porty bass-reflex i zostanie wypełniona częściowo gąbką, aby wirtualnie zwiększyć jej pojemność + 2 porządne głośniczki i wzmacniacz :)

Fandango

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 08, 2013, 11:12:26 am »
Witam,
u mnie też rzeczywiście tylko jeden był podłączony, a drugi to nie wiem, po co. Jeśli chodzi o przewody, to teraz już nie pamiętam, bo trochę eksperymentowaliśmy z kolegą elektrykiem:) Ale jeśli chcesz i tak wszystko wywalić i wstawić coś nowego, to nie będziesz miał z tym problemów. Ja też myślę o wyklejeniu gąbką tej dolnej części, bo jednak czasami wpada w rezonans i brzęczy. 

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.283
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 08, 2013, 11:14:54 am »
To się nazywa membrana bierna.
Jest XE MY20, XJ6 1995
By³ X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Fandango

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 08, 2013, 13:36:00 pm »
Aha....

Jawe83

  • Gość
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2013, 13:02:28 pm »
Ok, poczytałem sobie co nieco w temacie, generalnie membrana pasywna w tym rozwiązaniu troszkę nietrafiona będzie, bo będzie obniżać ciśnienie akustyczne w kabinie (membrana rusza się przeciwnie do ruchu membrany głośnika). Ja jednak chciałbym mieć trochę tego ciśnienia, więc wszystko ze środka idzie na śmietnik, a na ich miejsce wejdą:

1. Dwa głośniki Caliber CW6
2. Wzmacniacz małej mocy (i gabarytów)

Głowy urywać nie będzie, ale na pewno doda co nieco do aktualnej sceny  ;D

Offline szibel

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Montaż subwoofera
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 15, 2013, 14:44:46 pm »
Witam

Też zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem. Możecie mi powiedzieć skąd bierzecie sygnał? Z głośników w drzwiach czy bezpośrednio z radia?

Pozdrawiam
szibel