Autor Wątek: spryskiwacze reflektorów  (Przeczytany 11549 razy)

Artur G.

  • Gość
spryskiwacze reflektorów
« dnia: Październik 01, 2012, 19:54:01 pm »
Witam,  kilka dni temu zauważyłem, że nie spryskuje mi przedniej szyby,  ale  pompka działa,  profilaktycznie  kupiłem  płyn,   uzupełniłem  i nic. Ale zauważyłem, że  pokrywa silnika przycina  przewód do spryskiwaczy na  pokrywie silnika,  po  odpowiednim  ułożeniu przewodu  spryskiwacze działają :-clap
Ale  to pół  sukcesu ... nie działają spryskiwacze  reflektorów, w ogóle sie  nie wysuwają. Rozpiąłem przewody  przy przednim   pasie (przy   plastykowym trójniku) ale  w nich nie  ma  płynu,  suchota. Kurcze,   kiedyś działały, nie  mam  pojęcia co  się mogło stać.
Niedawno zdejmowałem zderzak aby  wymienić  przetwornice ksenonów, ale wydaje  mi  na  99.99 % że złożyłem wszystka odpowiednio. Proszę  o pomoc za  co  serdecznie  dziękują.

Jaguar Parts

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2012, 20:01:21 pm »
a pompka od sprysków lamp działa? może wtyczka odłączona ? Jak coś to mam jeden spryskiwacz fabrycznie nowy, tzn tą  końcówkę co się wysuwa.

BlackV6

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2012, 22:01:05 pm »
mam nadzieje ze sprawdzałeś spryski reflektorów na załączonych światłach  :) pytanie z gatunku głupich ,ale już się z tym spotkałem ,wężyk z klapy zahacz o klip zdjęcie w ty wątku na dole :)

http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,19483.0.html

Artur G.

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2012, 19:04:53 pm »
mam nadzieje ze sprawdzałeś spryski reflektorów na załączonych światłach  :) pytanie z gatunku głupich

Nie ma  głupich pytań .... ;)
Oczywiście, na włączonych  światłach, wężyk nie  jest przygnieciony (na szybę płyn spryskuje) na  reflektory nie  :-cry
nawet nie wysuwa na  pół  cm spryskiwaczy. Mam  po Polsku instrukcje ale  tam nie  odnajduje schematu ... piszą, że  pierwszy raz po uruchomieniu  spryskiwacza  daje  też na  reflektory, później co  szóste użycie spryskiwaczy itp. Kurcze kiedyś działało.  :-help

Jutro wejdę  w kanał może coś od  dołu dojrzę, może coś sie  odłączyło (na pewno nie przewód płynu pomiędzy zbiornikiem a spryskiwaczami bo pod  samochodem po wielokrotnym użyciu jest sucho  w tej okolicy)
ps. pompka jest jedna do  szyb i  spryskiwaczy?? jakiś czujnik  każe  psikać na  reflektory??  :-thank za  info. 
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2012, 19:11:18 pm wysłana przez Artur G. »

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.281
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2012, 19:28:40 pm »
2 pompki są, 1 na szybę i 1 na światła.
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Artur G.

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2012, 21:41:29 pm »
2 pompki są, 1 na szybę i 1 na światła.

I tu może  być  przyczyna ... padła  pompka od spryskiwaczy,  albo przy demontażu zderzaka coś   niechcący odłączyłem ... jak to sprawdzić,  wizualnie (kabelek), może  bezpiecznik??

Sebastian X

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2012, 21:52:40 pm »
Podstawowe pytanie: słychać pompy?

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.281
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2012, 07:58:28 am »
Odkręć 3 śruby łączące nadkole ze zderzakiem. Jak delikatnie odchylisz nadkole zobaczysz zbiorniczek, czujnik położenia płynu i pompkę. Widoczna pompka to pompka od spryskiwacza szyby, od reflektorów jest z tyłu zbiorniczka. Odłącz widoczną pompkę (nie będzie rabotać) usłyszysz czy pracuje od lamp. Druga metoda to dotknij pompkę od lamp i podczs pryskania poczujesz czy działa elektromagnes.
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Artur G.

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 03, 2012, 11:14:41 am »
I tak zrobię jak  radzicie, co  do  słuchu  to słychać oczywiście   pompkę,  ale  słychać  wg  mnie  te  od szyb ... jak tylko znajdę  chwilkę,  wchodzę w  kanał .... dam znać  co  i jak  :-thank

Artur G.

