Autor Wątek: Stereotypy-Jaguar x-type  (Przeczytany 8895 razy)

discus9

  • Gość
Stereotypy-Jaguar x-type
« dnia: Listopad 26, 2013, 12:10:17 pm »
Jaguar X-Type 3.0 SE

Przestańmy chociaż my,właściciele tych pięknych aut,porównywać je z Fordem.Jak czytam na naszym forum tego typu porównania,opadają mi ręce,może ten artykół zmieni postrzeganie x-type jako i wyłącznie Jaguara.

"Wyjaśnijmy na początku jedną rzecz. Owszem, Jaguar pożycza części od Fordów. W X-Type mamy stacyjkę z Fiesty, dźwigienki przy kierownicy z Explorera i focusowski przycisk do unoszenia foteli. Podwozie też zatrąca Mondeo. Ale bez tego wszystkiego brytyjski arystokrata pewnie przeszedłby już do historii. I tedy dopiero byłaby tragedia...

Stereotypy

 Zęby mi zgrzytają, gdy słyszę "prawdy absolutne". Że włoszczyzna psuje się jeszcze na plakatach. Że żabojady mają problemy z elektroniką. Że amerykany chleją na potęgę. Wreszcie, że Jaguar to kundel, bo niby-Ford w przebraniu. I kto to mówi? Zazdrość czy niewiedza? W końcu każdy samochód jest tylko sumą podzespołów. Krytykom jakoś umyka, że wadliwy alternator w aucie hiszpańskim wyprodukowała firma niemiecka, a parujący reflektor wozu polskiego przyjechał z Włoch. Wyniki naszej sondy z ubiegłego tygodnia potwierdzają, że nie doceniamy globalizacji. Za najbardziej awaryjne uważamy auta brytyjskie, amerykańskie, włoskie i francuskie. Najmniej? Japońskie. Dziwne o tyle, że w pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych samochodów w Polsce są tylko dwie marki z Japonii - Honda i Toyota. Co więcej, połowa ich oferty pochodzi z europejskich fabryk. Sami widzicie, że branża samochodowa to dziś system naczyń połączonych. Gdyby nie fuzje i przejęcia, o wielu firmach czytalibyśmy dziś tylko w podręcznikach historii. Tak właśnie mogło być z Jaguarem.

Kocie drogi

 Gdy w 1989 roku doszło do przejęcia słynnej marki przez nie mniej słynny koncern, sytuacja Jaguara wyglądała nieciekawie. Firma produkowała tylko dwa modele: drogą i brzydką limuzynę XJ 40 oraz przestarzałe coupé XJS. Liczba klientów stopniała z niemal 50 tysięcy w 1989 roku do zaledwie 20 tysięcy trzy lata później. W dodatku kryzys w branży spowodował załamanie sprzedaży luksusowych pojazdów. Skaczący kot usechłby z głodu. Konsekwentne inwestycje i poprawa koniunktury postawiły go na nogi. W połowie lat 90. pojawił się całkiem udany XJ. Tuż za nim nadjechało ponadczasowe coupé XK8. Rok 1998 należał do nowego S-Type, a w 2001 na świat przyszedł Baby-Jag. X-Type. Ile było zamieszania! Czy ten Jaguar to jeszcze Jaguar? Komu potrzebna tak niewielka limuzyna? Czym jeszcze zaskoczą Brytyjczycy? Takie pytania cisnęły się na usta miłośnikom marki i znawcom motoryzacji. Weźmy pod lupę ten kontrowersyjny model. Pierwszy w historii tak mały Jaguar z pierwszym w historii firmy napędem na cztery koła.

