Autor Wątek: parownik i weze  (Przeczytany 6080 razy)

daniel78

  • Gość
parownik i weze
« dnia: Kwiecień 01, 2011, 22:09:11 pm »
witam mam jedno pytanie podczas sprawdzania szczelnosci klimy okazalo sie ze jakis madry mechanik  wykroil rurke z parownikiem i narobil mi roboty  l ale do rzeczy moje pytanie brzmi czy parownik z wezem jest taki sam jak w mondeo czy indywidualna czesc jaguara dodam ze chodzi o x type diesel 2004

pryjom

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2011, 22:00:15 pm »
nie wiem co masz namyśli parownik czy chodzi Ci o taką srebrna puszke jak tak to mi na to mówili osuszacz powietrza i ja miałem to w prawym nadkolu obok zbiornika spryskiwaczy i u mnie pasowało to z mondeo tyle że ja mam 3.0 benzyne 2004

KratekPL

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2011, 20:41:34 pm »
a nie wiecie może gdzie znajduje sie filtr od klimatyzacji (nie chodzi mi o przeciwpyłkowy) bo mój spec od klimy twierdzi że koniecznie gdzieś musi być... :)

daniel78

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2011, 21:06:24 pm »
filtr jest na podszybiu tylko uwazaj bo nie trudno polamac plastiki od poszybia

zadek07

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2011, 22:17:28 pm »
zawsze jest drugi filtr 90% naewt nie wiem o isteniuniu takiego filtra, w jagu nie wiem gdzie on moze byc ale daje 90% ze znajduje sie w osuszaczu

daniel78

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2011, 23:17:01 pm »
jest na podszybiu bo wymienialem  a osuszacz to swoja sprawa  jest to wazny filtr i powinno sie go zmieniac raz w roku
 

KratekPL

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:14:07 pm »
ten na podszybiu to jest przeciwpyłkowy i wygląda tak:
http://allegro.pl/filtr-kabiny-przeciwpylkowy-ford-mondeo-jaguar-i1555640338.html
natomiast chodzi mi o ten drugi o którym 90% osób nic nie wie :) gość od klimy doradził mi żebym sprawdził jego stan i wyprał go lub wymienił, od niego ponoć bardzo zależy zapach w kabinie

zadek07

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 10, 2011, 19:09:40 pm »
no i on raczej bedzie w parowniku

pryjom

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2011, 21:42:36 pm »
no chyba raczej nie w parowniku bo parownik jest nierozbieralny a tu poszła kwestia taka aby go wyprać czyli by trzeba było go z jakiegoś miejsca wyciągnąć

robertth

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2011, 22:01:45 pm »
ten na podszybiu to jest przeciwpyłkowy i wygląda tak:
http://allegro.pl/filtr-kabiny-przeciwpylkowy-ford-mondeo-jaguar-i1555640338.html
natomiast chodzi mi o ten drugi o którym 90% osób nic nie wie :) gość od klimy doradził mi żebym sprawdził jego stan i wyprał go lub wymienił, od niego ponoć bardzo zależy zapach w kabinie

KratekPL, z całym szacunkiem, ale jeśli Twój gość od klimy każe Ci samemu sprawdzić, "wyprać" ( :o) lub wymienić ów "tajemniczy" filtr, to zleć to jemu. Skoro należy do tych 10% wtajemniczonych, to może ma jakąś wizję  :-K i poratujesz kolegów z forum.

P.S. Nie traktuj tego jako dygresji, bo jeśli faktycznie jest coś takiego do "wyprania", to jestem w tych 90%. Jaguar nie raz zaskakiwał i nie raz zaskoczy.

