Autor Wątek: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)  (Przeczytany 14422 razy)

ktr

  • Gość
X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« dnia: Styczeń 10, 2011, 11:38:26 am »
Nowa przypadłość mojego Kota (dane auta w stopce). Otóż znów pojechałem autem w trasę (generalnie jeżdżę tylko po mieście) i znów przytrafiła mi się historia, jak miesiąc temu. Nagle zapala się pomarańczowa lampka ostrzegawcza i komunikat "cruise not available". Po jakiejś minucie od tego komunikatu temperatura silnika momentalnie zaczyna rosnąć, szybko przyspieszając, aż dochodzi do czerwonego pola i zapala się wtedy czerwona lampka ostrzegawcza z komunikatem "temp. engine too high". Wskazówka z połowy stanu przyspiesza do czerwonego pola dosłownie w max. kilkanaście sekund.

Po czymś takim zjeżdżam na pobocze, gaszę silnik, odpalam go ponownie po kilkunastu – kilkudziesięciu sekundach i już jest OK – tylko na jakiś czas... To dzieje się zarówno na gazie, jak i benzynie, tak czy siak – tylko w trasie, w mieście nie miałem takiej przygody.

Jest to uciążliwe, bo na trasie 220 km musiałem w ten sposób zjeżdżać na pobocze jakieś 4-5 razy. W drodze powrotnej, po 2 dniach dokładnie tak samo. Wcześniej przytrafiło mi się to gdy miesiąc temu pojechałem z Wawy do Katowic – około 10 razy 1 stronę i to samo w drodze powrotnej. Masakra.

Przy tej historii dochodzi nowy błąd P0116: Engine Coolant Temp CKT Range/Performance.
Oczywiście wciąż jest także błąd P0191 (Fuel Rail Pressure Sensor CKT Range/Performance), który to może być spowodowany pompą paliwa i raczej nie jest związany z nową przypadłością.

Jakiś czas temu, gdy byłem u gazownika aby założył emulator ciśnienia paliwa, opowiedziałem mu o tej historii. Gdy odbierałem auto następnego dnia stwierdzi, że wyeliminował problem i dodał, że kostka przy czujniku temp. silnika była wg niego w opłakanym stanie, cała latała, itd. Wymienił ją i wg niego problem już nie powinien się pojawiać. Doradził, bym kupił i założyć osłonę pod silnik (centralną), bo jej brak powoduje, że woda i cały ten syf leci na różne rzeczy, pasek, może kostki, itd. Osłony szukam, ale wydaje mi się, że wcale problem nie został wyeliminowany.

Czy ktoś ma jakiś pomysł, o co może chodzić?

magic

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2011, 19:56:22 pm »
A sprawdzałeś czy woda rzeczywiście się gotuje w zbiorniczku wyrównawczym czy tylko wskaźnik tyle wskazuje? Przy okazji wiesz kiedy był ostatnio wymieniany płyn chłodniczy? Może nigdy i stracił już swoje właściwości przez co szybciej osiąga temperaturę wrzenia. Jeśli ciągle nie to może być szwankujący termostat lub raczej mało prawdopodobna uszczelka pod głowicą auto by się grzało dużo szybciej. Ja bym zaczął od czujników temperatury.

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2011, 13:58:04 pm »
Zadałem pytania (mailowo) poprzedniemu właścicielowi kiedy był wymieniany płyn chłodniczy. Nie sprawdzałem tego, ale zakładam, że woda się nie gotuje bo skoro odpalenie ponowne silnika po kilku sekundach już rozwiązuje problem - na jakiś czas to przecież tak szybko by chyba nie ostygł. Ja wstępnie celuję w takie oto przyczyny, ale nie jestem ekspertem:
- być może reduktor Silver puszcza bąki i zagazowuje układ chłodzenia? Jeśli tak to trzeba by wymienić reduktor.
- być może termostat? Jeśli tak to trzeba wymienić termostat - nie jest jakiś bardzo drogi, np. Vernet 6960.82; numer Jaguara to C2S11278, inny zwyczajowy numer to: TH6960.82 -> wszystkie te numery to oczywiście jeden ten sam czujnik tylko różnych producentów.
- być może czujnik temperatury płynu chłodniczego. Jeśli to byłoby przyczyną to w tym modelu moga być niestety dwa różne czujniki, operując numerami firmy FACET to mogą być: 7.3177 lub 7.3284. I weź tu bądź mądry który to.

Dodatkowo, w załączeniu fajne fotki oby czujników z informacjami której je rozróżniają.