Pierwszorzędny luksus

 Zapach dobrze wyprawionej skóry. Jasna tapicerka kontrastuje z czarnym lakierem nadwozia. Masywna deska rozdzielcza. Zresztą określenie "deska" jest tu jak najbardziej na miejscu. Pokryta jest drewnem. Nawet pokrywę poduszki powietrznej pasażera zrobiono z klonu. Ciekawe, co się z nią dzieje podczas kolizji? Oby tylko nie nabijała guza. Drugą poduszkę ukryto w kierownicy. Bardzo wytwornej - z drewna i skóry. I bardzo wygodnej. Tradycja z nowoczesnością zderzają się dokładnie na środku deski. Tam, gdzie pobłyskuje siedmiocalowy dotykowy ekran służący za pokładowe centrum dowodzenia. Dzięki niemu nie ma gąszczu przycisków. Większość funkcji pojawia się na wyświetlaczu. Wystarczy parę dotknięć migocącego ekranu i ustawiamy ulubioną stację radiową lub wprowadzamy nowy cel na mapę nawigacji satelitarnej.

 Siedząc za kierownicą "iksa", trudno nie odnieść wrażenia ciasnoty. O ile z przodu jeszcze nie jest najgorzej, o tyle w tylnym rzędzie powinny jeździć góra nastolatki. W dodatku pozycja za kierownicą jest zbyt wysoka i to mimo opuszczonego fotela. Mam wrażenie, że rośli pasażerowie będą musieli otworzyć okno dachowe, żeby nie jeździć ciągle z pochyloną głową. No i te oparcia - są zbyt płaskie (zwłaszcza w okolicy barków) i śliskie (w wydaniu skórzanym). Plecy na łukach lubią wpadać w poślizg. To bodaj największe mankamenty tego samochodu. Mały Jaguar jest zdecydowanie samochodem dla kierowców. Chcesz być wożony, siedzieć w tylnym rzędzie? Kup sobie S-Type, a najlepiej nowego XJ.

Kuty na cztery łapy

 Najmocniejszy silnik w najmniejszym nadwoziu? Brzmi obiecująco. Ta sama jednostka V6 o pojemności trzech litrów napędza też większe limuzyny Jaguara, więc w X-Type powinna być bardziej niż wystarczająca. Krótki obrót kluczyka w stacyjce (w tej pozycji nie widać jego pokrewieństwa z Fordem) i z dwóch rur wydechowych dobiega stłumione mruknięcie. Kotek jest gotów do zabawy. "Nasz" samochód wyposażono w automatyczną skrzynię biegów o oryginalnym kształcie prowadnicy lewarka. To słynna J-gate. Drążek, przechodząc z pozycji P do 2, kreśli literę J. Patent firmowy od 1987 roku. Ustawiam lewarek w połowie drogi, na literze D (dostępnych pięć biegów) i dostojnie wytaczam się z parkingu. Mimo 230 koni pod maską czuję, że jakikolwiek inny sposób ruszenia z miejsca byłby... nie na miejscu. Piśnięcie oponami? Niewskazane. I niewykonalne. Stały napęd na cztery koła skutecznie temu zapobiega, jakby dbając o właściwe zachowanie arystokraty na drodze. Działania systemu Traction4 nie sposób wyczuć na suchej nawierzchni. Po prostu jest. Na mokrym - to co innego. Samochód posłusznie rusza przed siebie, nawet przy wciśnięciu gazu do oporu. Odpycha się czterema łapami jak rasowy kot. 60 procent momentu trafia na koła tylne, reszta na przednie, ale proporcje są płynne. Wystarczy, by sprzęgło wiskotyczne odkryło różnicę w prędkości obrotowej obu osi. Mówiąc krótko - gdy przednie koła stracą przyczepność, więcej pary idzie na tył i odwrotnie. Stały napęd na cztery koła to także pomoc w opanowaniu samochodu przy dużych prędkościach. Ujęcie bądź mocniejsze dodanie gazu w łuku nie wyzwala pod- czy nadsterowności. Trzeba jednak pamiętać, że uzbrojony we wszystkie zdobycze współczesnej techniki, trzylitrowy X waży 1600 kilogramów. Tylko stówkę mniej od największego, aluminiowego XJ8! Gdyby odchudzić najmniejszego Jaguara, być może napęd na cztery koła nie byłby mu potrzebny, a i z paliwem obchodziłby się oszczędniej. Niby właściciela Jaga powinno być stać na każdy rachunek na stacji, ale 17 litrów na setkę w trybie miejskim z włączoną klimatyzacją - to o koci pazur za dużo. W trasie, przy spokojnej jeździe, można zejść do obiecywanych przez producenta 10,5 litra. W tym kontekście mniej dziwi fakt, że po raz pierwszy w historii Jaguar właśnie w X-Type zastosował silnik wysokoprężny i nadwozie kombi. Zdaje się, że mamy odpowiedź na pytanie: "Czym jeszcze zaskoczą Brytyjczycy?". Ale to nie koniec.

