Autor Wątek: Wymiana katalizatora  (Przeczytany 14558 razy)

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Wymiana katalizatora
« dnia: Luty 15, 2015, 23:20:10 pm »
Nie znalazłem żadnego tematu z jakąś konkretną odpowiedzią, więc zakładam nowy.
Czy ktoś przerabiał wymianę katalizatorów? Nie chodzi mi o sam fakt, jak to zrobić bo tego nie uważam za problem (rozmontowanie układu chłodzenia i przedni wychodzi, zrzucenie belki i tylny też wyjdzie). Chodzi o to na co wymienić co z tym zrobić. Cena nowego zabija, wkładanie używki to raczej słaby pomysł. Ktoś przerabiał montaż jakiegoś uniwersalnego kata?
Mam problem szczególnie z tym na 1,3,5 cyl, na zimnym przy większym obciążeniu potrafi wywalić kilka błędów od wypadania zapłonu. Obstawiam kata, bo mocy w aucie zdecydowanie jest mniej niż być powinno. Wkręcanie na obroty też jest wolniejsze niż być powinno. Po rozgrzaniu silnika problem z check'ami nie występuje, ale i tak mocy brakuje. Ewentualnie ktoś przerabiał płukanie acetonem i nitro katalizatora?

Uszczelki kolektora dolotowego zrobione, więc to nie to.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

meteor

  • Gość
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2015, 09:47:55 am »
Mam podobnie też jestem po wymianie uszczelek kolektora, ale na razie nie mam wypadania zapłonów choć wcześniej się pojawiały przed wymianą uszczelek lecz na zimnym muli nie wchodzi na obroty na benzynie później chodzi dobrze jak się rozgrzeje i przełączy na gaz

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2015, 09:49:47 am »
Mam podobnie też jestem po wymianie uszczelek kolektora, ale na razie nie mam wypadania zapłonów choć wcześniej się pojawiały przed wymianą uszczelek lecz na zimnym muli nie wchodzi na obroty na benzynie później chodzi dobrze jak się rozgrzeje i przełączy na gaz
U mnie ewidentnie brakuje mu mocy. Orientacyjnie czas 0-100km/h to jakieś 14 sekund. Samo wkręcenie się na luzie od 700RPM do odcięcia trwa wg mnie zdecydowanie zbyt długo.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

meteor

  • Gość
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2015, 10:04:39 am »
To u mnie jak jest zimny wogóle nie chce się wkręcać na obroty i wchodzi w tryb awaryjny a później jest ok i nie pokazuje żadnego błędu.

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2015, 10:27:39 am »
To u mnie jak jest zimny wogóle nie chce się wkręcać na obroty i wchodzi w tryb awaryjny a później jest ok i nie pokazuje żadnego błędu.
Możesz nagrać filmik i wrzucić na Youtube gdzie na ciepłym chodzi na wolnych, wciskasz but w podłogę i trzymasz aż do odcięcia? Chciałbym zobaczyć jak ta wskazówka od obrotomierza idzie do góry.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

meteor

  • Gość
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2015, 10:36:47 am »
ok ale dopiero po południu bo teraz jestem w pracy

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2015, 10:37:21 am »
ok ale dopiero po południu bo teraz jestem w pracy

Ok, będę wdzięczny.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.282
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2015, 10:55:05 am »
Jakbyś się zdecydował na wymianę i na oryginalne katy, to mam takie z 2004 roku z przebiegiem 80kkm. Możesz podjechać osobiście i zobaczyć auto, sprawdzić przebieg.
Jest XE MY20, XJ6 1995
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2015, 11:00:00 am »
Moje teoretycznie mają 140k, więc też nie jakoś wybitnie dużo. Na chwilę obecną chcę zebrać jak najwięcej informacji. Jak już będę wiedział jakie mniej więcej mam opcje, to wyjmę moje i zobaczę jak wyglądają. Wtedy będę decydował co dalej. Dzięki Choina za propozycję w razie czego będę się kontaktował na PW. Ewentualnie może mógłbyś zrobić foto od strony wlotu do kata, bo chyba tam się da, żebym zobaczył jak one mniej więcej wyglądają - miałbym przynajmniej jakiś materiał do porównania.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

kurak22

  • Gość
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 16, 2015, 11:03:45 am »
wyrzuca Ci błąd na temat spadku wydajności kata?

