Autor Wątek: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D  (Przeczytany 5350 razy)

Fiorino

  • Gość
Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:51:28 pm »
 :-bry
Witam wszystkich forumowiczów. Dzisiaj zostałem posiadaczem czarnego X-Type'a kombi w 2.0 dieslu.
Przepraszam, że napiszę zbiorczy wątek odnośnie moich pytań, ale nie na każde zapytanie znalazłem odpowiedź na forum. Będę wszystkim wdzięczny za odpowiedzi :)
1.Jaki przebieg musi pokonać samochód, aby się zagrzać [bo nie wiem czy termostat dobrze pracuje]
2.Na co należy zwrócić uwagę po zakupie i co warto zmienić po zakupie (wymieniam filtry, olej, paski oraz elementy zużyte zawieszenia)
3.Szaleje mi ABS/Kontrola trakcji (na komputerze wywala błąd czujników ABS przód) czy może być przyczyną różny rozmiar opon? na przedniej osi są opony 205/50R16 a z tyłu 225/55R16 co robi znaczącą różnicę w obwodzie kół między przednią i tylnią osią (tak wiem, opony są w niehomologowanym rozmiarze i idą do wymiany)
4.Czy można domontować do X-Type'a tempomat? (w poprzednim samochodzie - Lancii - wystarczyło manetkę dołożyć i podpiąć)
5.Z racji, że posiadam najuboższą wersję tego modelu, radio jest z odtwarzaczem kasetowym, czy można wymienić ten dolny panel kasetowy na CD (czy wiążą się z tym jakieś problemy przy montażu?)

Offline Kocur666

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.670
  • Zdrowie szybkich pań i pięknych Jaguarów...
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2013, 11:06:05 am »
Najlepiej zamontować zmieniarkę w bagażniku... :P
Jaguar X-type 2,5 V6 AWD 02r

Yamaha YZF-R1 RN19

Mike_G

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2013, 12:08:01 pm »
Cześć, gratuluję zakupu, też mam kombi w dieslu, na wstępie a odnośnie odpowiedzi na pytania to:
Ad.1 Dystans jest różny w zależności od temperatury zewnętrznej oraz sposobu jazdy (jazda powolna = długie nagrzewanie), mi po ok 10km osiąga na trasie pełną temp. Dość wolno się nagrzewa ale ten silnik tak ma, jak nie osiąga na trasie pełnej temp sprawdź termostaty (są 2: duży i mały). Co ciekawe przy zdjęciu nogi z gazu np. przy długim zjeździe to temp spada - normalna sprawa, przy normalnej jeździe temp na wskaźniku jest prawie w połowie skali.
Ad.2 Ja po kupnie standardowo zmieniłem oleje (w skrzyni również) filtry, przegląd zawieszenia, sprawdzenie kondycji układu hamulcowego, kontrola geometri, weryfikacja klimy, wszystko jak w każdym innym aucie, dodatkowo sprawdź sobie stan blach dokładnie bo X-type nie ma super zabezpieczenia antykorozyjnego - lepiej zapobiegać niż leczyć.
Ad.3 Dziwna sprawa - zobacz co będzie po zmianie opon z tyłu ale raczej to nie powód.
Ad.4,5 Zmieniarka fajna sprawa - też zastanawiam się nad zamontowaniem. Mi też brakuje tempomatu - pisałem do ASO ale napisali że za duża ingerencja ?! wiązki, licznik itd. do wymiany...; dziwne mi się to wydaje trzeba znaleźć dobrego mechanika, elektronika co się w tej kwestii wypowie, na forum takowej informacji nie znalazłem. Mi też brakuje komputera więc myślę o wymianie zegarów i włącznika świateł.

Pozdrawiam

Fiorino

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2013, 12:37:41 pm »
Dzięki.
1.No właśnie bardzo długo się grzeje, dla świętego spokoju zamówiłem termostat bo to 40zł z Gates'a
2.Blacha cała i podłoga jest zdrowa, ale chcę przed następną zimą zabezpieczyć antykorozyjnie całe nadwozie
3.Obydwa rozmiary są nieprawidłowe, więc dla świętego spokoju wymienię komplet opon na 195/60R16 (homologowany rozmiar-mniejsze opory toczenia,większy profil) w razie czego na następny ogień pójdą czujki ABS
4.Zmieniarka, nie wiem czy wogóle mam wiązkę podłączoną do bagażnika, więc kupiłem sam odtwarzacz CD, w wtorek będę z nim kombinował (mam nadzieję, że zamiana z kaseciakiem nie jest trudna i łopatologiczna)

Mike_G

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2013, 12:46:17 pm »
Odnośnie opon dziwne jest ze typowy u Ciebie to 195/60/16bo u mnie na wlepce na drzwiach typowy homologowany to 205/55/16

Fiorino

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2013, 14:49:23 pm »
205/55/16 ok, a 195/60R16 zamiennik dobrany przez konfigurator MOMO, ale właśnie widzę, że ALCAR już nie ma tego rozmiaru, więc może rzeczywiście nie będę kombinował i zostanę przy 205

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 13, 2013, 21:36:06 pm »
tutaj możesz zobaczyć termostaty:
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/41732-Wymiana-termostat%C3%B3w-MK-III-TDCi-foto

samochód inny ,ale silnik ten sam  ;D
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Fiorino

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 14, 2013, 07:41:28 am »
A termostaty też będą takie same jak w mondeo? Bo wg katalogu to ten X-Type jest taki sam jak w dostawczych Toyotach...
A pozatym w sklepie dobrała mi tylko jeden.
Wczoraj przejechałem 12km, a wskazówka nawet nie drgnęła...