Wstrząsające przeżycie

 Nasze nawierzchnie mają jedną niepodważalną zaletę. Pozwalają szybko ocenić charakterystykę zawieszenia. Jest twarde, ale daje więcej niż cień komfortu. Podczas przejazdu przez miasto trzeba uważać, by nie uszkodzić drogich opon o rozmiarze 225/45/17. Niskoprofilowe Pirelli PZero Asimmetrico obnażają każdą nierówność nawierzchni. Najlepiej omijać przeszkody slalomem. W tej kategorii układ kierowniczy pokazuje się z najlepszej strony. Odpowiednio bezpośredni i dający duże wyczucie. Taki, jaki sprawdziłby się nawet w aucie sportowym. Zawieszenie nie pozwala na zbyt duże przechyły - jakby nie było - ciężkiego samochodu. Poza miastem czuć dużą sprężystość całego układu, choć skok kół mógłby być większy. W efekcie tylko na szybko następujących po sobie nierównościach kot traci zwinność i gubi rytm. Podobnie jak jego zmieniarka płyt CD firmowana przez Alpine'a która potrafi wówczas zgubić ścieżkę. Bezbłędnie działa za to skrzynia biegów. Wystarczy wcisnąć guzik S jak Sport, a jej reakcje stają się wyostrzone. Jadąc z prędkością 100 km/h, możemy bez stresu z piątki zredukować do czwórki lekkim wciśnięciem gazu, a nawet do trójki przy zdecydowanym kopnięciu w pedał. Wszystko dzieje się w ułamku sekundy i tak płynnie, że tylko głośniejsza praca silnika i rosnące przeciążenie informują nas o redukcji. Ten automat jest niemal tak dobry, jak BMW Steptronic. Inteligentnie redukuje biegi przed światłami i świetnie wykorzystuje elastyczność silnika. Nie potrafi jedynie utrzymać obrotów po ostrym przyspieszaniu. Wyobraźcie sobie start spod świateł z gazem wciśniętym do oporu. Pierwszy bieg - czerwone pole na obrotomierzu. Drugi - wskazówka zbliża się do 6000 obrotów i nagle w oddali kolejny sygnalizator zmienia barwę na czerwoną. Puszczamy gaz, a automat, zamiast hamować silnikiem, zmienia bieg na wyższy, dochodząc nawet do czwórki. To jednak nie zmienia faktu, że skrzynia Jaguara daje dużo frajdy. Szczególnie na pełnych ciężarówek polskich szosach, gdzie szybkie redukcje często ratują życie. Wygląda na to, że połączenie najmocniejszego silnika z automatem to najlepsze rozwiązanie.

Jedynak czy brat?

 Okazuje się, że mały Jag był i nadal jest bardzo potrzebny. Nie tylko klientom, lecz także (a może przede wszystkim) samemu Fordowi, który wreszcie zaczął zarabiać na prestiżowej marce. Od wprowadzenia S-Type sprzedaż wszystkich modeli rośnie, osiągając około 150 tysięcy egzemplarzy rocznie. Większość przypada na X-Type, który przyciąga głównie klientów niejeżdżących dotychczas żadnym Jaguarem. A że posiada elementy wspólne z samochodami Forda i produkowany jest w fabryce w Halewood, gdzie wcześniej powstawały Escorty? W końcu dobry produkt broni się sam. A najmniejszemu Jaguarowi wychodzi to całkiem nieźle. Jak tak dalej pójdzie, to z wnętrza znikną wszystkie akcenty świadczące o pokrewieństwie z Fordem, a najdroższe elementy wspólne dla obu marek pozostaną poza zasięgiem wzroku. A tak przy okazji - słyszeliście, że guzik do ustawiania lusterek w Saabie 9-5 jest taki sam jak w Vectrze A.D. 1989? Albo że na desce rozdzielczej Lamborghini Gallardo znajdziemy przyciski z Audi? Albo że dźwigienki pod kierownicą Porsche Cayenne dziwnie jakoś przypominają też VW Polo? Albo...