Cholera wie, co jest tak naprawdę przyczyną...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2011, 14:11:13 pm wysłana przez ktr »

magic

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2011, 14:50:19 pm »
Co do tych czujników zwróć uwagę, że różnią się one m.in. wtyczkami (3 szkic od lewej). Sprawdź u siebie jak wygląda wtyczka i będziesz wiedział. Druga opcja jest taka, że zdjęcia czujników, które zamieściłeś są oba poprawne z tym, że jeden czujnik jest odpowiedzialny za wskazującą temperaturę na tablicy wskaźników, a drugi za sterowanie wiatraka chłodnicy (to są zawsze dwa inne czujniki). Jeszcze takie pytanie czy wiatrak się załącza gdy temperatura Ci wzrasta? No i jednak przede wszystkim trzeba sprawdzić jak się zachowuje płyn w zbiorniczku gdy temperatura wzrośnie, wtedy będzie już coś wiadomo  czy rzeczywiście woda się gotuje/bulgocze czy tylko czujnik wariuje. Odpal Jaga i niech chodzi na wolnych, aż coś zacznie się dziać.
P.S. Jak wygląda płyn chłodniczy i olej? Nie robi się gdzieś maź?

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2011, 15:12:55 pm »
Odpalę Jaga i pogazuję go trochę na wolnych, tylko po mieście wskazówka temp. nigdy nie przekracza połowy, jak już się nagrzeje to stoi stale tuż przed połową. Postaram się po pokręcić trochę, żeby poszła dalej i posłuchać, czy wiatraki się włączą.

Podczas jazdy na trasie zresztą jest podobnie, aż nagle rusza bardzo szybko wchodząc na czerwone pole i wywalając komunikat + czerwona lampka.

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2011, 20:44:39 pm »
Dzisiaj trochę go próbowałem grzać na wolnych obrotach, dzięki temu sprawdziłem, że załączają się wiatraki - było słychać. Wskazówka temperatury silnika po dojściu do połowy, nie drgnęła dalej.

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2011, 21:02:38 pm »
ktr and the neverending story ... chyba z kotem nie za bardzo sie polubiliscie, co ?

mozesz wykluczyc uszczelke pod glowica ? jak wygladaja plyn chlodniczy i olej ? jaki kolor maja spaliny ?

lysyyy

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2011, 21:22:17 pm »
Jak tak czytam opis problemu, to przypomina mi się moja historia z Hundaiem Accentem... Dokładnie tak samo to wyglądało. Po mieście wszystko super, brak przegrzewania się. Jednak na trasie - kilka razy w ciągu dłuższego odcinka. U mnie okazała się uszczelka pod głowicą! Właśnie dłuższa jazda na wyższych obrotach powodowała, iż w obiegu chłodzenia wytwarzało się coraz większe ciśnienie- spaliny przedostawały się spod uszczelki do układu chłodzenia. Układ zapowietrzał się, po czym temperatura silnika nagle wzrastała. Wystarczyło wrzucić na luz na dosłownie kilkanaście sekund, po czym układ odpowietrzał się i dalej było dobrze, do czasu aż znowu nie "napompowało" układu chłodzenia. Oczywiście życzę Ci, aby u Ciebie był to problem tylko jakiegoś czujnika, jednak dla mnie wygląda to na wydmuchaną uszczelkę...

robertth

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2011, 20:34:52 pm »
Ten czujnik na zdjęciu "niżej" (czyt. drugim), wygląda mi na czujnik teperatury zewnętrznej. Zpytaj najlepiej sprzedawcy, czy ma całą powłokę z tworzywa sztucznego, łącznie z gwintem? Taki jest czujnik temp. zew.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2011, 20:37:53 pm wysłana przez robertth »

bog48

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2011, 14:37:53 pm »
Mam to samo , dzis na miescie mi sie stalo po raz pierwszy, efekty identyczne ale ja nie mam lpg, podczas wskazywania max temp która urosła w 1 sekunde , chłodnica jest ciepła a nie gorąca i rury miekkie. Po wyłącznieu zapłonu na 2 sek wszystkow normie. co to moze byc

bog48

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 22, 2011, 20:48:11 pm »
czy udało sie ustalić jaki jest powod wzrastającej temperatury bo ciągle z tym walcze , czujnik wymieniłem i nic nie dało

Piotrek

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 22, 2011, 21:23:30 pm »
A sprawdziłes uszczelką pod głowicą?

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 22, 2011, 22:54:21 pm »
witam.
wymień TERMOSTAT

bog48

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2011, 06:35:18 am »
Rury miękkie i równo nagrzane, silnik ciepły ale nie gorący, a temperatura idzie na maxa w ciądu 1 sekundy, może użytkownik KTR ma cos do powiedzenia bo to jest jego wątek i może się z tym uporał

pryjom

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2011, 09:56:07 am »
a czy kręcą się wentylatory na chłodnicy gdy temperatura przekracza norme??