Autor Wątek: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!  (Przeczytany 9574 razy)

Sorel

  • Gość
X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« dnia: Kwiecień 07, 2013, 22:52:26 pm »
Mam problem ze swoim X-typem. Mam go od prawie 2 lat. Pare dni temu zgasł mi w czasie jazdy. Zapaliła sie sprężynka od świec żarowych. Próbowałem zapalić - bez skutku. Po chwili zapalił. Pracował bez zarzutów - cicho, nie kopci, ma moc a kontrolka zgasła. Przejechałem ok. 10 km. Postawiłem pod domem. Jak jechałem do pracy znowu ten sam objaw - po przejechaniu ok. 10 km. Kontrolka i zgasł. Pojechałem do mechanika - wymienił olej. Sprawdził na komputerze - stwierdził błąd położenia wału. Wymienił czujnik - objawy zniknęły. Odbieram samochód - znowu to samo. Kontrolka - sprężynka i zgasł. Mechanik rozłożył ręce i skierował mnie do specjalisty od pomp i wtrysków. Ten bez oględzin "zdiagnozował" wtryski. Czy to są wtryski? Czy dlatego gaśnie? Dodam, że przejechałem tym samochodem ponad 30 km po Warszawie i nic się nie działo. A po odpaleniu - na dotyk pracuje równo i nic nie wskazuje na jkąkolwiek awarię. Co robić? A może to przyczyna elektroniki? Czy taki jest objaw wtrysków?

Offline bosniak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2013, 22:56:14 pm »
Jezeli po rozgrzaniu gasnie, albo na ciepłym nie chce odpalic, to czujnik położenia wału lub wałka rozrządu. Widze, ze ten mechanik co diagnozuje wtryski telepatycznie to musi byc Kaszpirowsi 2. Bez dobrej diagnozy komputerowej to wróżenie z fusów. Ale fordy lubią psuć sie wtryski i pompy.

Sorel

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2013, 23:30:54 pm »
Tak samo pomyslałem, że to szrlatan. Jeszcze jedno zapytałem o rodzaje błedów przy wtryskach - skoro to "wtryski". Mechanik ten powiedział, że nie zapisał - a błedy się skasowały. I zapewniał że wtrysków już nie ma. Jakoś nie chce mi się w to wierzyć. A jakie sa objawy zepsutych wtrysków? A może wystarczy je czymś przepłukać? Jakiś preparat do paliwa itp?

Jacob

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2013, 00:22:51 am »
Gdy wtryski siadają to włączając klimatyzację (lub cokolwiek innego obciążające silnik) motor  "klekocze", staje się tak za sprawą obciążenia wtrysków. Ja miałem taki objaw, co kwalifikowało wtrysk do wymiany.

Sorel

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2013, 11:46:26 am »
Czy to znaczy, że jak silnik po zapaleniu pracuje dobrze i nie klekocze ani nic takiego - to wtryski raczej są w porządku? Objaw był tylko taki jak napisałem - czasem gaśnie, było to kilka razy - zwykle przy hamowaniu na światłach albo raz przy ruszaniu, migiocze sprężynka od świec żarowych i nie można przez jakis czas uruchomić silnika. Po zapaleniu znowu pracuje bez zarzutów - jest moc i nic nie klekocze. A może to efekt zatankowania paliwa fuel safe na Shelu? Bo to się działo na tym paliwie?

Bedek

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2013, 13:21:17 pm »
Dokładnie takie same objawy miał mój koleś tyle że w Mondeo z tym samym silnikiem. Objawy były takie że co jakiś czas zapalała się kontrolka świec wtedy silnik pracował nierówno aż gasł jak kontrolka zgasła to udało się odpalić ( z biegiem czasu coraz trudniej) wtedy jeździł dobrze - kilka dni - dzień czasami godzinę a z czasem było coraz częściej. Też nie wierzył we wtryski bo wywalało błędy czujników wałka i jeszcze jakieś aż trafił do serwisu diesla gdzie zrobili test przelewowy i wyszło jak na dłoni leją wtryski a prawdapodobną przyczyną są drobinki ze złuszczonej powierzchni pompy - do wymiany poszły i wtryski i pompa o koszt nie pytałem ale po tym zabiegu autko już 1,5 roku gania aż miło

ciamajda

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2013, 19:06:45 pm »
1.Zapaliła się czy migała???- jeśli kontrolka od świec miga to coś jest nie tak z układem zasilania.
2. Napisz jaki masz przebieg i czy czasem nie wymieniałeś ostatnio filtra paliwa.
3. Niestety to prawda z tym łuszczeniem pompy
4. Podłącz pod kompa-odczytaj jakie masz ciśnienie w listwie.
5. Sprawdz zawór EGR- jak będzie tam syf yeż będą takie objawy