Gaz

 Elegancka, ponadczasowa linia nadwozia, klasyczny styl kokpitu, dobre własności jezdne, mocny silnik, odpowiednio dobrana skrzynia biegów, sztywne zawieszenie, dobre wyciszenie, wytworny zapach we wnętrzu, bardzo dobre warunki gwarancji mechanicznej

Hamulec

 Ciasne wnętrze, duża masa, tylko pięć biegów, zbyt wysoka pozycja za kierownicą, mały zbiornik paliwa, osobom szukającym komfortu absolutnego zawieszenie może wydawać się zbyt sztywne

[NASZE POMIARY]


parametr   wynik   ocena (+ dobrze, - kiepsko, = przeciętnie)
0-130-0   16,3 s   +
0-100   8,3 s   +
100-0   37/39 m (hamulce zimne/rozgrzane)   +
V maks.   230 km/h*   +
Średnie spalanie   12,7 l/100 km   =
Obroty silnika przy 100 km/h na V biegu   2200   +
Obroty kierownicy (od oporu do oporu)   2,5   +
Rozkład mas przód/tył   61/39   -
Stosunek moc/masa   143 KM/t   +
Średnica zawracania   10,9 m   +
Prześwit statyczny   12 cm   =
Prześwit dynamiczny   9 cm   =
Maksymalne szczeliny między blachami karoserii   3,5 mm   =


Jaguar X-Type 3.0 SE

 *dane fabryczne

Wyposażenie dodatkowe:

 nawigacja, reflektory ksenonowe, automatyczna skrzynia biegów, czujniki parkowania, otwierany dach, telefon,sensor deszczu,czujnik zmierzchu,odprowadzanie światłami;

Jaguar X-Type 3,0 SE   kompendium

Silnik   benzynowy V6, 2967 ccm
Skrzynia biegów   5 automat.
Moc   231 KM przy 6800 obr
Maks. moment obrotowy   279 Nm przy 3000 obr/min
Prędkość maksymalna   230 km/h*
Przyspieszenie 0-100 km/h   7,5 s*
Rodzaj paliwa   benz. bezołowiowa LO 95
Napęd   4x4
Nadwozie (cm)   467/179/139 cm
Rozstaw osi   271 cm
Poj. bagażnika   450 litrów
Poj. zbiornika paliwa   61,5 litra
Masa   1620 kg
Ciężar/ładowność   1595/480 kg
Zawieszenie przód   amortyzatory teleskopowe, trójkątne wahacze poprzeczne
Zawieszenie tył   wielodrążkowe
Opony   225/45 R17
Przeglądy   co 16 tys. km
Gwarancja mech.   3 lata bez limitu przebiegu
Gwarancja perforacyjna   6 lat



[konkurenci]

Audi A4 3,0 Quattro 220 KM, 243 km/h, od 190 tys. zł

 Żelazna pozycja dla miłośników mocnego i sprawdzonego 4x4 w opakowaniu limuzyny klasy średniej. A4 właśnie przechodzi drobny lifting, który ma upodobnić jego wyraz twarzy do innych członków rodziny: A3, A6 i A8. Od jesieni dostępny będzie z jeszcze mocniejszym silnikiem 3,2 FSI o mocy aż 255 KM. Zapowiada się ostra walka o prymat w klasie!