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 16, 2015, 11:11:07 am »
wyrzuca Ci błąd na temat spadku wydajności kata?
Rano jak mu trochę przycisnę i przejdzie w tryb awaryjny to wtedy mi wywala P0300, P0301, P0303, P0305, P1313. P0420 też miałem, może nie w tym samym momencie.
Auto było mułowate od kiedy go kupiłem. Jeszcze kojarząc fakty, to zanim zrobiłem uszczelkę miski, która mocno przepuszczała to problem nie występował. Po uszczelnieniu zaczęło się to pojawiać. Przypuszczam, że spaliny, które miały duży opór w wydechu, leciały dołem do miski, i tamtędy uciekały. Teraz jest na tyle szczelnie, że nie ma którędy uciekać i pojawiają się errory. Rozpiąłem ostatnio wydech, tak że zostały tylko katalizatory, ale żadnej poprawy nie było, więc wydech nie jest zatkany, a raczej katalizator. Co ciekawe z katalizatora na cylindrach 1,3,5 przy przegazowaniu leciały jakby jakieś opiłki złote czy coś takiego. Z katalizatora 2,4,6 nic nie leciało. Na tyle na ile udało mi się dopatrzeć to siatka na wyjściu katalizatorów jest ok. Coś było widać w kilku punktach na siatce kata 1,3,5, ale co to dokładnie to nie wiem. Bez wyjęcia ich to trudno coś wywróżyć.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

kurak22

  • Gość
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 16, 2015, 11:29:27 am »
Nie no, te błędy typowo wskazują na kata, wypadanie zapłonów na całym rzędzie plus błąd kata.
W takim razie mnie niedługo tego typu usterka też najdzie  :-tylko

Ciekawi mnie ta opcja: http://www.el-tec.pl/pl/
Ciekawe jak liczą, 2x po 600zł czy 900, jak by nie patrzeć jeden kat obsługuje 1.5   :-hehe
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2015, 11:34:31 am wysłana przez kurak22 »

ghrh

  • Gość
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 16, 2015, 11:33:34 am »
W takim razie mnie niedługo tego typu usterka też najdzie  :-tylko
Niekoniecznie, dużo zależy jak auto było traktowane. Jeżeli dużo jeździło np. z uszkodzoną sondą lambda albo na krótkich dystansach to katy padną szybciej. Na zdrowym aucie powinny bez problemu służyć. Mój ma już prawie 210kkm i są bez zarzutu.

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 16, 2015, 11:36:19 am »
Nie no, te błędy typowo wskazują na kata, wypadanie zapłonów na całym rzędzie plus błąd kata.
W takim razie mnie niedługo tego typu usterka też najdzie  :-tylko

Ciekawi mnie ta opcja: http://www.el-tec.pl/pl/
Ciekawe jak liczą, 2x po 600zł czy 900, jak by nie patrzeć jeden kat obsługuje 1.5   :-hehe
Jeszcze jest coś takiego http://allegro.pl/nowy-katalizator-uniwersalny-bosal-poj-0-7-2l-fv-i5069755088.html
Ciekawe co to warte.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

kurak22

  • Gość
Odp: Wymiana katalizatora
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 16, 2015, 11:46:00 am »
Przydał by się teraz ktoś z doświadczeniem...
Swoją drogą ciekawe jaka była by reakcja auta na wspawanie zwykłej rury gdzie i tak jeździmy na lpg...
voitec poświęć się dla dobra ogółu i wsadź rurkę na testy  :-V
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2015, 11:55:18 am wysłana przez kurak22 »