Autor Wątek: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?  (Przeczytany 18520 razy)

przemeq

  • Gość
Dopiero co zakupiony Jaguar X-type 3.0 z automatem ma 187tys km przebiegu - generalnie skrzynia chodzi dobrze, choć zauważyłem 2 przypadki kiedy szarpie:

1) przy naciśnięciu do oporu czasami przez krótką chwilę są 2-3 szarpnięcia, jakby się dławił (choć zwykle włącza się normalne doładowanie/boost i odjeżdża normalnie)

2) przy prędkości ok 70km/h około 1500 obrotów/min poszarpuje dość wyraźnie i trzeba dodać gazu, żeby przestał - przeszkadza to w jeździe po mieście

myślę sobie, że może to mieć związek z faktem, że dawno nie były wymieniane olej i filtry w skrzyni biegów, dlatego czasem przycina- chyba, że ktoś ma inne sugestie?

Mam w związku z tym pytanie o to jaki olej lać do automat. skrzyni biegów i co ile radzicie go wymieniać. Czytałem gdzieś, że sprawa jest wielce skomplikowana - trzeba podgrzewać, go odpowiedniej temperatury i systematycznie upuszczać stary - proszę o radę, czy można do zrobić bez konieczności zaglądania do autoryzowanego serwisu


Tych z Trójmiasta i okolic proszę ewentualnie o namiary na jakichś sprawdzonych fachmanów od takich skrzyń

WSZYSTKIM Z GÓRY WIELKIE DZIĘKI !





Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2011, 23:21:39 pm »
hej, olej do skrzynii jatco JF506E (8,8 litrow w calosci):

Esso LT 71141
Shell ATF 3403 M115
Shell M1375.4
MERCON V XT-5-QM
IDEMITSU K17 (Jatco 3100 PL085)

specyfikacje bylo podano juz kilka razy w tematach technicznych, takze temat wymiana oleju w tych
skrzyniach. producent nie wpisal wymiana oleju w tych skrzyniach do planu serwisowego, jednak
jest to zalecany.

poczytaj forum i archiwum techniczny, albo uzywaj funkcje "szukaj". przy zapytaniach technicznych
takze podaj rocznika. powodzenia!

robertth

  • Gość
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2011, 23:34:16 pm »
kogutki, jesteś jak błyskawica  ;D

Co do skrzyni, to powiedz jeszcze przemeq, czy masz jakieś komunikaty? Czy odczytywałeś błędy komputera?

P.S. Może się okazać, że to wcale nie jest skrzynia ;)

przemeq

  • Gość
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2011, 23:57:35 pm »
Hej

do komputera nie podłączałem, komunikatów nie mam żadnych - nawiasem mówiąc -czy można to zrobić poza autoryzowanym punktem ?  (jeśli nie, to może w końcu się zawezmę i podjadę) -

niewykluczone zatem, że źródło jest inne - coś konkretnego przychodzi Ci na myśl ? - miałeś podobne symptomy ? ( z historycznych postów wiedzę, że u Ciebie skrzynia w ogóle nie działa po przekładce) - u mnie działa jeszcze całkiem nieźle, poza tym co opisałem powyżej :-)

pozdrawiam

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2011, 00:10:58 am »
wymiana oleju potrafi kazdy, kto sie zna na skrzyniach. jak pisalem skrzynia jest fabrykatem jatco, jest
to standard w wielu pojazdow forda, mazdy, mitsubishi.

robertth

  • Gość
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2011, 00:17:02 am »
niewykluczone zatem, że źródło jest inne - coś konkretnego przychodzi Ci na myśl ? - miałeś podobne symptomy ? ( z historycznych postów wiedzę, że u Ciebie skrzynia w ogóle nie działa po przekładce) - u mnie działa jeszcze całkiem nieźle, poza tym co opisałem powyżej :-)
pozdrawiam

Z "historycznych" postów wymiana skrzyni nic u mnie nie dała, problemem była uszkodzona wiązka sterująca skrzynią. Pojawiał sie błąd "gearbox fault". Przerobiłem różnych "speców" od elektroniki, mechaniki i automatów u siebie- bezskutecznie. Ostatecznie pomogli mi chłopaki z Altamiry. Polecam i pozdrawiam ich przy okazji ;)
Myślę, że skrzynia jest dośc mocno obsadzona czujnikami i wszelkie nieprawidłowości miałbyś "zainfekowane" komunikatem ;)

Jeśli nie masz błędów, to zaczął bym od normalnego sprawdzenia luzów w układzie napędowym. A przy okazji wycieków.