BMW 330xi 231 KM, 247 km/h, od 205 tys. zł

 Podstarzały bestseller gotów jest ustąpić miejsca zmiennikowi, który pojawi się już w przyszłym roku. Czteronapędowe 330i to raczej wyraz zaznaczenia obecności BMW w tym segmencie niż odpowiedź na szerokie zapotrzebowanie klientów. Układ 4x4 w tym modelu jest dość skomplikowany i kosztowny, a przy tym nie aż tak skuteczny jak w Audi. Z wyrokami poczekajmy jednak do przyszłego roku!

Mercedes C320 4MATIC 218 KM, 241 km/h, od 210 tys. zł

 Mercedes dość późno przypomniał sobie, że można zamontować w klasie C napęd na cztery koła. Od razu sięgnięto jednak po skuteczne rozwiązanie do złudzenia przypominające to z Jaguara, ale wsparte rozbudowaną elektroniką. Całość sprawdza się w trudnych warunkach. System 4x4 montowany jest w co dziesiątej C-Klasie, a udział czteronapędowych pojazdów cały czas rośnie.




Nasze noty   skala 0-8
Wygląd zewnętrzny   7
Stylizacja wnętrza   6
Brzmienie silnika   5,5
Zawieszenie   6
Wykonanie   6
Parametry silnika   6
Układ kierowniczy   6
Skrzynia biegów   6,5
Komfort/ergonomia   5
Hamulce   6
Średnia z powyższych   6
Przyjemność z jazdy   6



OCENA KOŃCOWA - 6

 Samochód na mocną szóstkę! Jak pokazują dane, X-TYPE jest autem pod wieloma względami porównywalnym z najmocniejszą niemiecką konkurencją. Także ceną nie odbiega od rywali, co pozwala mu na zerwanie z kolejnym stereotypem - auta dla najbardziej zamożnych. Największe zalety, czyli pewne prowadzenie (układ 4x4) i mocny silnik z odpowiednią dla niego automatyczną skrzynią biegów, poskutkowały pojawieniem się największych wad - ciasnego wnętrza i dużej masy. Coś za coś. Niemniej jednak wśród najmniejszych z najbardziej luksusowych limuzyn dla "iksa" słusznie znalazło się trochę miejsca. "

http://moto.pl/MotoPL/1,111276,2286821.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2013, 12:23:18 pm wysłana przez discus9 »

Offline bosniak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2013, 13:26:04 pm »
Bardzo fajne spostrzezenia i przemyslenia. Mozna by jeszcze jak w dziale s-type pododawac rocznikowo od wejscia na rynek do zakonczenia produkcji wersje silnikowe, wyposazenia i lifty. :-)

ghrh

  • Gość
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2013, 14:30:00 pm »
Aż by się chciało taki kupić :) Chwila, przecież już mam!

Jawe83

  • Gość
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2013, 16:04:09 pm »
Warto by to przykleić "ku potomnym"  :-tylko

goory

  • Gość
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2013, 16:55:54 pm »
Pytanie, z ktorego roku te X?
Ponoc po 2004 wislozy brak.

To sporo zmienia na minuz w kwestii prowadzenia i na plus w kwestii wytrzymalosci.


Pozdro
Goory

Offline huberts1977

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 267
  • X type 3.0 awd ŁÓDŹ
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2013, 17:08:41 pm »
dzięki discus9, bardzo fajny i konkretny artykuł. Dobrze się czyta  :-super
Były X-typy, XJ-ty, był XF 2,7d jest XF 3.0 b

Offline bosniak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2013, 18:27:05 pm »

To sporo zmienia na minuz w kwestii prowadzenia

taaak? Jakos nie zauwazyłem.

goory

  • Gość
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2013, 22:45:17 pm »
Spinanie osi vs przychamowywanie szybszej.

To ma znaczenie w warunkach ekstremalnych.

Jazda jagiem raczej polega na unikaniu takich sytuacji a nie ich prowokowaniu.
Dlatego rozumiem, ze da sie tego nie zauwazyc.