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2013, 21:40:55 pm »
Ostatnio mi również zaczęła migać kontrolka świec, odcięło turbinę, auto straciło moc i coś zaczęło stukać pod maską. Oczywiście myśli najczarniejsze ale zgasiłem auto poczekałem chwilę, zapaliłem i bez problemu przejechał 30 km prosto na stacje benzynową bo już na oparach jechałem. Po zatankowaniu do pełna (już 3 bak, a diesel to minimum 900 km na baku) nic się nie dzieje. Profilaktycznie wymieniłem filtr paliwa i dolałem Liquid Moly do wtrysków. Słoneczko wreszcie wychodzi to jeszcze czyszczenie egr i kolektora i ma być ideał. Błędów nie miałem żadnych. U siebie podejrzewam resztki paliwa, które coś wykombinowały więc jak mówisz, że może paliwo to jedź na inną stację, ja polecam bp on ultimate, zalej do pełna, zmień filtr jak dawno nie zmieniałeś i zobacz czy coś się będzie dalej działo.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

andrew140785

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2013, 23:40:02 pm »
Jeżeli nie pokazuje błędów to najpierw sprawdź który czujnik mechanik Ci wymienił. Bo czujnik położenia wałka rozrządu nie pokaże w tym przypadku błędu. Było to już gęsto opisywane. A to on może być przyczyną zakłóceń bo problem  dzieje się  na rozgrzanym silniku jak opisujesz. Jeśli masz szary kolor tego czujnika to ok bo został wymieniony na nowy jeśli czarny to najpierw go zmień.  Dopiero potem obstawiałbym diagnostykę wtryskiwaczy.
Chyba że pojawiają się jakieś błędy?

Sorel

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2013, 00:03:13 am »
Samochód ma na liczniku 221 000 km Kupiłem go prawie dwa lata temu - wtedy miał ok. 180 000 km. Filtr paliwa wymieniałem rok temu w czerwcu albo lipcu. Nic się nie działo. Czujnik jest stary, bo jak mechanik założył nowy (czujnik położenia wału) i dalej po przejechaniu kilkudzisięciu kilometrów zgasł i wyświetlił się ten błąd to zamontował spowrotem stary czujnik. Mechanikowi ręce opadły i skierował mnie do specjalisty od diesli fordowskich.

Spec od pomp i wtrysków zdiagnozował wtryski - ale jakoś mi się nie chce wierzyć że to przyczyna gasnięcia. Nie podał mi kodów błędów na wtryskach. A objawy to:
1)zapala się kontrolka - sprężynka i chyba się świeci (nie miga ale nie jestem pewien bo samochód jest u mechanika)
2) nic nie przerywa - po prostu gasnie jakby odcięło zapłon (zgasł mi 2 razy jak stałem na światłach i raz zaraz po ruszeniu ze świateł
3) przez jakiś czas - 2 albo trzy mionuty nie chce zapalić. Potem zapala i pracuje normalnie. Na niskich obrotach równo - a jak wchodzi na wysokie obroty to mam normalna moc i nic się nie dzieje.

Zatankowałem ON ultimate z BP do pełna. I przejechałem całą Warszawę i nic się nie działo. Ale chyba powiem mechanikowi aby wymienił dwa czujniki - dolny wału i od wałka rozrządu.

ciamajda

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2013, 12:36:26 pm »
221000 :)km
podpowiedz mechanikowi by sprawdził turbinę0czy nie puszcza oleju :-W
jak puszcza to masz przyczynę i czyszczenie całego układu dolotowego- czyli od turbiny( niestety regeneracja) do kolektora ssącego, należy po wyczyszczeniu sprawdzić zawór EGR

michalgg666

  • Gość
Odp: X-Type 20d 2003 r. Problem - gaśnie. Pomocy!
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 10, 2013, 17:59:16 pm »
Witam miałem podobny problem tylko w innym aucie . . .diagnozy były straszne a wyszło że pedał gazu elektroniczny popsuł się i woda dostawała się do środka . . .

Offline M-GASIOR1

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 129
kontrolka świec żarowych -miga
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 11, 2013, 23:41:08 pm »
Witam. Silnik 2.0 tdci x-type.
Zaczeła migać kontrolka świec żarowych w czasie jazdy , jak wszedł na obroty powyzej 3tys.
 i stracił momentalnie moc. Po wył. i zał. ponownym silnika kontrolka przestała migac , ale
silnik kręci tylko do 2,7 tys. Co można sprawdzić samemu zanim odda się kota do '' weterynarza''?

pozdrawiam   Mariusz

sebol1975

  • Gość
Odp: kontrolka świec żarowych -miga
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 12, 2013, 00:08:09 am »

Aleksander M

  • Gość
Odp: kontrolka świec żarowych -miga
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 12, 2013, 00:11:50 am »
Hej, miałem bardzo podobne objawy, u mnie to była złą jakością paliwa, które zatankowałem przed pojawieniem się problemu. Może wymień sobie filtr paliwa.