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 04, 2012, 10:57:12 am »
No i  na razie zostałem z  niczym,  w zasadzie z  komunikatem "za  niski poziom płynu do spryskiwaczy" choć to gó...no prawda. Jest  na  full.
Zdjąłem koło prawe przednie, zdjąłem osłonę dolną  oraz  nadkole  i  dostałem sie do  zbiorniczka. Tam dolna pompka działa (bo na szybę chlapie), przekręciłem lekko czujnik (pomiędzy pompka dolna  a  górną) wyjąłem (wysunąłem lekko z e zbiornika) - polał sie  płyn więc  go  włożyłem  ponownie.
Co do górnej  pompki nie wiem czy działa, wizualnie wszystko ok,   kabelki,  wtyczki, lekko wszystkim poruszałem, sprawdziłem  przebieg  przewodów (brak mechanicznych  uszkodzeń) po chwili  w otulinie wchodzą  pomiędzy ramę  a  zbiorniczek więc  nie wiem co  dalej. Nie  mam  pojęcia  jak sprawdzić czy  czujnik  i  pompka  od reflektorów działa - nie  znam sie  na  tym).
poskładałem wszystko do kupy, odpalam maszynę a  tu "low washer fluid level" chociaż  zbiornik jest pełny - psia mac,  może źle włożyłem czujnik (ale wtedy by wyciekał płyn)  :-help co robić?  To że wieczorem muszę  ponownie dostać sie do  zbiorniczka  to  chyba  pewne ... zdejmowałem tylko  wtyczkę  od pompki dolnej, pozostałych nie ruszałem, dlaczego czujnik "zgłupiał" ?  :-cry

Artur G.

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 05, 2012, 08:20:37 am »
Część problemu wyjaśniona,  "poruszałem" czujnikiem - w zasadzie   wkręciłem go  lepiej i komunikat zamilkł. 
Ale nadal nie spryskuje  reflektorów.
Tak sobie  myślę, czy  kupować  na ślepo nowa pompkę? Sam zakup to pikuś, ale  jej wymiana  :-thumpdown dostęp do  dolnej jest ok,  ale  nie wiem czy  nie  trzeba  by  wymontowywać  całego zbiornika aby wykręcić  górną   :-cry.

I ostatnie pytanie, czy te  pompki faktycznie nawalają? przed zdjęciem zderzaka, pamiętam na 100 ze  "kiedyś" działały spryskiwacze, później nie zwracałem  na  to  uwagi, gdyż robię  minimalne  przebiegi, maszyna zawsze u mnie czysta  i  rzadko używam spryskiwaczy - naprawdę  nie wiem w  jakim  momencie   zaniechały  działania  :- pojecia

Aha  pisząc  ten post pomyślałem, że przytrzymam dłonią pompkę,  syn włączy spryskiwacze w  kabinie  i "poczuję" czy pompka działa? A gdyby udało się ja wymontować,  to  na sucho przez akumulator  można  sprawdzić jej działanie?

Dreki

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 19, 2013, 17:35:06 pm »
Rozłącz kolego jeszcze raz przy trójniku oczywiście jeśli działa pompka spryskiwacze na reflektor potrzebują bardzo dużego ciśnienia żeby działać na rozłączonym trójniku  uruchom spryskiwacz jeśli zadziała do tego miejsca to znaczy że układ był zapowietrzony i nie dał rady przepchnąć proszę spróbować miałem taki problem ale nie w kocie pomogło odrazu. Daj znać czy pomogło ;)

BlackV6

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 19, 2013, 21:49:29 pm »
Sądząc po dacie ostatniego wpisu raczej sobie z  tym problemem poradził  :-gwizd :-hehe

Zmieniam bo od pewnego czasu na forum używa się określenia zapowietrzony układ spryskiwaczy ,ale niech mi ktoś łopatologicznie wytłumaczy jak można zapowietrzyć system otwarty jakim jest system spryskiwaczy ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2013, 22:30:28 pm wysłana przez BlackV6 »

Offline Skiciu

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 574
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 19, 2013, 22:07:30 pm »
@ Artur G. daj znać czy już to naprawiłeś. Jestem ciekaw ponieważ ja u swojego X`a wczoraj zauważyłem, że prawy spryskiwacz mi nie działa i jestem ciekaw co było przyczyną tego stanu rzeczy u Ciebie ?
XE Portfolio 25d AWD 18'
X308 4.0 Sovereign 00'
X-Type 2.0d 07'
-----------------------
Why drive any other car when you can drive a Jaguar?

Artur G.

  • Gość
Odp: spryskiwacze reflektorów
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2013, 12:12:55 pm »
Sory za  pilny brak odzewu.
Problem istnieje nadal, ale akurat mam  inny problem a mianowicie ze światłami ksenon. Opadły już całkiem, zdiagnozowałem tylny czujnik - brak połączenia, czujnik  wymontowałem, przeczyściłem  i  nic.  Jeszcze tylko sprawdzę w wolnej chwili czy gdzieś  przewód nie  pekł/prztarł  sie i jeśli nie to dokonam zakupu. Ale to  w  innym  wątku jest.
Jak poradzę sobie z ksenonami to pompka  to już  pikuś, zdejmę zderzak i posprawdzam wszystko -  to dwie godzinki  roboty.
Na razie  80% jeźdźcze  AR 156 a x grzeje sie w  garażu.
Hmm, nie mam trochę czasu i trochę samozaparcia czekam na cieplejsze dni ...  ;)
ps. latem wymieniałem przetwornicę ,  zdejmowałem zderzak i może gdzieś  przyciąłem przewód spryskiwacza? nie sądzę ale to sprawdzę.
ps. 2  u mnie  nie działają  oba  spryskiwacze, więc  raczej stawiam  na  pompkę a bez zdjęcia zderzaka  nic nie zrobię.