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2011, 00:19:31 am »
no, ale jezeli skrzynia w ciagu 187 kkm nie dostala swiezego mleczka, to takze jej nalezy  ;)

przemeq

  • Gość
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2011, 13:55:00 pm »
Dziś rozmawiałem telefonicznie, z jednym z zakładów w Trójmieście specjalizujących się w automatach i po przedstawieniu sytuacji gość powiedział mi, że ten problem z szarpaniem to może być raczej AWARIA CEWKI, która w tych silnikach (3.0) jest ponoć dosyć częsta.  Jestem z nim wstępnie umówiony na jazdę w poniedziałek, żeby pokazać jak to wygląda (mam nadzieję, że wtedy zaszarpie) i ewentualnie na serwis

ktoś miał problemy z cewką w automacie 3.0 ?

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2011, 17:39:50 pm »
witam.
dobrze gdybyś zrobił test i sprawdził jakie błędy pokaże skaner, komputer.
może styki są poluźnione, zobacz na połączenia wiązki elektrycznej ze skrzyni.
co do tej cewki to pierwsze słyszę, ale warto sprawdzić.

4 PIN V6
JAGUAR X-TYPE V6
JAGUAR S-TYPE 2.5 V6
JAGUAR S TYPE 3.0 V6 2002 ON FROM VIN M45255
JAGUAR XJ - X350 3.0 V6 2003 ON
(koszt cewki to ok 30 funtów)

przemeq

  • Gość
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2011, 18:37:21 pm »
Dzięki,

co do testu komputerowego, to czy zalecasz zrobić go w autoryzowanym salonie Jaguara (dziś dzwoniłem i trzeba się umawiać 4 dni naprzód a koszt to 300pln) czy może gdzie indziej też nie byłoby problemu ?

z góry dzięki za info!


Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 26, 2011, 18:44:58 pm »
podstawowy odczyt bledow silnika mozna zrobic wszedzie i z kazdym skanerem obd2. za 300 zl kupisz wlasnego
hehe. ewentualne kody z skrzynii odczytasz tylko rozszerzownym systemem, to potrafi aso albo ktos, kto posiada
np. autologic albo ids. 300 zl za sam odczyt bledy to nie jest promocja.

pablo

  • Gość
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 28, 2011, 13:14:07 pm »
to teraz ja napisze swoje doswiadczenia

nie prawda ze kazdy warsztat umie wymienic olej w skrzyni , jeden z wrasztatow tak nam wymienil olej ze naprawa skrzyni kosztowa 3600 zł. na szczescie warsztat ten byl ubezpieczony i naprawa odbyla sie z polisy warsztatu

co do wymiany a w temacie zaglebilem sie baardzo mocno

olej w skrzyni wymienia sie co 30 -40 tyś km albo jesli nie ma wycieku wcale
jesli auto ma prawei 200 tys i nikt nie wymienial oleju to wysoce prawdopodobne ze po wymienie oleju za jakis czas skrzynie sie skaczy

wplucze nagar z plytek

zadek07

  • Gość
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 28, 2011, 19:42:51 pm »
Tez jestem raczej za tym ze albo wymieniac olej regularnie albo wcale. Szczerze mowiac sam sie zastanawiam na wymiana 12000 km ale nie wiem, narazie jest niby ok.


Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 28, 2011, 19:53:09 pm »
a ja ci powiem: lepiej pozno niz wcale.

to, ze w warsztatach trafia sie tatcy, ktory wiecej psuja niz naprawiaja tylko powinno naklaniac do tego aby
najpierw sie dowiedziec kto naprawde jest warty zaufanie. a pisalem wyraznie

wymiana oleju potrafi kazdy, kto sie zna na skrzyniach.

i nie pisalem "kazdy". moja sprzataczka potrafi piec pysznego ciastka, ale w innych sprawach raczej sie
skonsultuje z fachowcami. a fakt, ze ubezpieczyciel zaplacil za szkode jest dowodem na to, ze oni po prosto
cos pierprzyli. oczywiscie najlepsza opcja jest regularna wymiana, ale nie mamy wplyw na to, co byly
wlasciciel robil z samochodem. swiezy olej, jezeli skrzynia jest sprawna, nawet po 100iletam tysiecy kilometrow
raczej chroni niz stwarza zagrozenie. zawsze cos moze sie zepsuc, nawet po wymianie oleju, ale stary olej
stwarza zdecydowanie wiekszy zagrozenie.

Goliat83

  • Gość
Odp: Jaki olej do automat. skrzyni biegów X-Type 3.0 i jak często wymieniać?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2011, 15:12:37 pm »
Nie rozumiem ludzi ktorzy twierdza ze oleju w skrzyni jesli nie byl wymieniany regularnie najlepiej wogole nie wymieniac. Jesli olej w skrzynce wymieniony jest w sposob fachowy nic nie ma prawa sie stac. Wrecz przeciwnie tylko pomoze. Zawsze po spuszczeniu oleju mozna zobaczyc czy  nic sie nie dzieje czyli czy nie ma opilkow w oleju, czy olej nie jest przypalony itp. Zgadzam sie z Kogutem ze lepiej pozno niz wcale. A co do szarpania przy ok 70-80 km/h to faktycznie moga to byc cewki. U mnie bylo identyczne objawy i po wymianie cewek przestalo. Pozdrawiam