Autor Wątek: Parujące szyby - Rozwiązanie  (Przeczytany 2950 razy)

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Parujące szyby - Rozwiązanie
« dnia: Maj 15, 2016, 13:32:25 pm »
Jeśli kiedyś było to proszę usunąć, ale nie znalazłem.

Problem parujących szyb irytował mnie od kiedy przyszła jesień i chłody, opisywać usterki chyba nie muszę bo wielu z nas się z tym spotkało.
Kopiąc za informacjami trafiłem na któreś zagraniczne forum z zawartymi TI Jaguara, i tam było rozwiązanie które pozwalam sobie załączyć. Winnnym za parowanie szyb jest cały czas włączony obieg zamknięty. Można to sprawdzić najprościej za pomocą szybkiego testu:
-odpalamy nawiewy na maxa po czym bawimy się przyciskiem od obiegu zamkniętego/otwartego, jeśli nie słyszymy zmiany natężenia dźwięku to mamy naszego winowajcę.

Dla nie znających języka angielskiego pozwolę pokrótce opisać przebieg naprawy:
-potrzebne są: torx 20, torx30, przedłużka 1/4" krótka i do tego kombinerki bądź mała grzechotka, śrubokręt krzyżakowy klej typu kropelka badź podobny
-odkręcamy zawiasy schowka, potem odkręcamy 4 śruby mocujące sam schowek i go wyciągamy
-oczom naszym ukazuje się obudowa dmuchawy, po jej stronie jest przymocowany do niej mechanizm sterowania klapą obiegu
-odpinamy kostkę i odkręcamy silniczek - jest przymocowany na 3 śruby torx 20
-bawiąc się włącznikiem otwarty/zamknięty obieg i odpinając kostkę ustawiamy sworzeń tak by był równo z kreskami (jak na rysunku w pdf), ustawiamy obieg przyciskiem na zewnętrzny i wyłączamy zapłon
-teraz z pomocą przedłużki ustawiamy klapę obiegu na otwarty (z zewnątrz)
-smarujemy klejem boczne części sworznia, uwaga - nie smarujemy powierzchni czołowej i zakładamy silniczek.
-montujemy schowek i czekamy minimum 10 minut (jako że kleje w polsce pozostawiają wiele do życzenia proponuję dłużej)
-podpinamy wtyczkę do silniczka
-podpinamy komputer, autocomem też da radę, ale zwykły z androida może nie podołać
-kasujemy błędy
-cieszymy się z nieparujących szyb

Mi cała operacja zajęła ok 30minut + czekanie na wyschnięcie kleju

Offline Jedrzej

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.828
  • 4.0 2001, 200D 1982
Odp: Parujące szyby - Rozwiązanie
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2016, 14:06:50 pm »
Konkret. Nic dodać nic ująć.
Jaguar S-type 4.0 2001
Mercedes-Benz W123 200D 1982

Offline leszek85

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Kocham to forum
Odp: Parujące szyby - Rozwiązanie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2017, 13:16:05 pm »
Bardzo pomocny wątek.

U mnie jest odwrotnie, cały czas obieg otwarty, chciałem ozonować klimatyzacje a tu sie okazało, że cały czas z zewnątrz idzie.

Czy jest możliwość, że spalił sięten siolniczek? Rozkręciłem schowek i widze, że kable idą całą wiązka do tego silniczka.

Znalazłem coś takiego? http://allegro.pl/jaguar-x-type-wentylator-nawiewu-i5149305086.html  Chyba jednak dma gdzieś do majstra :/
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2017, 13:41:40 pm wysłana przez leszek85 »
www.sotech.pl - Profesjonalne sklepy internetowe RWD

Offline Czezary

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 54
  • X-Type'03 2.5 4x4
Odp: Parujące szyby - Rozwiązanie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 12, 2017, 14:01:40 pm »
W przypadku gdy wszystko ładnie działa, filtr zmieniony, a nadal paruje, to może być kwestia wilgoci, która siedzi w tapicerce/dywanikach itp. Zawsze trochę wilgoci się wnosi na butach, śnieg zimą, woda, wilgotne powietrze.
Ja w takim przypadku zrobiłem dwa porządne pochłaniacze wilgoci. Elastyczną skarpetkę wypełniłem silikonowym żwirkiem kocim, jeden położyłem pod nogami pasażera, a drugi z tyłu. Jak wilgoć jest niewielka to jeden wystarczy. Po jakimś czasie można wyjąć, osuszyć na słońcu lub grzejniku i wykorzystać gdzieindziej. Testowałem już w 3 autach, nowych i starych.

Offline leszek85

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Kocham to forum
Odp: Parujące szyby - Rozwiązanie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 12, 2017, 15:20:26 pm »
U mnie nie ma problemu z parowaniem, ale przełącznik otwarty/zamknięty obieg nie działa.

Jest cały czas obieg otwarty :/
www.sotech.pl - Profesjonalne sklepy internetowe RWD