Pozdrawiam
Goory


Offline bosniak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2013, 23:07:29 pm »
No tak subaru to nie jest i jeszcze z automatem.

discus9

  • Gość
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2013, 13:39:46 pm »
Jeśli podobało się wam,to proszę;

Jaguar X-Type
 
 Producent    Jaguar
 Projektant     Wayne Burgess
                             Tadeusz Jelca  - stylista, który od 19 lat pracuje dla Jaguara.
                             Ian Callum

Zwrócie uwagę na polski akcent!

 Zaprezentowany     2001
 Okres Produkcji     2001 - 2009
 
MIEJSCE Produkcji     Anglia , Halewood

 Dane techniczne

Segment    D

TYPY nadwozia    
 4-drzwiowy sedan
 5-drzwiowe kombi
 
ODŚRODKOWE silniki    
Benzynowe:
 2.1 V6 156 KM
 2.5 V6 196 KM
 3.0 V6 231 KM

Diesla:
 2.0 D 130 KM
 2.2 D 155 KM

Skrzynia BIEGÓW    
 5 i 6-biegowa manualna
 5 i 6-biegowa AUTOMATYCZNA

Rodzaj napędu    przedni
                            AWD

Dlugosc
   sedan:
 2001-2008: 4672 mm
 2008-2009: 4716 mm
 
          kombi: 4710 mm
 Szerokość     2000 mm
 Wysokość     1392 mm
          kombi: 1441 mm

Rozstaw OSI     2710 mm
Masa własna     od 1502 kilogram

Poj. zbiornika Paliwa     61 l

 Liczba MIEJSC     5

 Test Euro                    NCAP    

 Pojemność bagażnika
     sedan: 452 l
 kombi:               445 - 1415 l


W 2007 Roku auto przeszlo zmiany kosmetyczne polegające m.in.  na zmianie pasa przedniego

 Po raz kolejny zmieniony zostanie grill, zderzaki (przedni z powiększonym wlotem powietrza) oraz kształt lamp przeciwmgłowych. Oprócz tego pojawią się też nowe kolory obić tapicerki i lakierów. Premiera „nowego” X-type we Frankfurcie na wrześniowym salonie IAA, sprzedaż od wiosny 2008 roku.
A więc kolejny lifting był w 2008r.

W 2012 będą zmiany http://superauto24.se.pl/auto/jaguar-x-type-nowa-generacja-w-2012-roku_148272.html
http://www.autogaleria.pl/news/index.php?id=975
http://www.autogaleria.pl/fotografie/index_test.php?id=12705&test=193
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2013, 16:01:25 pm wysłana przez discus9 »

discus9

  • Gość
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 27, 2013, 15:53:26 pm »
goory-sprzęgła wiskotyczne występują w każdym automacie do dnia dzisiejszego a w manualu cierne.

Offline Kocur666

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.670
  • Zdrowie szybkich pań i pięknych Jaguarów...
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2013, 16:07:49 pm »
W jednym miejscu napisałeś, że 3 litrowy silnik ma 231 koni, w tabelce jest 230 a jak szukałem iX'a to wszędzie pisali 236, to ile w końcu ma koni?? :P
Jaguar X-type 2,5 V6 AWD 02r

Yamaha YZF-R1 RN19

discus9

  • Gość
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 27, 2013, 16:36:59 pm »
Tak,masz rację.Na końcu posta jest link do strony z której skopiowałem te dane i tam jest błąd.Jaguar x-type v3 ma 169,00kW a więc 229.7 kM i taka jest prawidłowa ilość.

Dzięki,że zwróciłeś uwagę.

Offline Kocur666

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.670
  • Zdrowie szybkich pań i pięknych Jaguarów...
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 27, 2013, 17:09:43 pm »
Wiesz, nie chodzi mi o to, że był błąd tylko zwykła ciekawość ile producent podaje, na aukcjach ludzie piszą, że ma 236 koni... :P
Jaguar X-type 2,5 V6 AWD 02r

Yamaha YZF-R1 RN19

Offline bosniak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
Odp: Stereotypy-Jaguar x-type
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 28, 2013, 08:32:49 am »
Po 2004 sprzęgła wiskotyczne nie występuja w żadnym automacie  >:D