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 14, 2013, 08:30:01 am »
Termostaty są takie same. Mały termostat od chodnicy oleju nie ma zamienników, jest tylko oryginał Forda. Duży termostat jest taki sam, inna jest tylko uszczelka (obudowa termostatu ma inny kształt).
Częściej uszkadza się się ten mały termostat.
Na tym forum oraz na forum Forda jest dużo wątków nt. niedogrzania silnika tdci. Warto poczytać.

Zapomniałem dodać,że wymiana małego termostatu w X-typie jest wygodniejsza niż w Mondeo. Nie trzeba demontować kolektora.Opis jak wymienić też jest gdzieś na forum.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2013, 08:38:47 am wysłana przez slawek »
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline bosniak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 14, 2013, 15:33:24 pm »
Najlepiej zamontować zmieniarkę w bagażniku... :P

A skąd weźmie do niej światłowód i zasilanie?

Fiorino

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 14, 2013, 17:37:28 pm »
Ale chłodnica oleju chyba nie chłodzi tak silnik jak chłodnica płynu chłodniczego, chyba, że się mylę... Dzięki za info-poczytam sobie, bo pewnie ma to wpływ na spalanie

"A skąd weźmie do niej światłowód i zasilanie?"

No właśnie dlatego wymienię tylko kaseciaka na cdka :)

Połączono

Jeszcze jedno pytanie: mam gdzieś w domu kabel Vag409 kkl Obd2 - czy takim kablem zdiagnozuje dżaga? Jaki program jest najlepszy?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2013, 03:01:58 am wysłana przez Choina »

Offline Kocur666

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.670
  • Zdrowie szybkich pań i pięknych Jaguarów...
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 14, 2013, 23:29:56 pm »
Najlepiej zamontować zmieniarkę w bagażniku... :P

A skąd weźmie do niej światłowód i zasilanie?

Myślałem, że kable są zawsze puszczone, u mnie nie ma zmieniarki a całe okablowanie jest... :P
Jaguar X-type 2,5 V6 AWD 02r

Yamaha YZF-R1 RN19

Offline bosniak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 15, 2013, 12:53:24 pm »
Najlepiej zamontować zmieniarkę w bagażniku... :P

A skąd weźmie do niej światłowód i zasilanie?

Myślałem, że kable są zawsze puszczone, u mnie nie ma zmieniarki a całe okablowanie jest... :P

Bo pewni ebyła ale ktoś sobie ja "pożyczył"  :-X

Andrew007

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 29, 2013, 11:44:37 am »
Hej,

Jeśli chodzi o zrywanie kontroli trakcji, mam niestety ten sam problem.
Zaraz po ruszeniu, zaczyna migać nerwowo kontrolka trakcji, a samochodem szarpie. Bardzo dziwnie i nieprzyjemnie się z tym jedzie, a pedał hamulca bardzo twardnieje i dziwnie "pstryka". Dopiero jak mi wywali kontrolkę ABS samochód zaczyna jechać normalnie. Problem jest tylko taki, że jak później hamuję, samochód hamuje baardzo kiepsko, a ABS włącza się bardzo wcześnie i baardzo wydłuża mi się droga hamowania.

Próbowałem już wielu rzeczy, łącznie z wymianami kabli i czujników abs, niestety cały czas jest to samo. Ostatnio mechanik powiedział mi, że to może być kwestia ustawienia zbieżności/geometrii.

Nie mam już siły na ten głupi ABS. Miałby ktoś z was jakieś pomysły? :-help

Nie wiem czy rozmiar opon ma tutaj aż tak duże znaczenie. Problem zaczął się nagle na zimówkach, które są zgodne z homologacją. Teraz mam 225/40 R18 i dalej to samo.


P.S.

@ Fiorino, widziałem że wymieniłeś ALCAR-a jeśli chodzi o felgi. Jak jeszcze nic nie kupiłeś, zapraszam na prv a załatwię jakiś niezły upust.

Czy wiecie z do kogo z forum się zgłosić ws. rabatów? Mógłbym załatwić całkiem niezły rabat w ALCAR-ze dla całego forum Jaguar Polska  :-kogutki

fazi999

  • Gość
Odp: Parę pytań odnośnie nowego nabytku - kombi 2.0D
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 21, 2015, 14:47:32 pm »
W pompie wody jest termostat. Mały, po wymianie go w moim x type pomogło.