Pozdrawiam.

zadek07

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2011, 22:59:09 pm »
Kazdy uklad klimatyzacji ma dwa filtry. Jeden przeciwpylkowy i wlasnie ten drugi o ktrym malo kto wie i przewaznie jest do tego drugiego ciezke dojscie z racji tego ze bardzo, ale to bardzo rzadko sie wymienia. Musi byc bardzo brudny gaz zeby zabic ten filtr(bo jest on zamkniety w ukladzie klimy), ale jezeli juz ten filtr sie zabije to wiadomo, ze gaz nie chodzi po ukladzie z takim cisnieniem jak powinienien przez co klima nie dziala zbyt wydajnie albo wogole sie nie wlacza. Raczej zamiast prania zalezalbym bym wymiane na nowy, ale nie wiem jak z dostepnoscia. Raczej radze poszukac ci na ten temat na forum mondeo, przypuszczam ze predzej znajdziej jakies info gdzie on jest. Podam ci przyklad ze w Citroenie Xsarze ten filtr znajduje sie na chlodnicy i nowy kosztuje cos kolo 400zl, a ma on wymiary kciuka.

daniel78

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 13, 2011, 21:30:05 pm »
kazdy jest  ciekawy gdzie jest niby tajemnica  sadze ze tego filtra jezeli jest to powinno sie poszukac na tej obudowie od nagrzewnicy poniewaz w bmw  tam jest i tez malo kto wie  o tym  a jest to sama wata perlonowa i tez mi smierdzialo wymienilem i smrud zninkal a brudne byly az ciezko opisac  moze ktos rozbieral na czesci x  to moze natknal sie na takie filterki

zadek07

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2011, 22:42:23 pm »
Ja rozbieralem anglika ale nie natknalem sie na ten filtr dlatego wydaje mi sie ze jest w parowniku/ osuszczu

RPZ

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 27, 2011, 21:59:35 pm »
Witam,
dołączę się do dyskusji zwłaszcza, że dziś miałem nieprzyjemność dowiedzieć się, że błacha usterka (nieszczelność zbiorniczka spryskiwaczy) jest spowodowana tym, że poprzedni właściciel kota miał obcierkę prawego błotnika. Niby drobiazg, ale osuszacz odrobinę się przesunął na zaczepie i uszkodził zbiorniczek spryskiwaczy. Panowie w ASO zażyczyli sobie sporą sumę za zbiorniczek spryskiwaczy, że o osuszaczu nawet nie wspomnę, bo tankowań wiele by z tego było...

Poczytałem trochę o klimatyzacji przy okazji wizji zakupu tego elementu i nasuwa mi się jedno pytanie. Wszyscy zalecają wymianę "filtra osuszacza" (lub filtra-osuszacza jeżeli to jedno i to samo, a tej info nie znalazłem) co 15'000km lub raz do roku. Biorąc pod uwagę koszt tego ustrojstwa, to nawet jak na Jaguara suma wydaje mi się ogromna. Orientuje się ktoś czy wymienia się całą tę srebrną puszkę z prawego nadkola, czy też jest to jakoś rozbieralne i wymienia się jakiś jego element?

Bedek

  • Gość
Odp: parownik i weze
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 30, 2011, 09:06:46 am »
Tak sobie poczytałem ten temat i wydaje mi się że jest tu wiele pomyłek filtra przeciwpyłkowego z osuszaczem układu klimatyzacji. Filtr przeciwpyłkowy jest i każdy wie gdzie na podszybiu - choć są modele np BMW gdzie jest on na samym parowniku i dostęp do niego jest fatalny, ale z reguły wymiana jest dość prosta i zalecana dość często - ja zmieniam go zawsze na wiosnę i jesień i kupuję droższy z tzw aktywnym węglem.
Natomiast ta tajemnicza puszka w układzie klimy to osuszacz układu klimy ma on za zadanie usuwanie wilgoci z układu klimy i gromadzenia go w sobie. Nie wiem jakie są zalecane wymiany w Jaguarze ( jeszcze nie wiem) ale np w Alfie serwis zaleca wymianę raz na 5 lat lub po " otwarciu" układu klimy i pozostawieniu go w tym stanie przez dłuższy czas tak że osuszacz zdąży naciągną wilgoci. O żadnym innym filtrze nie słyszałem a interesowałem się tematem i to bardzo.