Autor Wątek: X-type 2,0 diesel wtyczka przy filtrze powietrza a kontrola check  (Przeczytany 2831 razy)

kalipe

  • Gość
X-type 2,0 diesel wtyczka przy filtrze powietrza a kontrola check
« dnia: Kwiecień 30, 2013, 23:53:14 pm »
Witam, trochę się naczytałem na forum na temat przyczyn dziwnego kopcenia 2,0 diesli.
Dziś wziąłem się za wstępną diagnostykę przyczyn. Zdjąłem plastikową osłonę silnika, wyszło że olej z korka się wylewa i trochę się nagromadziło na wtryskach, świecach czy co to tam cztery wetknięte przy wlewie  ;D. Szmatka i czysto. Zmieniłem uszczelkę na korku i git. Zabrałem się dalej za szukanie przyczyn efektu kopcenia. Dopchnąłem wlot powietrza do skrzynki filtra bo jeden wyskoczył. Przy okazji zdemontowałem mocowania skrzynki filtra żeby lepiej się tym uporać (przy okazji wyszło że filtr zafajdany i będzie do wymiany). Po krótkiej miejskiej trasie, postoju i po ponownym uruchomieniu włączyła mi się kontrolka check. cholipcia  :-nie.
Zajrzałem jeszcze raz pod maskę - wyszło że jak montowałem całość z powrotem zapomniałem wpiąć wtyczki przy rurze tuż za filtra powietrza.
Wiązać te fakty ze sobą? Przyczyny kopcenia nie ustaliłem a jeszcze zaszkodziłem.

eMWuGSM

  • Gość
Odp: X-type 2,0 diesel wtyczka przy filtrze powietrza a kontrola check
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2013, 13:19:37 pm »
W X-Type 2.0D te dwie wtyczki co idą do obudowy filtra powietrza są... puste. W obudowie filtra nie ma żadnych czujników, złącza te są najprawdopodobniej do diagnostyki.

Kopcić może przez zabity filtr powietrza. Jak zamierzasz tym autem dłuzej jeździć to polecam pomyśleć nad wkładem KN jest on już na całe życie auta, można go prać, można i konserwować odpowiednimi kosmetykami KN.

CheckEngine niekoniecznie musi mieć związek z silnikiem.
Kup sobie interface ELM327 1.4a i odpytaj kota ECUScanem lub czymś podobnym. Ewentualnie kup Ford OBD VCM Mini, też dość dobrze sobie radzi z X-Typami, a cena ok 120-200zł nie jest wygórowana.

Sprawdź czy nie wypiałes przypadkiem przepływomierza, albo czy wtryskiwacze mają prawidlowo wpiete wtyczki.

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: X-type 2,0 diesel wtyczka przy filtrze powietrza a kontrola check
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2013, 19:05:46 pm »
Za filtrem na rurze jest przepływomierz. Jeżeli tam nie podłączyłeś wtyczki to check miał prawo zapalić się.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

kalipe

  • Gość
Odp: X-type 2,0 diesel wtyczka przy filtrze powietrza a kontrola check
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2013, 21:54:34 pm »
Dziś za którymś odpaleniem check zniknął więc sprawa powiązana i rozwiązana , jednak to błąd wypiętej wtyczki  przepływomierza. Filtr wymieniony - stary miał dziurę (pewnie dodatkowy przedmuch) oraz dociśnięta rura dolotu powietrza do filtra bo wyskoczyła z zaczepów.
Następnego dnia check zniknął a i kopcić przestało jakby, hmmm. Niemniej mam ochotę przepucować korektor i zawór egr  :-super
dzieks
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2013, 22:06:56 pm wysłana przez kalipe »